دندان

رشد دندان در مغز یک نوزاد! + عکس

تاریخ انتشار : 10 اسفند 1392کد مطلب : 6041زمان مطالعه : 1 دقیقه
در یکی از عجیب ترین و نادرترین اتفاقات یک تومور مغزی که چند دندان کاملا شکل گرفته بودند در مغز یک نوزاد 4 ماهه آمریکایی بیرون آورده شد.

نوزاد 4 ماهه اهل مریلند آمریکا در یک عمل جراحی نوعی تومور مغزی نایاب توسط پزشکان از سرش بیرون آورده شد که در آن چند دندان کاملا شکل گرفته و در مغز وی ایجاد شده بود.

این نوزاد اولین انسان در جهان به شمار می آید که دارای دندان هایی در این نوع تومور مغزی نادر بوده است.
 
تصویر مغز نوزاد امریکایی
 
پس از گذشت یک سال از جراحی این کودک امریکایی، حال وی رضایت بخش است.
او زمانی توجه پزشکان را به خود جلب کرد که به دنبال یک معاینه معمولی مشخص شد سرش بیش از حد انتظار در حال رشد است. پس از اسکن ام آرآی، توموری در نزدیکی غده هیپوفیز این بیمار شناسایی شد که ابعاد آن 3.5x4x4.1 سانتی متر بود. اسکن های انجام شده نشان داد این تومور همچنین حاوی دندان هایی بسیار شبیه دندان های موجود در آرواره پایینی بود.
آزمایش های بیشتر نشان داد تومور مزبور، جرمی موسوم به adamantinomatous craniopharyngioma است که به کندی در حال رشد بوده و برای رفع آن، بیمار تحت عمل جراحی قرار گرفت.
 
جراحی مغز نوزاد 4 ماهه امریکایی
 
این نوع تومور گاهی با مایع چسبناک و زردرنگی حاوی بلورهای کلسترول پر می شود و معمولا در ناحیه اطراف غده هیپوفیز ظاهر می شود اما به نواحی اطراف گسترش یافته و اغلب پس از برداشته شدن کامل، دوباره ظاهر می شود.
اکنون یک سال پس از انجام عمل جراحی توسط دکتر نارلین بیتی، جراح اعصاب مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، حال این کودک رضایت بخش اعلام شده است. وی هم اکنون تحت اسکن های ام آرآی برای اطمینان از عدم بازگشت تومورها است. 

رشد دندان در مغز یک نوزاد! + عکس

4.614
این مطلب مفید بود ؟131
برگرفته از ایسنا - /م
وبگردی