نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها رابطه مرگ زودرس با شکم بزرگ
شکم بزرگ ، مضرات شکم بزرگ
شکم بزرگ داشتن در یک کلام یعنی بیماری. اگر وزن کسی زیاد نباشد اما شکم بزرگی داشته باشد باید نگران شود. البته این نکته دلیلی بر نگران نشدن افراد سنگین زون با شکم بزرگ نیست چرا که بیماری های جدی در کیم آنهاست.
بازدید : 8,566 نفر

بیماری ها و خطرات داشتن شکم بزرگ

شکم بزرگ داشتن نشانه ای از ابتلا به بیماری های سخت و جدی است. بیماری های که رابطه ای مستقیم با مرگ زودرس خواهند داشت.

بعضی افراد دارای وزن طبیعی هستند. اما همچنان شکم نسبتا بزرگی دارند. اما آیا شکم بزرگ و حضور چربی در این ناحیه برای افراد با وزن طبیعی هم خطرساز است؟

نتایج یک تحقیق جدید به این سوال پاسخ مثبت می دهد. آنها می گویند که حتی این افراد نیز به خاطر چربی اضافه شکم در خطر مرگ زودرس هستند.

موضوع از این هم بدتر است. محققان می گویند احتمال مرگ زودرس در افراد دارای چربی شکم و وزن طبیعی حتی بیشتر از کسانی است که اضافه وزن دارند یا چاق هستند!

پزشک انستیتوی قلب و عروق دانشگاه لاوال در کانادا می گوید، چربی شکم از نوع چربی های بد است و ارتباط آن با کلسترول بالا، التهاب، بیماری های قلبی، دیابت و سکته مغزی شناخته شده است.

وجود چربی در ناحیه شکم بسیار بدتر از وجود چربی در اطراف لگن است. دکتر پویریر اضافه می کند که اگر وزن تان طبیعی باشد اما چربی دور شکم داشته باشید در خطر هستید.

شکم بزرگ

خطرات داشتن شکم بزرگ

خطرات سایز بزرگ شکم و داشتن شکم بزرگ برای مردان و زنان

اگر اندازه دور شکم در آقایان بیشتر از 40 اینچ (101 سانتیمتر) و در خانم های بیشتر از 34 اینچ (86 سانتیمتر) باشد به معنی چاقی است. حتی اگر وزن کلی شخص طبیعی باشد. این افراد از نظر وزنی چاق محسوب نمی شوند اما از نظر دور کمر چاق هستند.

آنها برای این تحقیق 15000 نفر را طی 14 سال مطالعه کرده اند. نتایج نشان داد که افراد دارای وزن طبیعی با چربی زیاد دور شکم بیشتر از دیگر افراد دچار مرگ زودرس می شوند. مقایسه جنسیت نیز نشان داد که اوضاع در مورد آقایان بدتر است و چربی شکم برای آقایان عوارض منفی بیشتری به همراه دارد.

در طی دوران 14 ساله این تحقیق، مردان دارای وزن طبیعی اما شکم بزرگ 87 درصد بیشتر از مردان دارای وزن و شکم طبیعی در خطر مرگ بودند. اگر تنها شاخص توده بدنی (BMI) در نظر گرفته می شد، مردان دارای چربی زیاد شکم و وزن طبیعی دو برابر بیشتر از دیگر افراد در خطر مرگ زودرس قرار داشتند.

دکتر کتز مدیر بخش تحقیقات پیشگیری دانشگاه ییل می گوید برخی افراد بیشتر از دیگران مستعد بزرگ شدن شکم و تجمع چربی در این ناحیه هستند. این موضوع سبب جمع شدن چربی در اطراف اندام های حیاتی مانند کبد می شود.

برخی دیگر هم به خاطر ابتلا به بیماری ها وزن خودشان را از دست می دهند، اما چربی شکم همچنان باقی می ماند.

اما فارغ از دلیل این رخداد، ما سال هاست که می دانیم انواع چاقی و تجمع چربی در نقاط مختلف بدن تاثیر متفاوتی روی سلامت مان دارد. و تجمع چربی در ناحیه شکم بدترین نوع آن است.

این اطلاعات به خوبی نشان می دهد که پزشکان باید علاوه بر شاخص توده بدنی، به نکات مهم دیگر مانند اندازه گیری توده چربی و اندازه دور شکم هم توجه کنند.

شکم بزرگ ، عوارض داشتن شکم بزرگ

رابطه مرگ زودرس با شکم بزرگ
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9
برگرفته از ایران /ن
این مطلب مفید بود ؟ 7 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف