رنگ خاکستری
برای استفاده از رنگ خاکستری در دکوراسیون منزل باید به نکاتی از قبیل نورپردازی مناسب فضا ، استفاده از رنگهای روشن و طیف متنوع رنگ خاکستری توجه داشته باشید.

بدون ترس از رنگ خاکستری در خانه استفاده کنید

شاید اگر قرار بر انتخاب رنگی برای دکوراسیون خانه باشد و پیشنهاد رنگ خاکستری برای تمام فضاهای خانه داده شود باعث تعجب بسیاری از ما شود اما جالب است بدانید که رنگ خاکستری در دکوراسیون فضایی آرام و دلنشین ایجاد میکند که در روحیه افراد تاثیر مثبت دارد.

وقتی صحبت از رنگ خاکستری می شود، چهره ای عبوس، تیره، افسرده و گرفته در برابرمان ظاهر می شود، ولی این رنگ و خانواده گسترده و متنوع آن، کاربرد دیگری نیز دارد که ما را شگفت زده می کند. این کاربرد، قابلیت در چهره ای عبوس، تیره، افسرده و گرفته در برابرمان ظاهر می شود، ولی این رنگ و خانواده گسترده و متنوع آن، کاربرد دیگری نیز دارد که ما را شگفت زده می کند. این کاربرد، قابلیت در انطباق پذیری بسیار زیاد در دکوراسیون و همنشینی با رنگ های دیگر است. هر یک از انواع خاکستری، می تواند به عنوان رنگ پایه و اولیه برای دکوراسیون انتخاب شود و در کنار آن، رنگ های دیگر تاثیر، جذابیت و جلوه زیباتری پیداکنند.
چنین ترکیبی، فضایی خاص و غیرتکراری می آفریند. سه گروه خاکستری وجود دارد:خاکستری گرم که ته رنگی از رنگ های گرمی مانند قرمز یا نارنجی دارد، خاکستری سرد که ردی از آبی یا سبز-آبی یا بنفش در آن حس می شود و خاکستری خنثی که هیچ تمایل رنگی در آن قابل تشخیص نیست. خاکستری خنثی، قدرت انطباق بیشتری به طراح می دهد تا انتخاب های رنگی بیشتری داشته باشد. در مورد رنگ های سرد یا گرم خاکستری برای دوری از سردی و بی حالی فضا، استفاده از رنگ مکمل زیباتر است؛ مثلا استفاده از رنگ نارنجی یا زرد پررنگ و درخشان در کنار خاکستری سرد.

دکوراسیونی به رنگ خاکستری با فضایی آرام

جلوه نقره ای
خاکستری روی الیافی از قبیل ابریشم، ساتن، تافته و حریر، نقره فام به نظر می رسد و حالتی لوکس به فضا می بخشد. اکسسوری ها و مبلمان ساخته شده از فلز مانند استیل، برنز یا کروم همراهان شیکی برای چنین دکوراسیونی هستند.

حضور خاکستری با آرایش رنگی
رنگ های قوی و جاندار در کنار خاکستری ها بسیار جلوه می کنند. مجموعه متنوعی از رنگ ها را می توان برای این منظور انتخاب کرد؛ خانواده آبی از قبیل آبی نفتی و آبی فیروزه ای، سرخابی و قرمز تا انواع صورتی ها، زردها و نارنجی ها و طیف قهوه ای ها مانند انواع دارچینی، عنابی، آجری، شکلاتی و ...
خانواده رنگ های بهاری نیز همنشینان خوبی برای خاکستری ها هستند:رنگ هایی از قبیل سبزهای بهاری، لیمویی، بنفش، یاسی و ارغوانی ها.

رنگ خاکستری در دکوراسیون

استفاده از رنگ خاکستری در دکوراسیون

رفاقتی قدیمی
خاکستری ها از هر نوع که باشند با دو دوست قدیمی خود؛ یعنی سیاه و سفید به خوبی به صلح و صفا می رسند؛ فضایی آرام و بدون جنجال! فقط باید دقت کرد با ترفندهای دکوراسیونی حالت یکنواخت و خسته کننده چنین فضایی کنترل شود.

ترس، بی ترس
انتخاب عضوی از خانواده خاکستری ها برای مبلمان یا کف، چندان دور از ذهن نیست، ولی برای دیوار ها چطور؟ کدام خاکستری را روی دیوار مهمان کنیم؟ اصلا چه دیواری را می توان خاکستری رنگ کرد؟ دیوار خاکستری به خصوص در فضای مسکونی تا حدی نامعمول و غیرمنتظره به نظر می رسد و شاید ما را از نتیجه کار بترساند، ولی اگر به دکوراسیونی متفاوت و جذاب فکر می کنید، ترس را کنار بگذارید و خاکستری را انتخاب کنید. فقط توجه داشته باشید برای رنگ آمیزی دیوار از رنگ های مات استفاده کنید. مزیت خوب خاکستری ها در این است که هم کثیفی را دیرتر نمایش می دهند و هم به فضاهای کوچک عمق بخشیده و آن را جادارتر نشان می دهند.

مهندسی خاکستری
در اینجا قصد داریم چند راهکار را با شما در میان بگذاریم:
اگر انتخاب خاکستری برایتان پیچیده و مشکل به نظر می رسد، قبل از خرید رنگ خاکستری تان، از فضای اتاق و لوازمی که درون آن، جای خواهد گرفت، فهرستی تهیه کنید و رنگ های آنها را هم در نظر بگیرید. اگر در فضای شما لوازم یا مبلمان چوبی بیشترین سهم را دارد، پیشنهاد ما انتخاب خاکستری از نوع گرم آن است. خاکستری گرم به خوبی با رنگ های مختلف چوب و رنگ های درخشان جور می شود.

رنگ خاکستری در دکوراسیون

دکوراسیون منزل به رنگ خاکستری

اگر خواهان فضایی آرام تر هستید، از انواع خاکستری سرد کمک بگیرید، چراکه این رنگ ها بیان بصری آرام تری دارند، ولی اگر می خواهید بیان بصری قوی تری داشته باشید از خاکستری های پررنگ تر استفاده کنید. در این صورت هر عامل بصری در برابر چنین دیواری قرار بگیرد از لحاظ بصری قوی تر و جذاب تر به نظر می رسد. رنگ پیشنهادی ما برای مبل یا کمد کوتاه و اکسسوری ها، سفید گرم، کرم، برنز یا طلایی یا ترکیبی از رنگ متالیک با رنگ ساده دیگری است.
حتما پیش از خرید یا انتخاب رنگ خاکستری دیوارتان به تنوع طیف خاکستری دقت کنید.
به میزان نور و کیفیت نورپردازی فضایتان و حسی که می خواهید در آن حضور داشته باشد، توجه کافی را داشته باشید. استفاده از آباژور یا نورهای متحرک رومیزی برای این منظور راهکار خوبی است.
تنوع بافت در فضا در کنار تنوع خاکستری ها به شما اجازه می دهد تا با خیال راحت تری شروع به رنگ آمیزی کنید. روش پتینه کاری هم ایده خوبی برای این منظور خواهد بود.
استفاده از تنوع خاکستری های تیره و روشن با همراهی رنگی متفاوت از آنها از قبیل صورتی گلبهی که خیلی هم پررنگ و قوی نباشد در کنار سفید یا رنگی متالیک مانند نقره ای بسیار شیک و جذاب به نظر می رسد.
کمی رنگ سیاه در چند گوشه از اتاق فراموشتان نشود. از این رنگ می توان در یک عثمانی، چند قاب عکس یا تابلو یا در قالب یک مبل یا صندلی تکی بهره برد.

نکاتی طلایی برای استفاده از رنگ خاکستری در دکوراسیون

3.84
این مطلب مفید بود ؟31
برگرفته از برترین ها / م.ف
وبگردی