نمناک ورزشفوتبال واکنش رئیس سازمان لیگ به سیگار کشیدن فوتبالیست ها
رئیس سازمان لیگ ، رئیس سازمان لیگ برتر
رئیس سازمان لیگ اظهار داشت که ما مسئول کنترل مسائل شخصی بازیکنان نیستیم و طبق قوانین و آئین نامه ها فقط مسابقات را برگزار می کند.
تاریخ انتشار : 4 مرداد 1396

حرف های رئیس سازمان لیگ درباره قلیان کشیدن فوتبالیست ها

حیدر بهاروند نایب رئیس دوم فدراسیون فوتبال و رئیس سازمان لیگ نسبت به سایر مدیران فوتبال ایران کمتر مصاحبه می کند. او پست مهم و استراتژیکی در اختیار دارد و اتوجه به فضای فوتبال ایران و اتفاقات عجیب و غریبی که هر روز شاهد آن هستیم، بهاروند این فرصت را دارد که مدام در رسانه های مختلف حضور داشته باشد اما نایب رئیس دوم فدراسیون فوتبال ایران ترجیح می دهد وقت خود را صرف پیگیری مسائل مهم فوتبال کند تا صحبت کردن در رسانه ها.

با این وجود چند روز قبل هیئت رئیسه سازمان لیگ برتر با تصویب قانونی پرسروصدا رسما اعلام کرد که از این پس تماشاگران اجازه استعمال سیگار در ورزشگاه ها را نخواهند داشت. اهمیت موضوع ارتباط سیگار و فوتبال، اما به قدری زیاد بود که گفت وگویی با نایب رئیس دوم فدراسیون فوتبال ترتیب دادیم تا درباره چرایی تصویب این قانون توضیحاتی ارائه بدهد که این مساله با استقبال حیدر بهاروند همراه شد.

بهاروند در مورد ممنوعیت استعمال سیگار در ورزشگاه ها و ... صحبت های جالبی را مطرح کرد که در زیر می خوانید:

* ممنوعیت استعمال سیگار در ورزشگاه های ایران سروصدای زیادی در محافل ورزشی به راه انداخته است. چه شد که تصمیم گرفتید این قانون را اجرایی کنید؟

همه عزیزان دیدند که afc باشگاه پرسپولیس را به خاطر استعمال سیگار در ورزشگاه جریمه کرد. طبق قوانین داخلی هم کشیدن سیگار در اماکن عمومی به صورت رسمی ممنوع شده است. به این ترتیب ما هم باید برای این موضوع با بهتر است بگویم معضل بزرگ فکری می کردیم. ورزشگاه یک مکان عمومی است و محلی از برای برگزاری یک مسابقه ورزشی و تماشای آن نه کشیدن سیگار!

 

 رئیس سازمان لیگ

سازمان لیگ مسئول سیگار کشیدن فوتبالیست ها نیست

 

* اما شمار زیادی از تماشاگرانی که در ورزشگاه ها حاضر می شوند سیگاری هستند.

ما به سیگاری بودن یا نبودن تماشاگران کاری نداریم. از نظر اجتماعی هم با توجه به اینکه جوان های زیادی برای تماشای بازی به ورزشگاه ها می آیند ما وظیفه داریم به شرایط آنها رسیدگی کنیم که محیط باعث آلوده شدن آنها به این داستان ها نشود. شما اشاره کردید که خیلی ها سیگارمی کشند. درست است، اما از طرف دیگر خیلی ها هم سیگار نمی کشند. تکلیف آنهایی که سیگار نمی کشند و مجبور هستند در بدترین شرایط بو و دود بد سیگار را در طول مسابقه تحمل کنند چیست؟ در ضمن کشیدن سیگار در بسیاری از کشور ها در ورزشگاه ممنوع است و این قانون فقط شامل ایران نمی شود. همه دیدید که کنفدراسیون فوتبال اسیا ایران را به خاطر استعمال سیگار جریمه کرد و تکرار این مسئله جرایم سنگین تری به دنبال خواهد داشت.

* با پزشکان هم برای این اتخاذ این تصمیم مشورت داشتید؟

ما بررسی های زیادی درباره این قانون داشتیم. فهمیدن این موضوعه که سیگار و دود آن برای سلامتی استعمال کننده و اطرافیان آنها ضرر های زیادی دارد اصلا سخت نیست. شما توجه کنید که در محیطی که در آن مسابقه ورزشی برگزار می شود به یکباره 30 هزار نفر از هواداران به صورت همزمان با هم سیگار دود می کنند! دود این 30 هزار نخ سیگار قطعا محیط ورزشگاه را کثیف می کند. تماشاگران عزیز هم چنین توجه داشته باشند که فیلتر های این سیگار ها در همان سکو ها انداخته می شود و اعضای خدمات ورزشگاه مجبور می شوند بعد از مسابقات ساعت ها برای پاکسازی تلاش داشته باشند. البته جدا از این مسائل ما متخصان پزشکی هم درباره بحران سیگار در ورزشگاه بحث و تبادل نظر داشتیم.

* نظر آنها چه بود؟

کارشناسان معتقد بودند با توجه به مصرف بی رویه سیگار باعث می شود هوای اطراف ورزشگاه ها جزو آلوده ترین نقاط شهر ها باشد. درباره استادیوم آزادی که این مسئله برای همه مشهود است و کارشناسان به ما اعلام کردند که درمواقع برگزاری بازی ها هوای محیط ورزشگاه آزادی به خاطر استعمال سیگار جزو آلوده ترین نقاط تهران است. این یک واقعیت تلخ است که در طول نود دقیقه مدام از سکو ها دود بلند می شود! تازه به قبل از بازی و وقفه بین دو نیمه کاری نداریم! این فضا روی سلامتی مردم و بازیکنان تاثیر منفی می گذارد.

* در بازی ایران - کره جنوبی در همین مرحله انتخابی جام جهانی، بعد از بازی یکی از بازیکنان این تیم عملا در جمع خبرنگاران با اشاره به جو وحشتناک ورزشگاه گفت که دیگر دوست ندارد در آزادی بازی کند چون بوی بد سیگار در همه جا او را اذیت می کند!

از این موارد زیاد داشته ایم و ناظران کنفدراسیون فوتبال آسیا هم گزارش های مختلفی درباره استعمال سیگار در ورزشگاه های ایران به afc ارسال کرده اند. با این وجود ما از این پس به شکلی جدی پای این قانون ایستاده ایم و دیگر هیچ کسی در ورزشگاه اجازه سیگار کشیدن نخواهد داشت.

* داخل بردن سیگار هم ممنوع است؟

سیگار جزو اقلام ممنوعه خواهد بود و به این ترتیب اصلا کسی اجازه نخواهد داشت داخل ورزشگاه با خود سیگار داشته باشد. ماموران محترم یگان ویژه هر کجا سیگار ببینند آن را می گیرند و اگر در سکو ها ببینند که فردی در حال سیگار کشیدن است قطعا به موضوع رسیدگی لازم را خواهند داشت. حتی بیرون از محیط ورزشگاه در راهرو های خروجی هم کسی اجاره سیگار کشیدن ندارد.

 

 رئیس سازمان لیگ

سازمان لیگ مسئول سیگار کشیدن فوتبالیست ها نیست

 

* البته ممکن است با این قانون شاهد کاهش حضور تماشاگران در ورزشگاه ها هم باشیم.

سلامتی از هر چیزی برای ما مهم تر است. ورزشگاه محل سیگار کشیدن و دود کردن موادمخدر نیست! مردم عزیزی که به ورزشگاه می آیند قطعا به سینما هم می روند. آیا در سینما هم سیگار می کشند؟ یا در اتوبوس و مترو، مدرسه و دانشگاه و ...؟ همینطور که سیگار نکشیدن در این اماکن برای مردم ما تبدیل به یک فرهنگ شده است و همه آن را رعایت می کنند، سیگار نکشیدن در ورزشگاه ها نیز باید تبیل به یک فرهنگ شود. من از همه رسانه ها و همکاران عزیز هم می خواهم که برای این فرهنگ سازی و توجه به سلامتی مردم فوتبالدوستان کمک کنند تا مسابقات فوتبال ایران در محیط هایی سالم تر برگزار شود. خدا شاهد است بعضا خیلی از آدم ها به خاطر هوای آلوده و بوی بد سیگار حاضر نمی شوند به ورزشگاه بروند. با این قانون اگر طبق نظر شما خیلی ها نخواهند به ورزشگاه بیایند، به جای آنها خیلی ها از این پس به ورزشگاه می آیند.

* آقای بهاروند بعضا در رسانه ها گزارش هایی هم منتشر می شود که بازیکنان فوتبال ایران قلیان می کشند و حتی برخی از آنها سیگاری هم هستند.

نمی توان گفت که چنین چیزی دروغ است اما ما درزندگی شخصی افراد هم سرک نمی کشیم. سازمان لیگ هم مسئول کنترل مسائل شخصی بازیکنان نیست و طبق قوانین و آئین نامه ها فقط مسابقات را برگزار می کند اما اگر موردی درباره رفتار های ناشایست بازیکنان و مسائل این چنینی که ماهیت فوتبال را توسط بازیکنان زیر سوال ببرد شاهد باشیم، قطعا مسئولان مربوطه به آن رسیدگی خواهند داشت.

واکنش رئیس سازمان لیگ به سیگار کشیدن فوتبالیست ها

واکنش رئیس سازمان لیگ به سیگار کشیدن فوتبالیست ها
:
امتیاز : 2.5 تعداد رای : 2
برگرفته از افکارنیوز/ی
این مطلب مفید بود ؟ 1 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف