نمناک سرگرمیآیا میدانید رنگهایی که مغز می بیند اما چشم درک نمیکند!
رنگها ، رنگ های درک نشدنی
متخصصان و دانشمندان می گویند : مغز شما رنگ هایی را می بیند که چشمانتان از درک آن عاجزند، آیا میدانید کدام رنگها این ویژگی را دارند؟

رنگهای درک نشدنی و چگونگی دیدن آن ها

هر آنچه می بینید و رنگ آن را با چشمانتان درک می کنید همیشه تمام واقعیت رنگها نیست بلکه طبق گفته ی متخصصان و دانشمندان مغز شما رنگ هایی را می بیند که چشمانتان نمی توانند آنها را درک کنند ولی کدام رنگها ؟ 

رنگها

درباره رنگ های ممنوع و درک نشدنی چه می دانید

 رنگ های ممنوعه یا غیر قابل درک

رنگ های ممنوع یا غیر قابل درک ، رنگ هایی هستند که چشم های شما به دلیل طرز کارشان، نمی توانند درک کنند ، بر طبق نظریه رنگ ها، دلیل اینکه شما نمی توانید رنگ های به خصوصی را ببینید ، فرآیند مخالف است. 

رنگ های غیر قابل درک چه هستند و چگونه کار می کنند

اساسا، چشم های انسان سه نوع سلول مخروطی دارد، که رنگی که بر طبق یک مدل رقابت آمیز فعالیت می کند، ثبت می کند. 

1.آبی در مقابل زرد

2.قرمز در مقابل سبز

3.سفید در مقابل تیره

دیدن رنگها

کدام رنگ ها غیر قابل درک هستند

رنگ های تاریک :

رنگ های تاریک ، تیره و به آخرین حد اشباع رسیده شده اند برای مثال؛ آبی تیره ممکن است بر اثر خیره شدن به زرد روشن و سپس سیاه دیده شود ، تصویر پس دید طبیعی، آبی تیره است. وقتی در برابر مشکی دیده شده ، رنگ آبی نهایی به سیاهی سیاه ولی هنوز رنگی است. رنگ های تاریک، روی سیاه ظاهر می شوند زیرا نرون های مخصوص فقط روی رنگ مشکی انگیخته می شوند.

رنگها

رنگ هایی که چشم از درک آن عاجز است

رنگ های واهی : 

رنگ های واهی به بالاترین درجه ی اشباع رسیده اند. رنگ های واهی از خیره شدن به رنگ های روشن و سپس رنگ مکملشان به وجود می آیند ، اگر شما به رنگ ارغوانی خیره شوید و سپس به چیزی سبز رنگ نگاه کنید ، تصویر پس دید سبز واهی است. اگر به رنگ یشمی روشن خیره شوید و سپس به چیزی نارنجی نگاه کنید، رنگ پس دید نارنجی اغراق شده است. این رنگ های خیالی، رنگ هایی هستند که شما تصور می کنید و برای دیدن آسان هستند.اساسا تنها کاری که لازم است انجام دهید، این است که بر روی رنگی برای 30 تا 60 ثانیه تمرکز کنید. سپس رنگ پس دید را مقابل سفید، سیاه (تاریک) یا رنگ های مکمل (مبالغه آمیز) ببینید.

چگونه رنگ های غیر قابل درک را ببینیم

رنگ های درک نشدنی مثل سبز قرمز یا زرد آبی، ترفند بیشتری نیاز دارند تا دیده شوند برای دیدن این رنگ ها ،یک چیز زرد و یک چیز آبی را درست کنار هم قرار دهید و چشم هایتان را از آنها طوری عبور دهید که روی هم بیفتند  همین فرآیند ،برای سبز و قرمز هم کار می کند. نقطه ی اشتراک، ممکن است به صورت ترکیبی از دو رنگ، مثلا :سبز برای زرد و آبی و قهوه ای برای سبز و قرمز، منطقه ای از نقاط رنگ های مخالف و رنگ های نا آشنا، مانند:سبز قرمز و یا زرد آبی برای لحظه ای به نظر برسد.  

دیدن رنگها

چگونگی دیدن رنگ های غیر قابل درک

بحث ها برسر رنگ های درک نشدنی

برخی از محققان بر این عقیده هستند که رنگ های درک نشدنی مانند زردآبی یا سبزقرمز فقط رنگ های واسطه هستند ، تحقیق سال 2006 ،که توسط Po_Jang Hsieh و گروهش در کالج Dartmouth انجام شده است ، تجربه ی Crane در سال 1983 را تکرار کرده است ولی نقشه ی رنگی جزئی تری را فراهم کرده است. بر طبق این آزمایش، قهوه ای به عنوان رنگی برای ترکیب سبز و قرمز شناخته شده است در حالی که رنگ های خیالی ، رنگ های درک نشدنی هستند، که خیلی گزارش شده اند و امکان وجود رنگ های غیر قابل ادراک ، بحث برانگیز باقی مانده است.

یک اشتراک بین طول موجهای نوری که توسط سلولهای مخروطی چشم شما پوشش داده شده است ، وجود دارد بنابراین شما می توانید چیزی بیشتر از رنگ آبی، زرد ، قرمز و سبز ببینید برای مثال ، این طول موج نورها نیست، چشم انسان هنوز ترکیبی از طیف رنگهای متفاوت را ثبت می کند ؛ به دلیل فرآیند مخالف، شما نمیتوانید هر دو رنگ زرد و آبی یا قرمز و سبز را همزمان ببینید، این ترکیبات رنگ های درک نشدنی نامیده می شوند. 

رنگها

رنگ های درک نشدنی چه رنگ هایی هستند

در حالی که شما به طور عادی نمی توانید قرمز و سبز یا زرد و آبی را به طور همزمان ببینید، دانشمند بصری Hewitt Crane و همکارش Thomas Piantanida مقاله ی علمی را منتشر کردند که ادعا می کرد، دریافت امکان پذیر است.

مقاله ی آن ها در سال 1983 در مورد دیدن رنگِ سبز قرمز و زردآبی ، ادعا دارد که مشاهده ی داوطلبانه اشتراک باریکه ی سبز و قرمز را به صورت رنگِ سبز قرمز را می بیند ، در حالی که بینندگان اشتراک باریکه ی زرد و آبی رنگِ زردآبی می بینند. محققان از یک دستگاه دنبال کننده چشم استفاده کرده اند تا تصاویر را در یک مکان ثابت ، مطابق با چشم داوطب نگه دارد ، بنابر این سلول های شبکیه دائما به وسیله یک نوار تحریک می شدند.

برای مثال یک سلول مخروطی فقط نوار زرد را می بیند در حالی که مخروطی دیگر فقط نوار آبی را می بیند. داوطلبها گزارش دادند، که مرز رنگ ها در یکدیگر محو شدند و آنها با رنگی مواجه شدند که قبلا هرگز ندیده بودند. به طور همزمان قرمز و سبز یا زرد و آبی. پدیده ی مشابهی نیز گزارش شده ،به معنی افراد با نویسه احساس تقارن رنگی  ؛ در حس تقارن رنگی ، بیننده ممکن است حروف مختلف را ببینید ،که گویا رنگ های مخالف دارند ؛ یک O قرمز و F سبز در کلمه of ممکن است یک رنگ سبز قرمز در لبه ی حروف ایجاد کند.

رنگ های خیالی

 دیدن رنگها

رنگ زرد آبی یک رنگ خیالی

رنگ های غیر قابل درک سبز قرمز و زردآبی رنگ های خیالی هستند، که ممکن نیست در طیف های نوری موجود باشند یک گونه ی دیگر از رنگ های تصوری، رنگ های خیالی هستند. رنگ های خیالی ،به وسیله ی نگاه کردن به یک رنگ تا زمانی که سلول های مخروطی خسته شده اند و سپس نگاه کردن به یک رنگ دیگر ، به وجود می آیند. این یک پس دید ایجاد می کند،که توسط مغز و نه چشمها درک می شود. 

مثال های رنگ های خیالی شامل این چیز ها می شود: 

رنگها

رنگ قرمز یک رنگ خود افروز

رنگ های خود افروز 

رنگ های خود افروز ،حتی وقتی هیچ نوری برای تابیدن نیست، می درخشند ، یک مثال رنگ قرمز خودافروز است که ممکن است بر اثر خیره شدن به سبز و سپس سفید به ظاهر شود وقتی که مخروط های سبز ، محومی شوند رنگ پس دید قرمز است. نگاه کردن به رنگ سفید، باعث می شود که قرمز براق تر از سفید به نظر بیاید به گونه ای که در حال برافروختن است.

چگونگی دیدن رنگهای غیر قابل درک و ممنوع

رنگهایی که مغز می بیند اما چشم درک نمیکند!
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 4
منبع : بخش سرگرمی نمناک / ن / ف
این مطلب مفید بود ؟ 4 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف