رشد مغز

میزان رشد مغزی کودک تا 2 سالگی

کد مطلب : 56539زمان مطالعه : 4 دقیقه
شاید باورتان نشود که رشد 90 درصد از مغز تا دو سالگی شکل میگیرد, دو سال اول زندگی برای رشد مغز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

رشد 90 درصد مغز تا دو سالگی

افزایش رشد مغز، کودک را قادر می سازد که کنترل بیشتری بر زندگی روزانه اش داشته باشد. او شروع به تفکر در مورد خودش می کند و با انگیزه ی بیشتری به مقابله با چالش ها می پردازد.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اینکه 90 درصد رشد مغز در دو سال اول زندگی فرد شکل می گیرد، گفت:خانواده ها از فرصت سرمایه گذاری برای هوش کودکان در این دوران غافل نمانند.

رشد مغز

رشد مغز کودک دو ساله

او با بیان اینکه دولت برای حفظ هوش و افزایش آن در میان کودکان باید اقدامات لازم را انجام دهد، گفت:اکثر خانواده ها از زمان تولد نوزاد به وزن، قد و دور سر آن توجه داشته و نگران هوش و رفتار آن نیستند و هر چه بداخلاقی و ناراحتی از کودک انجام می شود به حساب بچگی آن گذاشته و برنامه های لازم صورت نمی گیرد.

وی تأکید کرد:رسیدگی به سلامت هوش بچه ها در دو سال اول زندگی بسیار مهم است به طوری که بهداشت جهانی دو سال اول عمر را شاه کلید سلامت روانی و رشد مغزی کودکان می داند، همچنین در دو سال اول زندگی رشد مغز سرعت استثنایی داشته و 90 درصد آن در این مدت رشد و تکامل می یابد.

خانواده ها توجه کنند

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی بیان داشت:خانواده ها باید به برهه زمانی دو سال اول زندگی کودک توجه داشته باشند و از نظر مغزی و هوشی فرزندشان را رشد دهند که این مسئله می تواند از طریق حرف زدن از هنگام تولد با نوزاد و آغوش گرفتن آن انجام گیرد در حالی که در گذشته توصیه می شد که نوزادان را به دلیل اینکه به اصطلاح بغلی می شوند در آغوش نباید گرفت.
این پزشک اطفال ادامه داد:دیدن ، شنیدن و لمس کردن کمک به رشد هوشی کودکان می کند لذا خانواده ها باید با توجه به کودکان و نوزادان جهت رشد هوشی آن سرمایه گذاری کنند.
او ادامه داد:زمانی که کودکان به سن 7 سالگی برسند، ساختمان رفتاری و هوشی مغز کامل شده و مادر باید فرصت لازم را برای کودک خود بگذارد بسیاری از والدین به دلیل سختی یا کار فرزندان خود را از این موضوع محروم می سازند در حالی که ایام حساس و مهم کودک را از دست می دهند.
عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی تصریح کرد:خانواده می تواند مهمترین کمک را از لحظه تولد تا کودکی با ارتباط با فرزندشان جهت رشد هوشی آن داشته باشد.همچنین مهدکودک ارزش آن کمتر از ارزش دبستان نیست و در رشد و استقلال کودکان حائز اهمیت است.

اهمیت مهدکودک

 بسیاری از خانواده ها به دلیل نداشتن وضعیت اقتصادی مناسب و یا بهانه هایی همچون مریضی مکرر کودکان از فرستادن فرزندشان به مهدکودک امتناع می کنند در حالیکه آموزش های قبل از دبستان بسیار حائز اهمیت است و نباید خانواده از آموزش 3 تا 6 سالگی کودک غافل بماند.
باید به کودکان فرصت اظهار نظر و رشد شخصیت داد در حالی که بسیاری از خانواده ها با حمایت همه جانبه فرزندشان را از این موضوع دور می سازند. این مسئله کمال بی مهری است چرا که باید کودکان از دو سالگی استقلال را فرا گیرند.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت:کودکان باید از دو سالگی در کارهای شخصی خود دخالت داشته باشند و روی پای خود بایستند این زمان بهترین دوران برای تمرین جدایی است و کودکان از یک تا 2 سال می توانند به صورت مستقل از مادر بخوابند ولی باید توجه داشت که این یک موضوعی دو طرفه میان مادر و کودک است.
وی تصریح کرد:برای جدایی خوابیدن کودکان باید این مسئله به صورت تدریجی انجام شود و اگر کودکان راغب به این مسئله نبودند نباید با اصرار و با اضطراب و ترس کودک آن را جدا خواباند و اعصاب آن را بر هم ریخت.

عادت غذایی کودکان

فرزندان باید عادات غذایی سالم را از والدین بیاموزند زمانی که پدر دائماً نمک روی غذا می ریزد و یا از انواع فست فودها استفاده می کند نمی توان از فرزندش انتظار دیگری غیر از این عادت غذایی داشت.
این پزشک اطفال با اشاره به اینکه فست فودها سبب چاقی کودکان شده ولی در هوش آنان تاثیری ندارد، گفت:چاقی بچه های یکی از بیماری هایی است که سبب ایجاد امراض مختلف در آنها می شود. خانواده ها اکثراً از کودکان تپل و چاق خوششان می آید در حالی که کودکان چاق در آینده همان زنان و مردان چاق هستند که عادت های غذایی سالم را فرا نگرفته اند.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اینکه باید مواظب عادت های غذایی کودکان باشیم، اظهار داشت:عادت به ورزش کردن نیز باید در خانواده نهادینه شود تحرک و شادی برای رشد کودکان لازم است.
وی در پایان خاطر نشان کرد:مهمترین پیشگیری از بیماری های شیوه زندگی صحیح است این مسئله بسیار اهمیت دارد که چقدر بخوریم، چقدر بخوابیم و یا ورزش کنیم. در صورتی که به تمام مسائل به اندازه کافی توجه شود قطعاً مشکلات کمتری در مسئله بیماری ها و مواجه شدن با مشکلات در این زمینه داریم.

میزان رشد مغزی کودک تا 2 سالگی

56
این مطلب مفید بود ؟60
برگرفته از سلامت نیوز -/ح
برچسب :
نظرات
وبگردی