نمناک فرهنگ و هنرموسیقی غافلگیری رحیم شهریاری در خندوانه به مناسبت تولدش
رحیم شهریاری ، برنامه خندوانه
رحیم شهریاری خواننده تبریزی با حضور در برنامه خندوانه گفت یک شبه معروف نشدم و کارم را از کشتارگاه تهران آغاز کردم , آخر برنامه رامبد جوان غافلگیرش کرد.
تاریخ انتشار : 28 بهمن 1395

رحیم شهریاری در خندوانه

رحیم شهریاری خواننده محبوب اذری زبان کشورمان، شب گذشته مهمان برنامه خندوانه بوده و گفت و گوی مفصلی با رامبد جوان داشت.

رحیم شهریاری می گوید در ایران بیش از 40 و در جهان بیش از 150 لهجه ترکی وجود دارد و 30 درصد مردم چین هم ترک زبان اند.

شامگاه چهارشنبه 27 دی، رحیم شهریاری، خواننده تبریزی که به گفته خودش تاکنون هیچ قطعه ای به زبان فارسی نخوانده است، مهمان برنامه خندوانه با اجرای رامبد جوان شد.

رحیم شهریاری

رحیم شهریاری در برنامه رامبد جوان

 

او در ابتدا با اشاره به زمان کنسرت هایش گفت:«کنسرت های من معمولا چهار ساعت هستند و در هر کدام حدودا 40 یا 50 قطعه می نوازم و با ساز تخصصی ام گارمان (قارمان) نیز تک نوازی می کنم.»

رحیم شهریاری با اشاره به دوران کودکی اش افزود:«من از هفت سالگی سرود می خواندم. معلمی داشتیم که جغرافیا درس می داد اما فلوت زن ماهری هم بود و این را از ما مخفی می کرد. او همیشه بعد از کلاس به من گفت شهریاری بخوان! از همان موقع فقط به ترکی می خواندم و تا الان هم هیچ قطعه ای به زبان فارسی ندارم.»

این خواننده ترک زبان ادامه داد:«ترکی زبانی کامل است و ما در ایران بیش از 40 و در جهان بیش از 150 لهجه ترکی داریم که همه شان قشنگند و مورد احترام. جالب است بدانید 30 درصد کشور چین هم از ترک زبانان تشکیل شده است.»

رامبد جوان به شوخی جواب داد:«پس هر چیزی از چین وارد می شود در واقع محصول خودمان است که به خودمان برمی گردد.»

رحیم شهریاری با اشاره به کلماتی که عینا از زبان ترکی وارد زبان فارسی شده اند توضیح داد:«کلماتی مثل بشقاب، سماور، آبجی، گُرخیده (ترسیده) و تو رو سَنَنَه؟ (به تو چه؟) چیزهایی هستند که مستقیما از زبان ترکی به زبان فارسی آمده اند.»

او در پاسخ به این سوال که چه چیزی ناراحتش می کند گفت:«قضاوت های نادرست. شب گذشته مهمان یکی از برنامه های تلویزیونی بودم و وقتی مجری گفت، شایعه است شما مافیای موسیقی آذربایجان هستید! آن قدر تعجب کردم که نتوانستم هیچ جوابی بدهم.»

شهریاری تصریح کرد:«من کارم را از میدان بهمن و کشتارگاه تهران آغاز کردم تا توانستم قدم به قدم به تالار وحدت، برج میلاد و اجراهای خارج از کشور برسم ولی جوان های امروزی توقع دارند یک شبه معروف شوند.»

رحیم شهریاری همچنین در این برنامه قطعه ای را هم زمان با نواختن ساز گارمان (قارمان) اجرا کرد که طبق معمول اگرچه رامبد جوان و تماشاگران حاضر در استودیو «خندوانه» می توانستند ساز را ببینند، کسانی که پای تلویزیون بودند باید به دیدن بند آن روی شانه رحیم شهریاری قناعت می کردند و برای تصور این ساز که نقش مهمی در موسیقی آذربایجانی دارد از تخیل شان کمک می گرفتند.

رامبد جوان

در پایان برنامه «خندوانه» این خواننده متولد سال 1349 با کیکی که به مناسبت تولدش آماده شده بود، غافلگیر شد.

برنامه «خندوانه» از یکشنبه تا چهارشنبه هر هفته ساعت 23 از شبکه نسیم روی آنتن می رود.

غافلگیری رحیم شهریاری در خندوانه به مناسبت تولدش

غافلگیری رحیم شهریاری در خندوانه به مناسبت تولدش
:
امتیاز : 4.1 تعداد رای : 17
برگرفته از موسیقی ایرانیان -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 14 3
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف