نمناک سبک زندگیبارداری و نوزاد چشم جنین شما چگونه می تواند رنگی شود؟
رنگ چشم جنین ، عوامل موثر در رنگ چشم جنین
رنگ چشم یک ویژگی فیزیکی است که توسط جفت شدن ژن های پدر و مادر مشخص می شود و جنین از هر یک از والدین اش 50 درصد مواد ژنتیکی رنگ چشم را به ارث می برد.

نحوه بروز تغییرات در رنگ چشم جنین در دوران بارداری

بسیاری از مادران در زمان بارداری به این می اندیشند که رنگ چشم کودکشان چه رنگی خواهد شد و آیا کودکشان رنگ چشم خودشان را به ارث می برد ؟ در این بخش از نمناک متن بسیار جالبی درباره اینکه رنگ چشم کودک شما چه رنگی می شود برایتان آماده کرده ایم پس با ما همراه باشید.

چه عواملی رنگ چشم جنین شما را تعیین می کند

تعیین رنگ چشم جنین

تعیین رنگ چشم جنین در بارداری

رنگ چشم در کودکان مختلف متفاوت است برخی از کودکان دارای رنگ چشم آبی یا سبز و برخی دیگر دارای رنگ چشم قهوه ای هستند . عامل اصلی تعیین رنگ چشم در نوزادان ژنتیک و وراثت می باشد و رنگ چشم نوزاد ، به رنگ چشم هر دو والدین بستگی دارد. رنگ چشم یک ویژگی فیزیکی است که توسط جفت شدن ژن های پدر و مادر مشخص می شود و هر کودک از هر یک از والدین اش 50 درصد مواد ژنتیکی رنگ چشم را به ارث می برد.دو ژن گرفته شده از پدر و مادر می توانند به هم شبیه یا از هم متفاوت باشند.

رنگ چشم جنین

عوامل موثر در تعیین رنگ چشم جنین

  • ژن رنگ تیره بر رنگ روشن همیشه غالب است ژن قهوه ای بر ژن سبز و آبی غالب است؛ سبز بر آبی غالب است و آبی نهفته است.
  • به دلیل غالب بودن رنگ چشم قهوه ای ، اگر فردی دارای دو ژن قهو ه ای و یا یک ژن قهوه ای ، یک ژن آبی باشد ، رنگ چشم او قهوه ای می شود.
  • در صورتی رنگ چشم کودک آبی می شود که پدر و مادر هر دو دارای چشم آبی باشند و کودک ژن رنگ چشم آبی را از هر دو والد دریافت کند.
  • رنگ چشم کودک سبز خواهد بود اگر کودک ژن رنگ چشم سبز را از هر دو والد بگیرد یا یک ژن آبی و یک ژن سبز دریافت کند.

رنگ چشم از کجا می آید؟

جنین چشم رنگی 

چگونه چشم جنین رنگی می شود

در چشم بافت پوششی به نام عنبیه وجود دارد که دارای رنگدانه های مشکی و کوچکی به نام ملانین است . رنگ چشم به وجود و پراکندگی ملانین بستگی دارد به صورتی که اگر این رنگدانه ها پراکنده باشند رنگ چشم تیره و اگر پراکندگی رنگدانه ها کم باشد چشم روشن می شود.

چند ژن تعیین کننده رنگ چشم هستند که برخی از آنها تاثیر گذار تر از بقیه می باشند . یکی از ژن های اصلی تعیین کننده رنگ چشم ژن OCAZ است که با رمز گذاری پروتئینی با عنوان P ملانین تولید می کند و موجب رنگی شدن چشم می شود. تاثیر گذاری این ژن بر رنگ چشم 74 درصد است. تحقیقات جدید نشان داده جهشی کوچک در OCAZ تولید ملانین عنبیه را محدود می کند وسبب می شود رنگ چشم آبی شود اما اگر فعالیت این ژن کاملا محدود گردد رنگ چشم فرد قرمز می شود و فرد دچاربیماری زالی می گردد.

 تعیین رنگ چشم جنین در بارداری 

نقش وراثت در تعیین رنگ چشم جنین

از ژن های فرعی دیگری که تاثیر کمتری در تعیین رنگ چشم دارند ژن های Eycl1، Eycl2 و Eycl3 هستند که موجب بروزرنگ های مخلوطی مثل سبز مایل به آبی، طوسی مایل به آبی، قهوه ای، بلوطی و ... در افراد می شوند.

دو چشم با دو رنگ متفاوت

شاید شما نیز افرادی را دیده باشید که رنگ چشم هایشان با یکدیگر متفاوت است ، برخی از این افراد خاص بودن رنگ چشم هایشان را دوست دارند ولی برخی دیگر این حالت را نمی پسندند و به همین علت از لنز استفاده می کنند.

تفوت رنگ دو چشم جنین

چرا رنگ 2 چشم برخی از افراد متفاوت است

این اختلال در انسان ها نادر است و به علت جهش ژن و متفاوت بودن میزان ملانین موجود در هر یک از عنبیه ها است . این اختلال می تواند ارثی و یا به علت مصرف برخی داروهای خاص که مقدار رنگدانه در هر یک از چشم ها افزایش یا کاهش می دهند ؛ باشد.این اختلال متفاوت بودن رنگ چشم ها با یکدیگر ،در حیوانات رواج بسیاری دارد.

آیا رنگ چشم جنین تغییر می کند؟

اکثر نوزادان با چشم های آبی متولد می شوند به این دلیل که کمی زمان برای تولید ملانین رنگدانه لازم است و شما نمی توانید دقیق رنگ چشم های کودک را تا شش ماهگی تعیین کنید زیرا در این مدت مقدار ملانین کاهش یا افزایش می یابد.

ثابت شدن رنگ چشم

رنگ چشم جنین چه زمانی ثابت می شود

درجهان رنگ چشم های متفاوتی وجود دارد اما در برخی نقاط جهان برخی رنگ چشم ها نسبت به بقیه بیشترند مثلا در اروپا رنگ بلوطی یا خرمایی بیشتر است و در کشورهای آمریکایی ، هند و ترکیه رنگ های چشم روشن مانند سبز، آبی و طوسی فراوانی بیشتری دارند اما رنگ غالب در سراسر جهان رنگ قهوه ای مایل به مشکی است.

به طور کلی در مورد رنگ چشم جنین

 تغییرات در رنگ چشم جنین

نحوه بروز تغییرات در رنگ چشم جنین

  • اگروالدین هر دو دارای چشم قهوه ای باشند، 75٪ احتمال دارد که کودکشان چشم قهوه ای شود.
  • اگروالدین هر دو دارای چشم آبی باشند، 99٪ احتمال دارد که کودکشان چشم آبی شود.
  • اگروالدین هر دو دارای چشم سبز باشند، 99٪احتمال دارد که کودکشان چشم سبز شود.

 

چگونه چشم جنین رنگی می شود؟ رازهایی در مورد رنگ چشم نوزاد

چشم جنین شما چگونه می تواند رنگی شود؟
:
امتیاز : 2.8 تعداد رای : 291
منبع : بخش سبک زندگی نمناک / ن / ف
این مطلب مفید بود ؟ 161 130
نظر کاربران
صبا

صبا

سلام به همگی . من هفته هشت بارداریم و ناخواسته بوده علامت V توی چشم راستمه و ب ترشیجات خیلی علاقه دارم وعده های غذاییم هم زیاد شده کمی چاق شدم و جوش زدم ادرارم زرد تیره ست نظرتون چیه

پاسخ دادن 38 20
مریم

مریم

دختره چون منم همین علایم داشتم الان هم ۲۰هفته امه

پاسخ دادن 8 5
ا

ا

بچتون پسره چون منم به همین صورت بودم و بچم پسر شد عزیزم

پاسخ دادن 6 2
dokhtarironii .mihan

dokhtarironii .mihan

تویکی هم ساکت یااسم خودت رابگو

پاسخ دادن 0 0
مریم

مریم

انشا الله که بچتون پسره عزیزم

پاسخ دادن 6 8
سلام عزیزان میشه توز

سلام عزیزان میشه توز

زمان بارداری وهنگام تولدفرزندبرای منم دعاکنیدیکسال ازدواج کردم هرچی داروگیاهی میخورم باردارنمیشم توروخدابرام دعاکنید

پاسخ دادن 13 6
شهرزاد

شهرزاد

سلام عزیزم اصلا استرس نداشته باش چراکه خود باعث عدم بارداری شما میشود. هر موقع صلاح خداست همون میشه. گیاه انغوزه فوق العاده برای بارداری موثره به مدت 40 روز مصرف کن. و از نوشابه و سوسیس بپرهیز و فست فودها. و کاسنی و خرما موز گردو نارگیل مصرف کن خودت و همسرت

پاسخ دادن 3 4
گندم بانو

گندم بانو

عزیزم امیدت به خداباشه.من دخترم4ماهش بودحامله شدم.اول خواستم سقط کنم بعدگفتم توکل به خدا .شماهم توکل کن به خدا.بهش فکرنکن اصلا

پاسخ دادن 6 2
صابربابا

صابربابا

سلام آبجی انشاالله که خدا یک بچه کاکل زری بهتون میده ناامید نباش فقط توسل به حضرت زینب و حضرت علی اصغر(ع)بکن ما خودمون هم این مشکل رو داشتیم این کارو کردم شد

پاسخ دادن 7 4
مامان یه عدس

مامان یه عدس

نگران نباش منم ی ساله ازدواج کردم همش نگران بودم باردار نمیشدم تا این ماه ک اگه خدا کمکم کنه یه نی نی تو شکممه ... پوزیشن حین رابطه خیلی مهمه خانم زیر باشه و اقا رو بعد انزال خانم یکم باسنشو بده بالا تا اسپرم ب سمت تخمدانها بره و چند ساعت از جاش بلند نشه... ان شالله شماهم نی نی داشته باشی

پاسخ دادن 2 0
مهشيد

مهشيد

عزيزم يكساله ازدواج كردي چ خبره زود ميخواي بزايي.حالتو كن حالا

پاسخ دادن 5 2
انشاالله باردار شی

انشاالله باردار شی

انشاالله که باردار شی

پاسخ دادن 1 1
نورا

نورا

عزیزم بچت پسره بهت قول میدم .منم شش هفته باردارم ازطریق ای وی اف باردارشد الان دوروزه لکه بینی دارم برام دعاکنیدسقط نکنم

پاسخ دادن 1 1
زهرا

زهرا

سلام من چهارماهه ازدواج کردم باردارنمیشم سی وسه سالمه واسم دعا کنین

پاسخ دادن 2 1
اناهیتا

اناهیتا

سلام من خیلی دوس دارم دخترم چشاش سبز رنگ شه چ چیزی بخورم چشاش سبز شه کمکم کنید ممنون

پاسخ دادن 11 3
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف