نمناک سرگرمیگوناگون راز جوراب بنفش جنجالی در اعماق دریا + عکس
جوراب بنفش ، هیولای دریا
کشف موجود عجیب در اعماق دریا شصت سال است که رازش دانشمندان را مشغول به خود کرده است دانشمندان لقب جوراب بنفش را به آن داده اند.

راز جوراب بنفش در اعماق دریا

کشفیات عجیب و غریب توسط دانشمندان گاهی تبدیل به یک معمایی می شود که یافتن و پی بردن به راز آن کمی دشوار است،این عکس در نگاه اول به نظر یک جوراب کهنه بنفش به نظر می آید اما این موجود عجیب در اعماق دریا شصت سال است که رازش دانشمندان را مشغول به خود کرده است.

ماجرای راز جوراب بنفش چه بود؟

به گزارش بی بی سی،این موجود که Xenoturbella (جنبنده عجیب) نام دارد به قدری غیرعادی است که در تمام این سال ها دانشمندان را حیرت زده کرده و همیشه این سوال مطرح بوده که به کدام رده جانوری تعلق دارد.

اما کشف چهار گونه جدید این جنبنده عجیب در اقیانوس آرام شرقی دانشمندان را به این نتیجه رسانده که این موجود از اولین گونه های حیات است.

پروفسور گرگ روز محقق اصلی این پژوهش که در نشریه نیچر منتشر شده می گوید:

"لقبی که ما به آن داده ایم جوراب بنفش است، اینها به معنای واقعی کلمه شبیه جورابی هستند که در آورده اید و کف زمین انداخته اید."

جوراب بنفش

راز جوراب بنفش جنجالی و هیولای دریا

با اینکه جنبنده عجیب در سال 1915 شناخته شد اما اولین توصیف علمی آن در سال 1949 انجام گرفت.
این موجود عجیب نه مغز دارد نه چشم نه دستگاه گوارش کامل نه سیستم ترشحی نه غده جنسی. تنها سوراخی دارد که غذا از آن وارد و مواد دفعی از آن خارج می شود.

دانشمندان با استفاده از یک وسیله از راه دور توانستند برای اولین بار از این موجود در زیستگاه طبیعی اش فیلم برداری کنند و بررسی ژنتیکی دقیق تری روی آن انجام دهند.

پیش از این بررسی ژنتیکی این موجود را از شاخه نرم تنان دانسته بود اما به گفته پروفسور روز در آن بررسی به اشتباه فرمول ژنتیکی خوراک این موجود به جای خودش بررسی شده بود.

از چهار گونه جدید، سه گونه بین 15 تا 20 سانتی متر طول دارند در عمقی بین 1700 تا 3700 متر زندگی می کردند. گونه چهارم که کوچکتر بود، 2.5 سانتی متر طول داشت در نزدیکی لاشه یک نهنگ در عمق 631 متری پیدا شد.

تمام آنها در خلیج کالیفرنیا و خلیج مونتری (کالیفرنیا) شناسایی شدند.

به گفته پروفسور روز، این موجودات را باید گونه ای ابتدایی از حیات دانست که در پایه درخت تکامل قرار می گیرد.

با این وجود هنوز نکات زیادی درباره این موجود ناشناخته است از جمله اینکه به گفته پروفسور روز، "اینکه جنبنده عجیب چگونه غذا می خورد یک راز بزرگ ناشناخته است."

"ما تا به حال غذا خوردن آنها را ندیده ایم."

"ما جنبنده عجیب را در جاهایی که نرم تنان حضور دارند پیدا می کنیم، DNA نرم تنان را هم در داخل بدن آنها پیدا می کنیم. اما هنگامی که بدن این موجودات را باز می کنیم روده آنها خالی است."

"آنها دهان بسیار کوچکی دارند اما دندان و خرطومچه مکنده ندارند که بتوانند دو کفه ای ها را نصف کنند."

به گفته پروفسور روز "یکی از مهمترین شاخه های درخت تکامل اکنون به جای یک گونه چهار گونه جدید دارد" اما برای اینکه تمام اسرار آن فاش شود به تحقیقات بیشتری نیاز است.

راز جوراب بنفش جنجالی در اعماق دریا + عکس

راز جوراب بنفش جنجالی در اعماق دریا + عکس
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 11
برگرفته از باشگاه خبرنگاران - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 10 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف