نمناک سرگرمیدیدنی ها دیدنی های کوه سبلان زیباترین کوه ایران + تصاویر
کوه سبلان ، آذربایجان
کوه سبلان در آذربایجان سر به فلک کشیده و مقدس ترین کوه ایران است. گفته می شود که مزار یکی از پیامبران در قله سبلان قرار دارد و بنا بر باورهای مردم، این مزار، مزار زردشت است.

کوه سبلان مقدس ترین کوه ایران

کشور ما ایران سراسر زیبایی است و مناظر و مکان های دیدنی، ایران ما به سواحل شمال , مشهد و شیراز خلاصه نمی شود بلکه هزاران دیدنی مذهبی، تاریخی و طبیعی در آن یافت می شود برای رسیدن به این زیبایی ها فقط کافیست چشم هایتان را باز کنید و به جستجو بپردازید. حتما شگفت زده خواهید شد. کوه سبلان یکی از دیدنی های زیبا و جذاب کشورمان است.

کوه سبلان مقدس ترین کوه ایران

سبلان که در زبان ترکی آذربایجانی « ساوالان » و در زبان تالشی « سفلون » نامیده می شود، از دره قره سو در شمال غرب شهر اردبیل شروع شده و در جهت شرقی- غربی به طول 60 کیلومتر و عرض حدود 48 کیلومتر تا کوه قوشه داغ در جنوب اهر امتداد می یابد و به وسیله این کوه به ارتفاعات قره داغ متصل می شود. کوه سبلان بر سه شهر اردبیل ، اهر و مشکین شهر مشرف است. این کوه در 25 کیلومتری جنوب شرقی مشگین شهر و در فاصله حدود 40 کیلومتری شهر اردبیل قرار دارد.

سبلان سومین قله بلند ایران و یک کوه آتشفشانی غیرفعال است. ارتفاع بلندترین قله آن به نام «سلطان ساوالان» به 4811 متر می رسد. در جبهه غربی قله سلطان ساوالان و در کنار جان پناه سنگی به شکل عقاب قرار دارد که در طول زمان به نماد کوه سبلان تبدیل شده است. این قطعه سنگ که به واقع اعجاز طبیعت می باشد، به شکل عقابی است که نشسته و سر را به جانب شرق چرخانده است

مراتع سبلان از بهترین مراتع طبیعی ایران است. دامنه های سبلان، برخلاف سهند که کمی سنگلاخی است، دارای خاک نرم و حاصلخیز است و علف های مرغوب و پرارزشی در آن رشد می کنند.

کوه سبلان مقدس ترین و زیباترین کوه ایران

کوه سبلان در زبان ترکی آذربایجانی «ساوالان» و در زبان تالشی «سفلون» نامیده می شود

سبلان به خاطر آبگرم های طبیعی دامنه کوه، طبیعت تابستانی زیبا، دریاچه زیبا در قله کوه، مورد توجه دوستداران طبیعت می باشد همچنین از آنجایی که تمام قلل سبلان در ایام سال پوشیده از یخ و برف های دائمی می باشند، در این منطقه یک پیست اسکی به نام «الوارس» وجود دارد که مورد توجه گردشگران است.

کوه سبلان مقدس ترین کوه ایران است. گفته می شود مزار یکی از پیامبران، در قله سبلان قرار دارد و بنا بر باورهای مردم، این مزار، مزار زردشت است. در متون کهن فارسی نیز به رابطه سبلان و زردشت اشاره شده و آنجا را مکان نیایش و عبادت زردشت می دانند. یکی از نشانه های تقدس سبلان، سوگند به آن است. نام سبلان هنوز یکی از مهم ترین سوگندهای ساکنان اطراف کوه و عشایر کوچنده شاهسون به شمار می آید. اهالی باور دارند که وقتی نام سبلان برده می شود به ویژه وقتی به آن سوگند یاد می کنند، مار از شکارش دست می کشد.

دکتر محمد میرشکرایی در مقاله «سبلان، کوه بزرگ و مقدس ترین کوه ایران» می نویسد:«تا چند دهه پیش، بسیاری از مردم کوهپایه نشین سبلان با نیت زیارت راهی کوه می شدند و وقتی باز می گشتند، خویشان و همسایگان و آشنایان به دیدنشان می رفتند و زیارت قبولی می گفتند و گاهی هدیه ای هم برای زایر از زیارت کوه آمده می بردند. رسم رفتن به دیدار کسانی که از سفرهای زیارتی بر می گردند در همه مناطق ایران معمول بوده است و هنوز هم رواج دارد. وجود این رسم در مورد راهیان سبلان، بیانگر این است که سبلان در فرهنگ مردم محل با همه معنای کلمه، یک زیارتگاه است.

تقدس یک امر فرهنگی است و تقدس یک کوه دو سبب اصلی متمایز اما در پیوند با یکدیگر دارد:نخست وجود مزارهای مقدس، زیارت گاه ها و پیکره های مقدس و دوم، وجود باورهای کهن و اعتقادات دینی درباره عوارض طبیعی در بخش هایی از کوه و یا درباره تمامی و کلیت آن. «آثار دست ساز انسانی پیرامون سبلان، مثل امامزاده ها، زیارتگاه ها، برج ها و قلعه ها و سه سنگ نبشته یکی مربوط به دوره اورارتویی در نزدیکی سراب، یکی به خط پهلوی در نزدیکی مشکین شهر و یک چارتاقی (آتشکده) سنگی مربوط به دوره ساسانی در شهرها و روستاهای اطراف سبلان قرار دارند. در برابر، بسیاری قصه ها، باورها، اعتقادات و رسوم درباره سبلان و قسمت های مختلف آن همچون قله ها، صخره ها و سنگ ها در خاطر کوهپایه نشینان و عشایر سبلان باقی مانده است. از این رو سبلان در گروه دوم از طبقه بندی کوه های مقدس قرار می گیرد.»

سوگند به سبلان

می گویند یکی از نشانه های تقدس سبلان سوگند به آن است، نام سبلان هنوز یکی از مهمترین سوگندهای ساکنان اطراف کوه و عشایر کوچنده شاهسون به شمار می آید. سوگند را به عنوان «سولطان ساولان» یاد می کنند چرا که کوه بدین نام شناخته می شود. اهالی باور دارند که وقتی نام سبلان برده می شود به ویژه وقتی به آن سوگند یاد می کنند، مار از شکارش دست می کشد.

کوه سبلان مقدس ترین و زیباترین کوه ایران

کوه سبلان بر سه شهر اردبیل، اهر و مشکین شهر مشرف است

کوه سبلان بر سه شهر اردبیل، اهر و مشکین شهر مشرف است

سبلان به خاطر آبگرم های طبیعی دامنه کوه و طبیعت تابستانی زیبا مورد توجه دوستداران طبیعت می باشد

کوه سبلان به خاطر آبگرم های طبیعی دامنه کوه معروف است

مراتع سبلان از بهترین مراتع طبیعی ایران است

مراتع کوه سبلان از بهترین مراتع طبیعی ایران است

کوه سبلان ، دیدنی های کوه سبلان زیباترین کوه ایران + تصاویر

دیدنی های کوه سبلان زیباترین کوه ایران + تصاویر
:
امتیاز : 4.8 تعداد رای : 29
برگرفته از بیتوته -/ ن.م
این مطلب مفید بود ؟ 28 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف