نمناک دنیای مددکوراسیون آشپزخانه چگونه می توان یک آشپزخانه با دکور سبز داشت؟
دکور آشپزخانه ، رنگ سبز در آشپزخانه
دکور آشپزخانه را می توان با استفاده از گیاهان سبز و زیبا طراحی کرد تا نشاط خاصی به آشپزخانه بخشند.

راهی برای سبز بودن دکور آشپزخانه

رنگ سبز حاصل از گیاهان، صفا و نشاط خاصی را در محیط ایجاد می کند که به هیچ وجه قابل جایگزینی با چیز دیگری نیست ولی متاسفانه این روزها به دلیل مشکلات حاصل از نگهداری و پرورش گیاهان آپارتمانی طبیعی، بعضی افراد ترجیح می دهند که برای راحتی بیشتر و از طرفی حضور این رنگ - آن هم از طریق گیاهان - از انواع مصنوعی آنها استفاده کنند؛ درحالی که گیاهان طبیعی به عنوان موجودات زنده، منابعی از انرژی مثبت هستند.
این انرژی به قدری است که اگرچه برای افرادی که به طور دائم در آن مکان حضور دارند ممکن است به طور مستقیم ملموس نباشد ولی یکی از دلایل شادابی و سرزندگی آنها، به طور قطع حضور در فضایی پر از گل و گیاه طبیعی است. علاوه بر اینها شما همواره با تغییرات در موجود زنده ای مواجه هستید که وضعیت آن، حاصل مراقبت ها یا حتی بی توجهی های شماست.
بنابراین گیاه نیز مانند هر موجود زنده دیگری به رفتار شما پاسخ می دهد. درواقع این تعاملات انرژی دوطرفه است. تحقیقات نشان داده است که گیاهان موجودات بسیار حساسی هستند که به خصوص وقتی در فضایی بسته مانند خانه قرار می گیرند، تمام حالات و روحیات افراد آن محیط را به خوبی درک کرده و نسبت به آن واکنش نشان می دهند و به همین دلیل است که در بعضی مکان ها، باوجود شرایط خوب محیطی به لحاظ نور، نوع خاک، آب و... ، گیاه عمر طولانی نداشته و به سرعت پژمرده می شود ولی در بعضی محیط ها حتی با وجود کمبودهایی در مواد لازم، گیاه همچنان سرزنده و شاداب است.

 

دکور آشپزخانه

دکوری سبز و زیبا برای آشپزخانه

 


البته لازم به ذکر است طرح این موضوع به این معنا نیست که به طور کلی کاربرد گیاهان و گل های مصنوعی در دکوراسیون منتفی است بلکه برای بعضی محیط ها به خصوص مکان های عمومی پررفت و آمد و حتی قسمت هایی از خانه نیز چاره ای به جز استفاده از گل ها و گیاهان مصنوعی وجود ندارد ولی باتوجه به تنوع موجود در میان گیاهان آپارتمانی و نیازهای مختلف آنها، این موضوع در محیط های اصلی خانه چندان قابل توجیه نیست؛
تنها لازم است براساس شرایط مکانی موجود، مناسب ترین گیاهان را انتخاب کرده و برای رسیدگی و نگهداری از آ نها کمی زمان صرف کنید. از همه اینها گذشته، اغلب ما وقتی تصمیم می گیریم که برای فضای خانه مان تعدادی گیاه سبز تهیه کنیم، معمولا محیط های عمومی شامل هال و پذیرایی را درنظر گرفته و به دنبال گیاهان مناسب برای آن مکان ها می گردیم، درحالی که تک تک فضاهای خانه برای رسیدن به تعادل، به انرژی حاصل از گل و گیاه نیاز دارند؛ به همین دلیل قصد داریم این بار به ارائه پیشنهاداتی پیرامون کاربرد گیاهان طبیعی در محیط آشپزخانه بپردازیم.
خوشبختانه باتوجه به فرهنگ پخت و پز در کشورمان، در اغلب ساختمان ها، آشپزخانه ها از پنجره ای هرچند کوچک بهره مند هستند و همین امر محیط را برای پرورش گیاه در این فضا مساعد می کند. در ضمن بخار حاصل از پخت غذا نیز به ایجاد فضایی مرطوب برای هرچه شاداب ترشدن گیاهان کمک می کند.


دیوارکی با گیاهان سبز:

اگر سیستم آشپزخانه شما نیز مانند بسیاری از خانه های امروزی باز یا همان اوپن (Open) است ولی اشراف محیط مجاور آشپزخانه - شامل پذیرایی یا غذاخوری - به فضای داخل و به خصوص سینک ظرفشویی مقابل پیشخوان، شما را همواره می آزارد و اگر از سطح پیشخوان به عنوان میز غذاخوری یا سطح کار در آشپزخانه استفاده نمی کنید، با قراردادن چند گلدان حاوی گیاهان بلند و کوتاه، دیوارکی از گیاهان سبز درست کنید. به این ترتیب همزمان با کاربرد گیاهان سبز در محیط آشپزخانه و فضای مجاور آن، مانعی برای دید و اشراف مهمانان بر فضای داخل آشپزخانه نیز ایجاد می شود (تصویر1).

 

دکور آشپزخانه

دکوری سبز و زیبا برای آشپزخانه


نکته:سطح کابینت در بعضی قسمت های دیگر آشپزخانه نیز به شرط اینکه کاربردی نداشته باشد، مکان مناسبی برای قراردادن چند گلدان است؛ تنها لازم است گلدان های انتخابی به لحاظ اندازه به هم شبیه باشند. در ضمن باتوجه به اینکه احتمال برخورد دست یا دیگر لوازم با گلدان ها و همچنین افتادن آنها روی زمین توسط افراد خانواده و به خصوص بچه ها وجود دارد، هنگام اختصاص سطحی از کابینت به چنین مجموعه ای، موارد ایمنی را نیز درنظر بگیرید. برای این منظور معمولا سطح کابینت های کنج یا (مانند تصویر2) فرورفته، مناسب تر است.


دکور آشپزخانه

دکوری سبز و زیبا برای آشپزخانه


باغچه ای روی کابینت:
این روزها برای استفاده بهینه از فضا، کابینت های دیواری معمولا ارتفاعی تا سقف دارند؛ در نتیجه یا توسط تاجی به سقف آشپزخانه چسبیده یا اینکه فاصله چندانی برای قراردادن چیزی باقی نمانده است. ولی اگر سیستم کابینت بندی آشپزخانه شما به صورتی است که کابینت های دیواری با سقف فاصله ای حتی 30 سانتی متری دارند، به جای قراردادن لوازم مصرفی آشپزخانه، روی کابینت دیواری را با قراردادن گلدان کوچکی حاوی گیاهان سبز پر کنید. این گیاهان در قسمت های انتهایی کابینت - در جایی که مانعی مانند دیوار وجود ندارد – می توانند به صورت آویز به کار برده شوند(تصویر3).


دکور آشپزخانه

دکوری سبز و زیبا برای آشپزخانه


طبقاتی برای گیاهان:
در اغلب آشپزخانه ها، دیوارهایی خالی از کابینت های دیواری وجود دارند که از آنها برای نصب طبقات می توان استفاده کرد. یکی از کاربردهای این طبقات، قراردادن گلدان های حاوی گیاهان سبز است. حالا اگر بعضی گیاهان انتخابی از نوع آویز باشند که چه بهتر؛ زیبایی خاصی به محیط و به طبقات خواهند بخشید. در ضمن شما می توانید در کنار این گلدان ها، از این طبقات برای به نمایش گذاشتن لوازم تزئینی و حتی ظرف های زیبایتان نیز استفاده کنید (تصویر4).

دکور آشپزخانه

دکوری سبز و زیبا برای آشپزخانه


سکوهای پشت پنجره:
اگر پنجره آشپزخانه شما سکوی کوچکی دارد، از آن برای قراردادن گلدان های گل و گیاه استفاده کنید. نور حاصل از فضای بیرون، شرایط را برای پرورش اغلب گیاهان میسر می کند(تصویر5).

دکور آشپزخانه

دکوری سبز و زیبا برای آشپزخانه


در ضمن انتخاب گلدان های فانتزی برای این منظور، فضا را زیباتر خواهد کرد؛ بنابراین سری به یکی از سفال فروشی ها زده و چند گلدان سفالی با اشکال متفاوت تهیه کنید(تصویر6).

دکور آشپزخانه

دکوری سبز و زیبا برای آشپزخانه


طبقه بندی روی پنجره:
در بعضی آشپزخانه ها، قاب پنجره حدود 10 سانتی متر عقب تر از دیوار هاست. این فاصله، فضای خوبی برای نصب طبقه هایی شیشه ای، روی پنجره است. شما می توانید با نصب گیره های دیوارکوب به دیوارهای طرفین پنجره، طبقات شیشه ای را که به طولی برابر با عرض پنجره تهیه شده اند، در مقابل پنجره نصب کنید و گلدان های کوچک متعددی را به همراه لوازم و خرده ریزه های تزئینی روی این طبقات بچینید(تصویر7).

دکور آشپزخانه

دکوری سبز و زیبا برای آشپزخانه


نکته:توجه داشته باشید با نصب این طبقات، دیگر امکان بازکردن پنجره وجود نخواهد داشت مگر اینکه پنجره از نوع کشویی باشد.

چگونه می توان یک آشپزخانه با دکور سبز داشت؟

چگونه می توان یک آشپزخانه با دکور سبز داشت؟
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
برگرفته از برترین ها/ی
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف