راز آبشار قرمز رنگی که 106 سال پیش توسط یک زمین شناس استرالیایی در بین یخچالهای قطب جنوب پیدا شده بود برملا شد.

رازهای جالب در مورد آبشارهایی به رنگ خون

بعد از اکتشاف صخره های قرمز رنگ در سال 1911 آشکار شد، اول تصور میشد که جلبک های قرمز رنگ ،علت تغییر رنگ هستند این مکان به سرعت به آبشار خون شناخته شد، اگرچه معلوم شد، که نه خون و نه جلبک علت آن نیست در حقیقت، آبشار خون نتیجه اکسیده شدن است، آب شور غنی از آهن که در تماس با هوا اکسید می شود، درست مانند زنگ زدن آهن و آب این منطقه به عنوان آب شور نامیده می شود .یکی از رازهای بزرگ که سالها ذهن دانشمندان را درگیر کرده بود علت خونین رنگ بودن آب این آبشارها بود که در نهایت کشف شد و در ادامه این بخش از نمناک در مورد آن توضیح خواهم داد .

آبشار خون

آبشاری با آبی به رنگ خون

آبشار خون کجاست ؟راز آبشارهای خون قطب جنوب چیست؟

زمین شناسان در نهایت فهمیدند که آب شور از کجا سرچشمه میگیرد مطالعه جدیدی که به رهبری محققان دانشگاه فیربنکس آلاسکا ،انجام شده است مسیر آب نمک قرمز را از زیر یک یخچال کوچک که حداقل 1.5 میلیون سال قدمت دارد، مشخص کرده اند . آبشار خون در منطقه شمال تیلور گلاسیر، واقع شده است، که 100 کیلومتر(62 مایل) در بین کوه های ترنس آنتارکتیک کشیده شده است هنگامی که منطقه تیلور گلاسیر میلیون ها قبل به سمت قاره ی یخی پیشروی کرده است، دریاچه کوچک آب شور در زیر لایه های بی شماری از برف و یخ به دام افتاد آب شوردر یک منطقه متمرکز شد، تا زمانی که موجب آب شدن یخ ها ،شد.

این دریاچه آب شور، آهن را از دل کوه ها خارج کرده، و پس از رسیدن به دنیای بیرون رنگ آن را به رنگ زنگ زده، تغییر داده است اما مسیر خروجی آن ،تا به امروز یک راز باقی مانده است.

علت رنگ آبشار خون

آبشار خون کجاست؟

برای درک اینکه آب نمکی، دقیقا از کجا می آید و چگونه از لایه های یخچال خارج می شود، تیم تحقیقاتی از روش رادار استفاده کرد، که به نام رادیو اکو (RES) شناخته میشود، که معمولا برای بررسی یخچال ها استفاده می شود ؛ جسیکا بدگلی، پژوهشگر و سرپرست کالج کلرادو، می گوید:"نمک های موجود در آب نمک این کشف، ممکن است با تقویت کنتراست با یخ ، یخچال ایجاد کند." تیم آنتن رادار را در یخچال قرار داده و از الگوی شبکه نقل استفاده کرده، تا تصویری از آنچه که در زیر یخ اتفاق می افتد بگیرند، بسیار شبیه نحوه استفاده خفاش ها از امواج برای تشخیص محیط اطراف آنها است. همانطور که مشخص است، تیلور گلاسیر دارای مسیری است که در آن آب نمک به یخ فشار بسیار زیاد وارد می کند سپس تیم ،مسیر 300 متری (985 پا) را طی می کند، که آب نمک از طریق این کانال های تحت فشار، حرکت کرده تا زمانی که به بالای آبشار خون برسد.

 جالب ترین

معمای جالب ترین آبشار خون در قطب جنوب حل شد

یافته های آنها، در نهایت توضیح می دهد که چگونه آب مایع - حتی اگر فوق العاده شور باشد - می تواند از یک یخچال بسیار سرد سرازیر شود ؛ یکی از اعضای تیم، ارین پتتی، یخچال شناس، میگوید:"در حالی که به نظر میرسد غیرقابل قبول باشد، آب به دلیل شوری، گرما آزاد می کند و این گرما یخ را سردتر می کند." این اکتشافات به تحقیقات زیست محیطی دریاچه آب شور که بر خلاف تصور ما هنوز فعال است، کمک میکند. تحقیقات قبلی نشان داده است، که آب شور دارای باکتری است که این میکروب ها بعد از گذشت میلیون ها سال چیزی جز سولفات برای تغذیه نداشته اند.

 قطب جنوب

راز 100 ساله آبشار خون قطب جنوب فاش شد

منبع تغذیه باکتری آبشار خون برای کسب انرژی:

این باکتری ها در مکانی به دور از نور و اکسیژن زندگی کرده اند، و به تدریج شروع به تجزیه سولفات و تبدیل آن به سولفیت کرده اند،که تاثیر بیشتری بر روی آهن دارد، و در نتیجه آن سولفات بیشتری تولید میکند ؛ محققان بر این باورند که، این اتفاق تنها به منطقه تیلور گلاسیر محدود نمیشود و این تنها نمونه ای از روش زندگی موجودات گیر افتاده در یخ ها است. امروزه، محققین بر این باورند که با یافتن مسیر خروجی آب شور از یخچال ها و ایجاد آبشار خون، میتوانند به جواب های بیشتری در مورد زندگی این نوع میکروب ها برسند.

راز آبشار قرمز رنگ 100 ساله برملا شد

راز آبشهارهایی به رنگ خون در قطب جنوب چیست؟ + تصاویر : امتیاز : 2.8 تعداد رای : 9
این مطلب مفید بود ؟54
منبع : بخش سرگرمی نمناک / ن / ک
نظرات
وبگردی