نمناک سبک زندگیروابط عاطفی آموزش نحوه رفتار با خانواده شوهر
خانواده شوهر ، مادر شوهر
یکی از اشتباهات رایج بعد از ازدواج ، این است که تصور کنیم خانواده شوهر مثل خانواده خودمان است. باور کنید خانواده همسر در بهترین شرایط ارتباطی ،باز هم خانواده فرددیگری هستند و مگر در موارد استثنا منافع فرزندشان را قربانی منافع شما نمی کنند.

چطورعروسی رویایی برای خانواده شوهر باشید

در گذشته عروس خانواده معمولا با خانواده شوهر زندگی می کرد و هیچ مشکلی نداشتند؛ اما این فرهنگ با گذشت زمان کمرنگ تر شده است.

یکی از سخت ترین رابطه هایی که ما برقرار می کنیم، با خانواده شوهر است. وقتی ما ازدواج می کنیم، اکثر ما توجه نمی کنیم که با یک خانواده دیگر وصلت کرده ایم. ممکن است این خانواده رسم و رسوم، رفتارها، و عادتهایی برخلاف ما داشته باشند.
 
زمانی که این اختلاف نظرها یا اختلاف در زمینه رسم و رسوم و غیره وارد خانواده شما شد، کشمکش و درگیری شروع می شود. بنابراین چقدر درگیری قابل تحمل و پذیرفتنی است؟ این موضوع بستگی به افرادی دارد که وارد بحث می شوند. بنابراین یک قاعده کلی درمورد خانواده شوهر این است که از احساساتتان به عنوان یک راهنما کمک بگیرید. بعضی از مسائل وجود دارد که نباید اقوام شوهر در آنها دخالت کنند.

قوانین کلی درمورد نحوه رفتار با خانواده شوهر


موضوع اول پول و یا نداشتن پول است

زمانی که خانواده همسر سعی می کنند زوج را از لحاظ مالی حمایت کنند یا اهداف مالی در سر دارند، عاقلانه آن است که موضوع را عوض کنیم. مطمئننا در بیشتر موارد خانواده همسر سعی می کنند که به فرزند و یا عروس و دامادشان کمک کنند اما اگر آنها این قصد را داشته باشند که روش زندگی خودشان را بر زندگی فرزندشان پیاده کنند، نشان می دهد که آنها قصد دخالت و فضولی در زندگی شما را دارند. دلیلی ندارد که خانواده ها از فرزندانشان به خاطر نحوه خرج کردن پولشان، یا پس انداز کردن آن یا حتی مقدار درآمد ماهیانه شان عیب جویی کنند. اگر نیاز مبرمی به پول پیدا کردید عاقلانه تر آن است که از افراد دیگری پول قرض بگیرید. بهترین راه این است که برخی مسائل زندگیتان را بین خودتان خصوصی و شخصی کنید و در خانواده های همسرتان نفوذ نکند.

دومین و شاید سخت ترین مورد بین همسر و خانواده همسر بچه ها هستند

نگهداری فرزندتان توسط خانواده شوهر یک اشتباه بزرگ است. حتی اگر آنها صلاحیت و توانایی این کار را داشته باشند اما نگهداری فرزندتان توسط آنها می تواند به یک موضوع ناراحت کننده بین شما تبدیل شود. خانواده همسر پدربزرگ و مادربزرگ هستند نه یک مراقب. اگر پدربزرگ و مادربزرگ ها در نقش یک مراقب باشند آنها می توانند تمام رفتارهای شخصی خودشان را وارد تربیت بچه شما بکنند. در این صورت بچه ها دو سری پدر و مادر خواهند داشت و خانواده شوهر هم حق دخالت بیشتری در تربیت و شکل گیری شخصیت فرزند شما دارند.

برای بیشتر افراد، ارتباط برقرار کردن با خواهرشوهر و مادرشوهر بسیار سخت است. حتی اگر مادرشوهرشان را به عنوان بهترین دوستشان بدانند. موارد بسیاری وجود دارد که زن ها توسط مادرشوهرانشان احساس تحقیر و سرزنش می کنند. تنها علت قابل قبول آن حس حسادتی است که در این رابطه وجود دارد. بسیاری از مادرشوهرها نگران نحوه رفتار کردن عروسشان با پسرشان هستند. حتی اگر رابطه عروس و مادرشوهری بسیار دوستانه باشد، مادرشوهر هر شب با عروس تماس می گیرد تا ببیند عروسش برای دردانه اش بعد از پشت سر گذاشتن یک روز سخت کاری چه غذایی درست کرده است. زیرا او نمی تواند تحمل کند که پسرش بعد از یک روز سخت کاری یک غذای آماده و سطحی بخورد. او همچنین به اتو کردن لباسهای پسر و نوه اش اصرار می کند. با این کار او می خواهد این حقیقت را روشن کند که من لباسهای پسرش را اتو نمی کنم.

درچنین مواردی بهترین طرز برخورد با مادرشوهر، تشکر کردن از اوست. اجازه دهید هرآنچه که می خواهد انجام دهد، و به یاد داشته باشید که این شما هستید که هر شب همسرتان را در خانه می بینید. اگر او فکر می کند شما تنبلید پس چه کسی کارهای خانه پسرش را انجام می دهد؟ او همسر و فرزند شما را دوست دارد و می خواهد بهترین کارها را برای آنها انجام دهد. قانون بعدی با فامیل شوهر این است که آنها هرگز نباید از رفتارهای همسرمان که برای ما ناخوشایند است آگاه شوند.

خانواده شوهر

 چگونگی رابطه با مادر شوهر

پدر و مادرها عیوب فرزندانشان را خوب می دانند، و نیازی به یادآوری آنها نیست. انجام دادن این کار مشکلات عدیده ای را سبب می شود. اگر همسرتان مشکلاتی دارد با دوستانتان در میان بگذارید نه با مادرشوهرتان. زیرا زمانی که مشکلتان با شوهرتان حل شد، هرآنچه که شما درمورد همسرتان با مادرشوهرتان مطرح کردید به خاطرش می ماند. بهترین راه این است که مشکلات زناشویی تان را با دوستانتان و یا غریبه ها مطرح کنید یا در دفتر خاطراتتان یادداشت کنید.

درمورد رابطه من و مادرشوهر هم باید بگوییم که ابتدا ممکن است ارتباط برقرار کردن با او کمی سخت باشد اما با مشخص کردن حد و حدودی بین شما و او مشکل حل می شود. هرگز نباید مسائل مالی تان را با خانواده همسر در میان بگذارید، یا مراقبت از بچه هایتان را به خانواده همسرتان بسپارید و یا بدگویی همسرتان را نزد خانواده اش بکنید. پس نتیجه می گیریم که خانواده شوهر هنوز هم ما را به چشم فرزندانشان می بینند. و این نشان دهنده عشق و دوست داشتن بین ماست.


وقتی دو نفر با هم ازدواج می کنند در واقع گستره ی وسیعی از ارتباطات اجتماعی را تشکیل می دهند. بخش عمده ای از این روابط بین زن و شوهر و سپس اقوام و دوستان و آشنایان و بخشی هم به ارتباطات خانواده های زن و شوهر برمی گردد که پس از شروع زندگی مشترک خود به خود به هم گره خورده اند. در این میان رابطه عروس با خانواده شوهر و داماد با خانواده زن در فرهنگ ما اهمیت ویژه ای دارد. چون عروس (در مورد داماد هم صدق می کند) وارد خانواده ای می شود که هیچ شناختی از آن ها ندارد، بنابراین در گام اول باید سعی کند نسبت به اخلاق پدر شوهر و مادر شوهرش شناخت پیدا کند.

و پس از شناخت، علل رفتارها و کلام آنان را دریابد و پس از این شناخت و درک به راحتی می تواند از برخی از رفتارها که موجب تحریک مادرشوهر و اختلاف می گردد اجتناب کند و برخی رفتارهای آنان را نیز بدون این که ناراحت شود بپذیرد. عموماً خانم ها و همینطورآقایان با یک نگاه ایده آل وارد خانوادۀ جدید می شوند، در حالی که باید بپذیرند که همۀ انسان ها یک سری نقص هایی دارند. به هر حال ممکن است اختلاف پیش بیاد که برای مقابله با استرس ناشی از این contact، در وهله اول باید متوجه باشید که چه اتفاق هایی ممکن است بیفتد و سپس باید بدانید که در مقابل این اتفاق ها چه حرکتی باید انجام دهید تا حریم احترام و صمیمیت بین شما نشکند و در عین حال، مرز شخصی زندگی خود را نیز با آنها داشته باشید. باید یاد بگیرید به جای اینکه گله مادر شوهر و جاری را به همسرتان بکنید، به شکلی صحیح ابراز وجود کرده و به صحبت کردن با خانواده او و بیان انتظاراتتان بپردازید.

راه حلی که ممکن است که شما از آن استفاده کنید، این باشد که به همسر خود گله کرده و از وی بخواهید که با آن ها درگیر شوند. ولی توصیه می کنم که این راه حل اشتباه را فراموش کنید، چون نه تنها سودمند نیستند، بلکه روابط شما را با خانواده همسر و به تبع آن با همسرتان تیره و تار می کند. به جای آن باید به شیوه ای صحیح به آن ها بفهمانید که خط قرمز های روابط شان با شما کجاست. خیلی مؤدب و مهربان باید جلوی کنجکاوی های مادرشوهر را بگیرید. باید بدون اینکه از کوره دربروید، با کلام مناسب و واژه گزینی صحیح این مسأله را حل کنید. یادتان باشد که اختلاف داشتن در زندگی کاملاً طبیعی است و یک مشکل محسوب نمی شود، بلکه شیوه حل اختلاف است که همواره می تواند مشکل ساز باشد.

این را بدانید شما باید در برخورد با آدم های مشکل (هر که باشد، دوست، همکار یا مادر شوهر) حد فاصل را رعایت کنید و مشکل را ختم نمایید وگرنه آنها از کاه، کوه می سازند و بحران درست می کنند. همچنین به خودتان آرامش بدهید و با متانت بگذارید آنها هر چه می خواهند بگویند و فقط شنونده باشید. پاسخ شما بهتر است فقط تأیید و «بله، سعی می کنم» باشد و بعدش دنبال کار خودتان بروید؛ چون این افراد هیچ قلقی ندارند و باید حر ف هایشان را در کمال آرامش شنید و تأیید کرد تا گفتگو کوتاه شود. البته اگر صحبتشان با نظر شما موافق نیست می توانید بدون ابراز مخالفت فقط آن را تأیید نکنید. مطمئن باشید در هر شرایطی از زندگی با خانواده همسر می توانید لذت ببرید، به شرط آنکه شیوه حل اختلافتان را بلد باشید و مرزها را حفظ کنید.

آموزش نحوه رفتار با خانواده شوهر

آموزش نحوه رفتار با خانواده شوهر
:
امتیاز : 3.7 تعداد رای : 118
برگرفته از جام نیوز-/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 88 30
نظر کاربران
حدیث

حدیث

سلام . ببینید همه جا از مادرشوهر سخن به میان میآید . مادرشوهر من به قول خودش توی عوض و بدل کردن استاده . تا حالا سه تا عروس طلاق داده و سه تای دیگه جایگزین کرده . اصلا خانوادشون به زندگی زناشویی پایبند نیستند. دیگه ازشون دلسرد شدم . نمیتونم اعتماد کنم . سعی میکنم کمتر برم خونشون . آخه مادرشوهرم زن خطرناکیه . شوخی که نیست . مادرشوهرم سه تا از جاری هایم را طلاق داده است. همیشه هم مادرشوهرم راجب به این موضوع صحبت میکنه. مثلا مادرشوهرم به من میگوید ببین اون زن و مرد را توی خیابان می بینی . مرده زنش را طلاق داده اومده اون زنه را گرفته بچه هم داشتند . کلا مادرشوهرم فقط در این مورد صحبت میکنه و خیلی هم عاشق خواستگاری رفتنه . همیشه به من میگه مادر را نمیشود عوض کرد ولی زن را میشود عوض کرد . ولی گاهی وقت ها دلم برای جاری هایم که رفتند میسوزه . الان سه تای دیگه جاشون را گرفته اند . بیچاره ها بچه هم داشتند . که الان پیش پدر و مادر جاری هایم هستند.مادرشوهرم زن خطرناکیه . خداوند کمک کنه . همه را از شر مادرشوهر بد دور کن. سه تا عروس طلاق داده . چند تا عروس صیغه کرده. به تازگی هم برای برادر خودش یک دختر صیغه کرده است . میگه دلم میخواد برادرم کیف کنه . خداوندا همه را به راه راست هدایت فرما .

پاسخ دادن 17 4
ملیحه

ملیحه

تمامی مواردی که خوندم شامل حال من میشه متاسفانه در کنار همه ی معایب یاد شده من باذمردی ازدواج کردم از یه خانواده ی شلوغ از اول ناراضی بودم که شلوغن بعد اینقدر رفتن و اومدن و گفتن و شنیدم که گول تحصیلات و طبقه اجتماعیشونو خوردم با خودم گفتم اگه 6تا خاهرن عوضش سرشون به کار خودشونه اولش همه چی با به به ماشاالله بود بعد به وااسطه کمک های مالی که کردن شوهرم خودشو هر روز والسطه تر و مدیون تر به خاهراش دید طوری که منو بچه رو هم قربانی این باور احمقانه اش کرد خلاصه به عنوان تجربه به هر کسی ک این متنو میخونه اولا تا از قلبتون مطمئن نشدید ازدواج نکنید دوما اصلا اصلا اصلا با خانواده شلوغ وصلت نکنید در اخر بچه دار نشید تا تنها دلیل ادامه زندگی یه بچه بیگناه نباشه همسر من فوق العاده بچه اس اصلا حرف تو سرش نمیره از بس لوس خاخراشه تولد یک سالگی بچه من میدون جنگ خاهراش شد اصلا به روی خودش نیاوردنمیزاشت خونه رو تزیین کنم چون ریسه خریده بودم و میگفت مادرم ریسه داشت اگه اینا رو بزنی مادرم ناراحت میشه خلاصه شوهرم دعای خیر برای پدر مادرش نمیخره با رفتاراش من یه پسر دارم و رفتارای شوهرم از هر چیزی بیشتر منو ترقیب میکنه تو تربیتش دقت کنم تا مثل خودش عقده و لوس و لجباز نشه در اخر اینکه من هیچ وقت طعم واقعی عشق و نچشیدم و امیدوارم هر کی تو بهم زدن رابطه ما دخیل بود تو همین دنیا تو جایگاه من قرار بگیره

پاسخ دادن 8 4
بینام

بینام

عزیزانم غصه زیاد نخورید.اکثرا همینجوری هستن.هرچی خانم تر باشی بیشتر پررو میشن.واقعا عاطفه ندارن فامیل شوهر.حتتتتی بهترینشون.

پاسخ دادن 2 0
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف