نمناک فرهنگ و هنرموسیقی ربنای استاد شجریان ثبت ملی شد + تصاویر
استاد شجریان ، ربنای استاد شجریان
همایون پسر استاد شجریان صفحه اینستاگرامش را با انتشار یک خبر خوب به روز کرد ، همایون شجریان اعلام کرد که ربنای استاد شجریان ثبت ملی شده است.
تاریخ انتشار : 20 اردیبهشت 1396

همایون شجریان از ثبت ملی شدن ربنای استاد شجریان گفت

همایون پسر استاد شجریان خبر خوبی را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد. همایون شجریان با انتشار عکسی خبر از ثبت ملی شدن ربنای استاد شجریان داد . ربنای استاد محمدرضا شجریان یکی از نواهای دلنشینی است که همه مردم با آن آشنایی دارند.

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، لوح ثبت ملی دعای مشهور به «ربّنا» با اجرای محمدرضا شجریان را به همایون شجریان، فرزند این هنرمند اهدا کرد.

«ربّنا» یکی از آثار استاد محمدرضا شجریان و شامل 4 دعا از آیات قرآن است که همه با عبارت ربّنا آغاز می شوند. این اثر در تیرماه سال 1358 ضبط شده و برای مدت 30 سال، جزء برنامه های اصلی رادیو و تلویزیون ایران در ماه رمضان بوده است.

همایون پسر استاد شجریان عکسی از لوح پدرش را در اینستاگرامش منتشر کرد

 استاد شجریان

ربنای مشهور استاد محمدرضا شجریان ثبت ملی شد

عصر روز سه شنبه (19 اردیبهشت) در نشستی که با حضور همایون شجریان و سهراب پورناظری در محل دفتر ریاست سازمان میراث فرهنگی برگزار شد، زهرا احمدی پور گفت:در آستانه ماه مبارک رمضان، ربّنای استاد محمدرضا شجریان که یکی از میراث ناملموس فرهنگی کشور است ثبت ملی شده است.

معاون رئیس جمهوری با آرزوی سلامت و طول عمر برای این هنرمند افزود:استاد شجریان یکی از سرمایه های ملی ایران است و سازمان میراث فرهنگی به دلیل علاقه و اهمیتی که مردم ایران برای ربنای شجریان قائل هستند و خاطرات شان در ماه مبارک رمضان با این نوای آسمانی گره خورده است، اهتمام خود را معطوف به ثبت این اثر در فهرست میراث ناملموس کرد.

استاد شجریان

لوح ثبت ملی شدن ربنای استاد شجریان در دستان پسرش همایون

«ربّنا» یکی از آثار استاد محمدرضا شجریان و شامل 4 دعا از آیات قرآن است که همه با عبارت ربّنا آغاز می شوند. این اثر در تیرماه سال 1358 ضبط شده و برای مدت 30 سال، جزء برنامه های اصلی رادیو و تلویزیون ایران در ماه رمضان بوده است.

بنا به گفته محمدرضا شجریان، انگیزه اصلی او از خواندن این دعا، تدریس آن به دو هنرجو بوده و این اثر در یکی از استودیوهای رادیو ضبط شده است.

شجریان ربّنا را در دستگاه سه گاه خوانده و با مرکب خوانی (مدولاسیون یا راه گردانی) سری به دستگاه ها و آوازهای دیگر ردیف موسیقی ایرانی از جمله آواز افشاری و گوشه عراق (صبا) می زند و سپس به سه گاه برمی گردد. ربّنا در نواری که محمدرضا شجریان با نام «به یاد پدر» ضبط کرده، منتشر شده است.

این اثر با شماره ١٣٩٦در فهرست ملی میراث فرهنگی ناملموس ایران ثبت شده است.

 استاد شجریان

تصویری از استاد محمدرضا شجریان

محمدرضا شجریان بزرگ مرد موسیقی ایران این روزها حال خوبی دارد و دوران بیماری را پشت سر گذاشته و به لطف خداوند حال خوبی را این روزها تجربه میکند. چند روز پیش همایون پسر محمدرضا شجریان حال خوب پدرش را با مردم به اشتراک گذاشت.

استاد محمدرضا شجریان بنیان گذار گروه شهناز می باشد و مبدع چند ساز موسیقی می باشد. هم چنین از فرزندان محمدرضا شجریان، همایون و مژگان نیز در زمینه موسیقی فعالیت دارند. همچنین شجریان در قرائت قرآن نیز فعالیت داشته و دعای ربنا معروف ترین تلاوت قرآن اوست. خوانندگان سرشناسی چون ایرج بسطامی، شهرام ناظری، حسام الدین سراج و پسرش همایون شجریان از شاگردان شجریان هستند.

ربنای استاد شجریان ثبت ملی شد + تصاویر

ربنای استاد شجریان ثبت ملی شد + تصاویر
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 7
منبع : بخش فرهنگ و هنر نمناک/ م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 6 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف