نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها غیر معمول ترین راههای درمان سرطان سینه
سرطان سینه ، درمان سرطان سینه
در این مطلب شیوه هایی جایگزین که می توانند در طول درمان سرطان سینه به شما کمک کند را میخوانید.

روش های غیر معمول در درمان سرطان سینه

سرطان سینه یکی از شایع ترین سرطان ها در میان زنان ایرانی محسوب می شود و سالانه 7 هزار زن ایرانی به این سرطان مبتلا می شوند لذا با توجه به این که 70 درصد این بیماران بالای 5 سال عمر می کنند اکنون حدود 70 هزار زن مبتلا به این بیماری در کشور داریم و این آمار کمی نیست! بویژه آن که سن ابتلا به سرطان سینه در ایران 5 سال پایین تر از سطح جهانی است. در زمان حاضر به طور متوسط سن ابتلا به این بیماری در ایران بین 45 تا 55 سال است در حالی که این سن در کشورهای غربی بین 50 تا 60 سال است.

بیماری سرطان سینه مانند سایر بیماری های سرطان 4 مرحله اول تا چهارم دارد، مرحله اول آن کاملا قابل علاج قطعی است، مرحله دوم و سوم ،مرحله کلینیکی است که بیمار باید تحت درمان های خاص و عمدتا جراحی و شیمی درمانی قرار گیرد؛ اما مرحله چهارم زمانی است که بیماری خیلی پیشرفت کرده است و کار زیادی برای آن نمی توان انجام داد .

 سرطان سینه

روش های درمان سرطان سینه

روش های غیر معمول درمان سرطان سینه :

طب سوزنی: در این روش درمانی در نقاط مشخصی از بدن سوزن های بسیار نازکی قرار می دهند یا این نقاط را تحت گرما یا فشار قرار می دهند. تحقیقات نشان می دهند که طب سوزنی سیستم ایمنی شما را تقویت می کند و مسکن های طبیعی بدن را آزاد می سازد. علاوه بر این، طب سوزنی می تواند از اثرات جانبی درمان سرطان همچون حالت تهوع، درد، خستگی و اضطراب جلوگیری کند؛ اما استفاده از طب سوزنی به این معنا نیست که می توانید قرارهای ملاقات با پزشک خود را کنسل کنید. در حقیقت، پیش از امتحان طب سوزنی با پزشک خود در مورداستفاده از طب سوزنی صحبت کنید. در بعضی از موارد ممکن است که طب سوزنی اثرات جانبی برای فرد داشته باشد و پزشک انجام آن را به فرد موردنظر توصیه نکند .

ماساژ: بعضی از بیمارستان ها در کادر پزشکی خود ماساژ درمانگرهایی دارند. ماساژ می تواند به تسکین درد کمک کند. علاوه بر این، اگر پیش از لامپکتومی، ماستکتومی یا بازسازی پستان خودتان را تحت ماساژدرمانی قرار دهید می توانید باعث آرام کردن خود شوید. اگر پس از عمل جراحی مربوط به سرطان پستان یک ماساژ مخصوص از یک ماساژ درمانگر آموزش دیده دریافت کنید می توانید ورم ناشی از جراحی را کاهش دهید. می توانید در مورد انجام ماساژ با پزشک خود صحبت کنید. پزشک شما می تواند تکنیک های ماساژ تخلیه لنف را به شما پیشنهاد کند .

یوگا: یوگا یکی از انواع مختلف تمرین هاست که در پیوند دادن تنفس به حرکت به شما کمک می کند. یوگا ضربان قلب، فشارخون و امواج مغزی شما را کاهش می دهد. زنانی که به دلیل سرطان پستان تحت پرتودرمانی هستند می گویند که شرکت در کلاس های یوگا باعث احساس خستگی کمتر و استرس کمتر در آنها شده است. اگر یوگا را به طور منظم انجام دهید، می توانید التهاب را نیز کاهش دهید. پیش از انجام تمرین های یوگا سابقه پزشکی خود را با مربی یوگا در میان بگذارید تا تمرین های مناسب را برای شما انتخاب کند .

تای چی: تای چی یکی از هنرهای رزمی بسیار قدیمی چین است که حرکات آرام و باوقار بدن را با تنفس و مراقبه ترکیب می کند. تای چی با آرام کردن ذهن به تقویت بدن کمک می کند. تای چی می تواند التهاب افراد مبتلابه سرطان پستان را کاهش دهد. به طورکلی، زنانی که در طول هفته 3 بار و هر بار 3 ساعت تای چی تمرین می کنند احساس سلامت بیشتر و زندگی بهتری دارند .

هنردرمانی: برای بهره بردن از مزیت های هنردرمانی نیاز نیست که یک هنرمند خوب باشید. وقتی که طراحی می کنید، نقاشی می کشید یا مجسمه می سازید این فرصت را به خود می دهید که ترس ها و دیگر احساس های خود را بیان دارید که خواهان صحبت راجع به آنها نیستید. کار کردن با یک هنر درمانگر آموزش دیده می تواند احساس شما به درمان را بهتر سازد. علاوه بر این، تحقیقات نشان داده است که هنردرمانی می تواند اضطراب و افسردگی را کاهش دهد و به افزایش عزت نفس کمک کند .

آرایش و مدل مو: سرطان پستان می تواند عوارض جانبی همچون ریزش مو و مشکلات پوستی داشته باشد. بعضی از افراد تحت درمان سرطان پستان دوست ندارند که از خانه خود خارج شوند چون دوست ندارند که دیگران ظاهر تغییر کرده آنها را ببینند. وقتی که نسبت به ظاهر خود احساس بهتری دارید، کیفیت زندگی شما بهبود می یابد و احساس قوی بودن به شما دست می دهد. برای حفظ ظاهر خود می توانید از یک کلاه گیس استفاده کنید یا لباس زیر را استفاده کنید که مناسب با سایز فعلی پستان شماست .

درمانگری به کمک اسب: اسب ها درمانگرهای طبیعی هستند؛ ازآنجا که اسب ها منعکس کننده زبان بدن افراد دوروبر خود هستند می توانند در آگاهی بیشتر از احساس های خود به شما کمک کنند. یادگیری مراقبت از اسب و راندن یک اسب می تواند به ایجاد اعتمادبه نفس در شما کمک کند. در یک تحقیق کوچک محققان دریافتند که افرادی که تحت اسب درمانی قرار گرفتند با کاهش استرس مواجه شدند. چرایی این تاثیر مثبت اسب ها را نمی دانیم، اما این درمان ارزش امتحان کردن را دارد .

موسیقی درمانی: شاید گوش دادن به موسیقی موردعلاقه تان باعث شده باشد که آسان تر شکست خود را فراموش کرده باشید یا در طول تمرین بدنی احساس قدرت بیشتری به شما دست دهد. موسیقی این توانایی را دارد که شما را با احساس هایتان پیوند دهد و به همین دلیل است که از موسیقی می توان در طول درمان نیز استفاده کرد. تحقیقات نشان می دهند که کار کردن با یک درمانگر موسیقی آموزش دیده می تواند باعث کاهش سطوح درد، بهبود ذهن و کاهش نگرانی در افراد مبتلابه سرطان پستان شود .

نوشتن در مورد سرطان: اگر احساساتی را که در مورد سرطان پستان خود دارید (از امیدها گرفته تا بزرگ ترین ترس های خود) روی یک کاغذ بنویسید، پس از مدتی با علائم فیزیکی کمتری در خود مواجه می شوید. داشتن یک دفترچه یادداشت می تواند روحیه شما را تقویت کند و شما را نسبت به بهبود بیماری خود آگاه سازد. نگران دست خط خود و غلط های املایی نباشید، بلکه تنها بنویسید و تمرکز خود را روی افکار و اهداف قرار دهید .

گروه های حمایتی: حتی اگر دوستان یا اعضای خانواده شما از شما مراقبت می کنند بازهم یک گروه حمایتی می تواند برای شما سودمند باشد. گذراندن وقت خود با دیگر خانم هایی که مبتلابه سرطان هستند می تواند احساس تنهایی را از شما دور کند. ازآنجا که با این خانم ها یک ویژگی مشترک دارید می توانید در مورد مشکلات خود با آنها صحبت کنید. علاوه بر این، می توانید از این زنان توصیه هایی بگیرید و از آنها در مورد مراحل مختلف درمان و اثرات جانبی آن اطلاعاتی کسب کنید

غیر معمول ترین راههای درمان سرطان سینه

غیر معمول ترین راههای درمان سرطان سینه
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 8
برگرفته از روزنامه سپید / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 8 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف