نمناک دنیای مددکوراسیون منزل نقطه کانونی دکوراسیون منزلتان را پیدا کنید!
دکوراسیون منزل ، نقطه کانونی
نقطه کانونی دکوراسیون منزل یعنی وقتی وارد منزل میشوید اولین چیزی است که توجه تان را جلب میکند و چشمتان به آن فرود بیاید.

نقطه کانونی دکوراسیون منزل

وقتی وارد یک اتاق می شوید چند ثانیه تامل کنید، اولین چیزی که متوجه آن می شوید چیست؟ آن چیزی که اول از همه در اتاق متوجهش می شوید نقطه کانونی اتاق است.نقطه کانونی اتاق در دکور اتاق تاثیر بسزایی دارد، نقطه کانونی می تواند هر چیزی باشد، یک نما یا یک شومینه زیبا و جذاب که نقطه کانونی قوی ایجاد می کنند. یا یک تلویزیون یا دیوار خالی که بی دقت و ضعیف طراحی شود . پس اگر به این نقطه از اتاق تا به امروز توجهی نداشتید از امروز با دقت بیشتری به آن بپردازید.

نقطه کانونی یکی از مهم ترین عناصر در طراحی داخلی است. در واقع، می توان گفت که ستاره اتاق است. نقطه کانونی اولین جایی است که وقتی افراد وارد اتاق می شوند باید چشمشان در آنجا فرود بیاید، و نقطه تأکیدی است که شما بقیه طراحی خود را حول محور آن ایجاد می کنید.

دکوراسیون منزل

نقطه کانونی دکوراسیون منزل چیست؟

با در نظر گرفتن این موضوع، مهم است که نقطه مناسب را برای این امر انتخاب کنید. این مطلب می تواند به شما در این زمینه کمک کند؛ هر چیزی که به منظور انتخاب نقطه کانونی مناسب برای دکوراسیون خود نیاز دارید را در اینجا خواهید یافت. مطمئن باشید که کسب مهارت در این موضوع می تواند تفاوتی بزرگ در خانه شما به وجود آورد.
شما می توانید در اتاق به راحتی یک نقطه کانونی جذاب و چشمگیر ایجاد کنید. این کار باعث می شود فضای اتاقتان انرژی بیشتری بگیرد و نگاه ها از اشیا دیگر اتاق که خیلی جذاب نیستند برداشته شود و در کل اتاق جذاب تر به نظر برسد.
 
برخی از طراحان حرفه ای دکوراسیون داخلی برای ایجاد یک نقطه کانونی خوب در اتاق ایده هایی ارائه کرده اند.
 
بهترین ویژگی را برجسته کنید
در حالت کلی، اتاق های خانه شما نقطه ای کانونی در داخل خود دارند. در این شرایط، تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که دیزاین خود را به شکلی بچینید که این ویژگی موجود را برجسته نشان دهد. این کار همچنین باعث می شود که آسان تر تصمیم بگیرید که طرح بندی اتاق را چگونه انجام دهید.
 
پنجره ها و چشم اندازهای بیرون:
چشم اندازها (به ویژه نماهایی که بسیار چشمگیر هستند) انتخابی آسان برای نقطه کانونی هستند. فارغ از هر چیز دیگری که در اتاق است، چشم ها به طور طبیعی به آن نقطه حرکت می کنند. اگر به اندازه کافی خوش شانس باشید که از چنین چشم اندازی بهره مند باشید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که سعی کنید پنجره ها تا حد امکان بزرگ و غیر مبهم باشند.
 
شومینه ها:
شومینه ها واقعاً می توانند به اتاق جلوه دهند. حتماً سعی کنید قسمتی مخصوص نشستن در اطراف آتش ایجاد کنید، و در صورت امکان، قطعه ای هنری در بالای طاقچه شومینه قرار دهید.
 
دکوراسیون منزل

ایجاد نقطه کانونی در دکوراسیون منزل

 قفسه های داخلی:
خیلی اوقات قفسه های داخلی و شومینه ها را می توان در کنار هم استفاده کرد. حتی اگر این کار را هم نتوانید انجام دهید، این فرایند باز هم بسیار آشنا است. فضایی مخصوص نشستن در اطراف قفسه ها ایجاد کنید و سطوح خود را به شکلی دکور کنید که از لحاظ زیبایی جذاب باشند.
 
سقف های طاق دار:
با اینکه سقف های طاق دار از لحاظ دیزاین نیاز به کار خاصی ندارند، ولی مهم است که رنگ آن ها تازه باشد و چراغ برجسته ای روی آن ها استفاده شود.
دیوارهای زاویه دار:می توانید با تبدیل کردن چنین دیواری به دیوار تأکیدی، و یا برجسته کردن یک ویژگی مثل طاقچه پنجره، آن را تبدیل به نقطه ای کانونی کنید.
 
نقطه کانونی مورد نظر خود را ایجاد کنید
در بعضی موارد، هیچ ویژگی داخلی برای تأکید کردن وجود ندارد و لازم است که یک ویژگی از خودتان ایجاد کنید. با اینکه این کار در ابتدا نیاز به زحمت بیشتری دارد، ولی به هیچ وجه غیر ممکن نیست. در اینجا نیز گزینه های بسیاری برای انتخاب وجود دارد، و می توانید گزینه ای که بیش از همه برایتان مناسب است را انتخاب کنید.
 
دیوارهای تأکیدی:
دیوارهای تأکیدی همواره گزینه ای محبوب به عنوان نقطه تأکیدی بوده اند. به طور کلی، اگر هیچ ویژگی داخلی وجود نداشته باشد، می توان یک دیوار تأکیدی را از دورترین دیوار نسبت به قسمت ورودی به اتاق ایجاد کرد. حتماً از رنگی برجسته یا کاغذدیواری طرح دار برای جلب توجه استفاده کنید.
 
دکوراسیون منزل

نقطه کانونی دکوراسیون منزل کجاست؟

 آثار هنری:
یک قطعه اثر هنری یا آینه می تواند به تنهایی بار زیبایی اتاق را به دوش بکشد. در این مورد، بهتر است قطعه هنری شما به اندازی کافی بزرگ باشد تا با دیواری که قرار است روی آن نصب شود تناسب داشته باشد. این اثر هنری بهتر است که همسطح چشم نصب شود و در صورت امکان، روشنایی تأکیدی نیز به آن اضافه کنید تا حتی برجسته تر به چشم بیاید.
 
پوشش های دیواری در آشپزخانه:
آشپزخانه ها و حمام ها معمولاً استانداردهای خاص خود را برای نقطه کانونی دارند. معمولاً پوشش کاشی دیواری چه در دوش حمام یا پشت اجاق گاز بهترین گزینه است. مجدداً سعی کنید که دارای رنگ یا طرحی برجسته باشد.
 
اثاثیه برجسته:
یک قطعه بزرگ و برجسته از اسباب و اثاثیه می تواند به عنوان نقطه کانونی عمل کند. این اتفاق عمدتاً در اتاق های غذاخوری و اتاق خواب ها صورت می گیرد، جایی که طبیعتاً یک اثاثیه مرکزی در اتاق وجود دارد. در اینجا، می توانید وسیله ای تأکیدی روی میز را استفاده کنید یا اینکه از متکاهای روی تخت برای جلب توجه استفاده کنید.
 
از این اشتباهات پرهیز کنید
علاوه بر اینکه باید بدانید چگونه یک نقطه کانونی به وجود آورید، مهم است که بدانید در دام چه اشتباهاتی نیفتید. در ادامه به برخی از رایج ترین اشتباهات در این زمینه اشاره می کنیم که معمولاً طراحی یکپارچه اتاق را بهم می ریزند.
 
داشتن بیش از یک نقطه کانونی:
وقتی که اتاقی دو قسمت کاربردی مجزا دارد (مثلاً آشپزخانه و قسمتی برای غذاخوری)، ممکن است وسوسه شوید که دو نقطه کانونی ایجاد کنید. ولی، این کار می تواند ببننده را گیج کند. معمولاً، اتاق بهتر است که یک نقطه کانونی مرکزی و در صورت نیاز یک نقطه کانونی ثانویه داشته باشد. در این حالت، نقطه کانونی باید بخشی از کاربرد اصلی اتاق باشد.
 
فراموش کردن چارچوب بندی منطقه:
حتی اگر اتاق شما یک نقطه کانونی داخلی دارد، این مسئولیت شماست که جزئیاتی اضافه ایجاد کنید تا توجه چشم ها به آن نقطه معطوف شود. المان های طراحی اضافی در اطراف نقطه کانونی برگزیده خودتان قرار دهید تا توجه ها را جلب کنید.
 
حذف کردن نور:
هر نقطه کانونی باید منبع روشنایی مخصوص به خود را داشته باشد تا بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.
انتخاب نقطه کانونی یکی از مهم ترین بخش های طراحی داخلی است، و دلیل خوبی نیز برای این امر وجود دارد. این نقطه اولین چیزی است که وقتی افراد وارد اتاق شوند می بینند، و مرکز طرح بندی فضای شماست. چند تغییر کوچک می تواند کمک کند که دیزاین شما وارد مرحله جدیدی شود.

نقطه کانونی در دکوراسیون منزل چیست؟

نقطه کانونی دکوراسیون منزلتان را پیدا کنید!
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 4
برگرفته از برترین ها - بانوی شهر -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 4 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف