نمناک سبک زندگیروابط عاطفی در مقابل توهین و تحقیرهای همسرمان چه کنیم؟
همسر ، تحقیر همسر
تحقیر کردن همسر ، یکی از نشانه هایی است که می گوید زندگی زناشویی افراد واقعا در شرایط مطلوبی قرار ندارد.

بهترین واکنش در مقابل تحقیرهای همسر

همسرم مدام منو تحقیر میکنه ، از تحقیرهای همسرم خسته شدم ، با رفتار تحقیر آمیز همسرم چه کنم ؟ اینها سوالات آشنایی است که حتما شما هم در بین گلایه های همسران شنیده اید. وقتی احساس کنید همسرتان رفتار تحقیرآمیزی دارد ، شما را جدی نمیگیرد و یا به شما توهین میکند هرگز نمیتوانید از رابطه زناشوییتان خوشحال باشید.

تحقیر دائمی زوج ها توسط همدیگر می تواند ضربه های جبران ناپذیری به زندگی مشترک آن ها بزند و ادامه زندگی را برای آنان غیرممکن کند.

این کاملا طبیعی است که هیچ زن و شوهری در شرایطی که یکی احساس برتری و قدرت میکند و به شریک زندگی اش نگاه تحقیرآمیز دارد نمی تواند معنای رابطه سالم و همدلانه را درک کند. اگر در این موقعیت قرار گرفته اید سعی کنید برای اصلاح رفتار خود و همسرتان تلاش کنید.

وقتی که زوج ها رفتار تحقیرآمیزی از خودشان نشان می دهند، به همدیگر بی احترامی می کنند، همدیگر را مسخره می کنند، با طعنه صحبت می کنند و دائما در طول دعوا سعی می کنند که طرف مقابل را حقیر جلوه بدهند، نمی دانند که این رفتارها چیزی نیست جز اعلان جنگ جدی و بی برگشت و کاملا فراموش می کنند که زن و شوهر هستند.

تا به کی می خواهید نقش قربانی را بازی کنید؟ برای خاتمه دادن به رفتارهای نامطلوب همسرتان، شایسته است از قالب قربانی بودن رها شوید و از حق خود دفاع کنید، دفاع از حق به معنای عصبانیت، تهدید، قهر، انتقاد کوبنده و... نیست بلکه باید بتوانید در مقابل رفتارهای غیرمنصفانه همسرتان، با حفظ حرمت، مقابله مثبت کنید، چه بسا تا زمانی که شما پذیرای درخواست های ناموجه ایشان باشید، همسرتان به اشتباه گمان می کند که سبک زندگی اش درست است و نیازی به هیچ تغییری نیست.

تحقیر همسر

تحقیر کردن همسر ضربه های جبران ناپذیری به زندگی وارد میکند

یکی از خوانندگان درباره تحقیر و عیب جویی های همسرش نوشته است:همسرم برای من و کارهایی که انجام می دهم هیچ ارزشی قائل نیست، مدام عیب جویی می کند و از تمامی رفتارها و علایقم حتی آشپزی ام نیز ایراد می گیرد، در مقابل تحقیرهای بی امان او غالباً سکوت می کنم و درصورت اعتراض نیز پاسخی جز این نمی شنوم «حرف های مرا جدی نگیر»! لطفاً مرا راهنمایی کنید.

رفتار مناسب در مقابل تحقیرهای همسر:

به دنبال کشف علت اصلی باشید: رفتارهای آزاردهنده همسرتان را یادداشت کرده و بدون قضاوت آنها را مورد بررسی قرار دهید، باید بدانید علت وقوع این رفتارها چیست و در چه موقعیت یا حالات هیجانی و فکری احتمال وقوع شان افزایش می یابد و اینکه عکس العمل شما در قبال آن رفتارها چیست؟ پیشنهاد می کنیم در صورت امکان، با همسرتان گفت و گو کنید و از خود ایشان نیز جویای علت رفتارهایش باشید و حتی از چگونگی پاسخ های خود در قبال آن رفتارها پرسش کنید. بی تردید با شناخت و آگاهی از علت اصلی می توانید تغییرات لازمه را اعمال کنید، مثلاً اگر بدانید بدرفتاری همسرتان به خاطر خستگی است از این پس سعی می کنید آرامش او را فراهم آورید یا اگر علت رفتارهایش را سماجت های خود بدانید قطعاً با زیر سؤال نبردن و حساسیت به خرج ندادن می توانید مانع شدت گرفتن مشکل تان شوید.

قربانی نباشید: تا به کی می خواهید نقش قربانی را بازی کنید؟ برای خاتمه دادن به رفتارهای نامطلوب همسرتان، شایسته است از قالب قربانی بودن رها شوید و از حق خود دفاع کنید، دفاع از حق به معنای عصبانیت، تهدید، قهر، انتقاد کوبنده و... نیست بلکه باید بتوانید در مقابل رفتارهای غیرمنصفانه همسرتان، با حفظ حرمت، مقابله مثبت کنید، چه بسا تا زمانی که شما پذیرای درخواست های ناموجه ایشان باشید، همسرتان به اشتباه گمان می کند که سبک زندگی اش درست است و نیازی به هیچ تغییری نیست. بهتر است قاطعانه و در کمال آرامش، با رفتارهای نامطلوب اش مواجه شوید و قصور او را به شرط تغییر بپذیرید، در غیر این صورت به هیچ وجه از موضع خواسته های منطقی خود کوتاه نیایید.

مدبرانه خود را به رخ بکشید: اگر همسرتان قدردان زحمات شما نیست، ناراحت نباشید، بپذیرید با تغییر سبک زندگی و ارتباط تان می توانید او را ترغیب به این امر کنید، مثلاً وقتی غذای خوشمزه ای آماده می کنید و انتظار تشکر از او دارید، در حالی که ایشان مهر سکوت اختیار می کنند، بهتر است خود وارد عمل شوید و قابلیت هایتان را به صورت جملات خبری یا سؤالی متذکر شوید، مثلاً بگویید:«غذای امروز خیلی خوشمزه شده بود!»یا اینکه پرسش کنید« نظرت در مورد طعم غذای امروز چیست؟»، انتظار تغییرات را به یکباره نداشته باشید، بلکه با مداومت این تمرین است که می توانید همسرتان را تسلیم بر اظهار نظر کنید. یادتان باشد مدیریت کلامی و رفتاری تضمین کننده سلامت رابطه تان است، هرگز حس حقارت را در همسرتان و حس برتری خود از ایشان را برانگیخته نکنید، بلکه تلاش کنید با بیان جملات و عباراتی، او را به تفکر وا دارید و ایشان را بتدریج به انجام رفتاری جدید عادت دهید.

در مقابل توهین و تحقیرهای همسرمان چه کنیم؟

در مقابل توهین و تحقیرهای همسرمان چه کنیم؟
:
امتیاز : 3.5 تعداد رای : 13
برگرفته از سلامت نیوز / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 9 4
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف