نمناک اخبارپزشکی و سلامت توصیه های بهداشتی درباره ذبح دام در عید قربان
ذبح دام ، ذبح دام در عید قربان
معاون فنی بهداشت محیط مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در آستانه عید قربان تاکید کرد ذبح دام ندر کشتارگاه هایی که سازمان دامپزشکی معرفی می کند، انجام شود.
تاریخ انتشار : 21 شهریور 1395

تاکید به ذبح دام در شرایط بهداشتی

معاون فنی بهداشت محیط مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در آستانه عید قربان تاکید کرد که مردم از ذبح دام خارج از محیط کشتارگاه و در کوچه و خیابان پرهیز کنند.

مهندس محسن فرهادی در خصوص توصیه های وزارت بهداشت برای رعایت نکات بهداشتی هنگام ذبح دام در روز عید قربان گفت:خرید دام نیز حتما از مراکز معتبر عرضه دام بهداشتی که زیر نظر سازمان دامپزشکی کشور است، صورت گیرد و ذبح دام نیز در کشتارگاه هایی که سازمان دامپزشکی معرفی می کند، انجام شود. همچنین ذبح دام خارج از محیط کشتارگاه و در کوچه و خیابان از نظر بهداشتی درست نیست، زیرا آلودگی های محیطی به راحتی به گوشت منتقل می شوند و بهداشت عمومی را به مخاطره می اندازد.

معاون فنی بهداشت محیط مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، در ادامه به کسانی که تمایل دارند ذبح را در منزل انجام دهند، توصیه کرد که حتما نکات و توصیه های بهداشتی را رعایت کنند؛ به طوری که ذبح دام روی زمین آسفالت یا سنگ فرش صورت گیرد تا بتوان راحت تر محیط را شست وشو کرد. اگر این شرایط فراهم نبود، حتما کیسه ای نایلونی زیر دام قرار داده شود و سپس روی آن ذبح انجام دهند.

ذبح دام

ذبح دام باید در شرایط بهداشتی انجام شود


وی همچنین تاکیدکرد:مردم فضولات و ضایعات دام را بعد از ذبح حتما در چاه فاضلاب یا عمق خاک دفن کنند و حداقل نیم متر خاک روی ضایعات و احشاء ریخته شود؛ در اینصورت از دسترس حیوانات و جوندگان دور می ماند و باعث آلودگی محیط نمی شود.

معاون فنی بهداشت محیط مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت یادآوری کرد:هموطنان در صورت وجود هرگونه شکایت، انتقاد یا پیشنهاد می توانند با شماره تلفن های 190 یا 1490 که مربوط به سامانه "بهداشت190 " وزارت بهداشت است به طور 24 ساعته تماس گیرند.

فرهادی همچنین از آمادگی این وزارتخانه برای انجام نظارت های محیطی توسط بازرسان بهداشت محیط در سراسر کشور در قالب اکیپ های مشترک و در صورت درخواست سازمان دامپزشکی خبر داد.

توصیه های بهداشتی درباره ذبح دام در عید قربان

توصیه های بهداشتی درباره ذبح دام در عید قربان
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از ایسنا / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف