نمناک سرگرمیگوناگون چگونگی ذخیره لغات در ذهنتان
ذخیره لغات در ذهنتان ، لغت انگلیسی
در این گزارش قصد داریم چگونگی ذخیره لغات را در ذهنتان بیان کنیم که آیا این کار یه پدیده سازماندهی شده است یا خیر؟
بازدید : 1,022 نفر

روش ذخیره لغات در ذهنتان

چگونه لغات در ذهن ما ذخیره می شوند؟این سوالی است که شاید هیچوقت به آن فکر نکرده باشید اما مطمئنا به عملکرد مغزتان بر میگردد با ما همراه باشید تا مطلبی در این باره بخوانید.

اغلب فرهنگ های لغت انگلیسی کلمات را به ترتیب حروف الفبا لیست می کنند، اما چگونه لغات در مغز ما ذخیره می شود؟ فهمیدن این موضوع بسیار غیر منتظره است، چون می توان از فعالیت مغز یک فرد فکر او را خواند!

ذخیره لغات در ذهنتان

قسمت های خاصی از مغز به کلمات خاص پاسخ می دهند

 

اگر چه دانشمندان علوم اعصاب می توانند این کار را در حدی بسیار محدود انجام دهند، اما شناخت سیستم بایگانی داخلی مغز برای کلمات و مفاهیم -گامی مهم به سوی دقیق خواندن افکار یک فرد- همچنان تیره مانده است. حالا جک گلانت در دانشگاه کالیفرنیا- برکلی و تیمش سیستم معنایی مغز انسان را مرتب کردند. این نقشه نشان می دهد که ما کلمات را بر اساس معنای عمیق آنها، در زیر مجموعه مبتنی بر اعداد، مکان ها و دیگر موضوعات مشترک سازماندهی می کنیم.

مطالعات قبلی خواندن ذهن نشان داده اند که قسمت های خاصی از مغز به کلمات خاص پاسخ می دهند. تیم آزمایشی گلنت دریافته بودند که مغز اطلاعات بصری را با مقوله های معنی دار مانند حیوانات یا ساختمان ها طبقه بندی می کند. در آخرین آزمایش، این تیم درصدد بودند تا اگر می توانستند یک نقشه کامل معنایی در قشر مغز، لایه بیرونی از ماده خاکستری ارائه دهند.

زمان داستان
برای انجام این کار، از هفت نفر خواستند تا دو ساعت به ” یک شوی رادیویی” گوش دهند، که برای افراد داستان می گوید. وقتی این اتفاق افتاد، آنها از یک اف.ام.آر.آی برای ثبت تغییرات در سطوح اکسیژن خون در مغز که نشانه ای از فعالیت عصبی است، استفاده کردند. سپس این تیم معانی کلمات در نمایش را علیه فعالیت در زیر بخش کوچکی از مغز مقایسه کردند. آنها 12 دسته کلمات را شناسایی کردند -مفاهیمی مانند زمان، مکان، ارتباطات احساسی یا اجتماعی- که به نظر می رسید بیش از 100 ناحیه در مناطق مختلف مغز را فعال کردند.

ذخیره لغات در ذهنتان

این نقشه به ما در درک نقصان زبان در بیماری های آلزایمر یا آفازیا کمک می کند

 

سایر گروه ها شامل کلمات بصری (برای مثال زرد)، مفاهیم کاری (جلسات)، کلمات لمسی (انگشت) ایده های انتزاعی (طبیعت) می باشند. سپس این تیم از نرم افزاری برای ترسیم خوشه بندی داده های مغز شش نفر در یک نقشه مغزی که در تصویر بالا نشان داده شده، استفاده کردند. این نمودار یک الگوی پیچیده از فعالیت مغزی در 100 منطقه است که هر دو نیمکره مغز را پوشش می دهد. این امر بسیار شگفت انگیزی است چون عموما سمت چپ مغز مسئول زبان است.

این نقشه نشان می دهد که الگوهای معنی کلمات بین مغز افراد مختلف سازگار است، اما این تیم می گوید که ممکن است به خاطر مطالعه تعداد کمی از افراد با فرهنگ تربیت و آموزش، چنین مشابه باشند. با نقشه ای مثل این، همچنین این تیم ممکن است تا یک رمزگشای زبان بسازد، دستگاهی که تنها با استفاده از داده های FMRI می تواند پی ببرد که فرد چه می شنود یا چه می گوید.

ریچارد وایز عصب شناس در کالج امپریال لندن می گوید، دانشمندان مدت ها گمان می کردند که کلمات به ابری از معانی در مغز، سازمان می یابند. نتایج واقعا کسی را متعجب نکرد. اما با مطالعه افراد هنگام گوش دادن به داستان رادیویی، نسبت به کلمات یا جملات مجزا، این تیم تصویر مفیدی از چگونگی پاسخ مغز به این نوع زبانی که ما هر روز می شنویم، جمع آوری کرد.

این نقشه به ما در درک نقصان زبان در بیماری های آلزایمر یا آفازیا کمک می کند، شرایطی که می تواند شامل استفاده از کلمات یا صداهای اشتباه در سخنرانی ها باشد. کران می گوید:«ما برای مغزهایی در تلاشیم که خوب کار نمی کنند و آسیب دیده هستند. این مقاله به ما می گوید که مغزی عادی چگونه است.»

ذخیره لغات در ذهنتان ، نحوه ذخیره لغات در ذهنتان

چگونگی ذخیره لغات در ذهنتان
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از بیتوته - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف