نمناک بهداشت و سلامتتازه های سلامت دیابتی ها باید در رانندگی مواظب باشند
دیابتی ها ، افت قند خون
رانندگی دیابتی ها ممکن است برای خود و دیگران خطرساز باشد،چرا که در صورت افت قند خون ممکن است حادثه ای جبران ناپذیر به بار آورد.

دیابتی ها باید قبل از رانندگی قند خون خود را چک کنند

در تحقیقی که در سال 2011 توسط انجمن غدد بالینی امریکا صورت گرفت، مشخص شد که 19 درصد از دیابتی های نوع 2 دارند، تجربه ی افت قند هنگام رانندگی را داشته اند.
در امریکا اگر در حین رانندگی اتفاقی برای تان بیافتد و متوجه شوند که قبل از رانندگی قند خون خود را چک نکرده بودید، گواهی نامه تان ضبط می شود.

وقتی قند افت می کند

افت قند خون یعنی قند خون تان به قدری کم است که نمی تواند نیازهای مغز را تامین کند. تقریبا قند زیر 70 را هیپوگلیسمی می گویند.

علائم قند خون پایین عبارتند از:

سردرد
گیجی
عرق کردن
گرسنگی
لرزش اندام
رنگ پریدگی
عصبی بودن
سرگیجه
تغییر در رفتار و حالت
کُندی در انجام کارها
عدم توانایی در توجه و تمرکز
تشنج
از دست دادن هوشیاری

اکثر افرادی که تجربه ی افت قند را داشته اند، می دانند که اصلا تجربه ی خوشایندی نیست. اما فرادی هم دچار ناآگاهی از افت قند هستند، آن ها متوجه علائم افت قند نمی شوند تا زمانی که بسیار دیر شده است. برای همین چک کردن سطح قند خون قبل از رانندگی بسیار مهم است. ممکن است قند خون تان در حال کم شدن است و شما متوجه علائم آن نشده اید.

 

دیابتی ها

افت قند خون حین رانندگی باعث بروز اتفاقات ناگواری می شودافراد مبتلا به دیابت نوع 2 که انسولین مصرف می کنند، به دلیل اثرات جانبی مصرف آن، بیشتر از دیگران در معرض افت قند هستند. داروی سولفونیل اوره هم می تواند موجب افت قند شود.

یک سری از داروها هم هستند که احتمال ناآگاهی از افت قند را افزایش می دهند. از سولفونیل اور های معمول می توان به glipizide، glimepiride اشاره کرد. داروهای بتا بلوکر مثل متوپرولول می تواند احتمال افت قند را افزایش دهد.

جلوگیری از افت قند

اگر احتمال افت قند خون در شما زیاد است، هیچ وقت بدون گرفتن قند خون تان پشت فرمان نشینید. قند خون تان باید حدود 150 باشد.

اگر قند خون تان پایین است سعی کنید مواد زیر را مصرف کنید:

15 گرم کربوهیدرات ساده
4 عدد قند
آب میوه یا سودا
محض احتیاط هنگام رانندگی همراه خود خوراکی داشته باشید. اگر برای مدت طولانی سفر می کند، مرتب قند خون تان را چک کنید.

اگر دیابت دارید تا زمانی که مرتب قند خون تان را چک می کنید، رانندگی هیچ خطری ندارد.

دیابتی ها باید در رانندگی مواظب باشند

دیابتی ها باید در رانندگی مواظب باشند
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از سلامت نیوز/ی
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف