نمناک دنیای مدآرایش و زیبایی رنگ کردن موی کودکان خطرناک است؟
رنگ کردن مو ، دکلره کردن مو
شاید دوست داشته باید موهای دختر کوچکتان را رنگ کنید اما بهتر است قبل از این کار با عوارض و مضرات رنگ کردن موی کودکان آشنا شوید.

مضرات رنگ کردن موی کودکان

علاقه دختربچه ها به رنگ کردن موها، داستانی است که این روزها اکثر خانواده ها با آن درگیرند، گاهی خانواده ها در مقابل فشار و اصرار بچه ها کوتاه می آیند و قبول می کنند و به دختربچه ها اجازه می دهند تا موهای خودشان را رنگ کنند؛ اما این رنگ کردن در سنین پایین چه زیان هایی می تواند برای بچه ها داشته باشد؟

اگر کودک یا نوجوان شما برای رنگ کردن موهایش اصرار دارد؛ ممکن است شما نیز برای انجام اینکار راضی شوید. با خود می گویید که کمی رنگ نمی تواند ضرری برای کودک من داشته باشد. اگر چنین است باید در تصمیم خود تجدید نظر کنید. در این مقاله که برایتان انتخاب کرده ایم، با یکی از متخصصان در مورد بی خطر بودن یا نبودن رنگ های مو برای کودکان صحبت خواهیم کرد.

دکلره کردن مو

عوارض رنگ کردن موی کودکان

متخصص پوست و مو در این باره می گوید:من فکر نمی کنم رنگ یا دکلره کردن موهای کودکان تصمیم عاقلانه و بی خطری برای آن ها باشد. این کار باید تا سن بلوغ یا حداقل 16 سالگی به تاخیر بیفتد.

همانطور که می دانید کودکان موهای نازک تری نسبت به بزرگسالان دارند. از آنجایی که رنگ کردن یا دکلره کردن مو می تواند به موهای آن ها آسیب بزند بهتر است از انجام اینکار صرف نظر شود. موهای کودکان از آغاز تولد تا بلوغ دچار تغییرات زیادی می شود.

این دکتر هشدار می دهد که موهای آن ها نسبت به مواد شیمیایی حساس تر است و استفاده از رنگ می تواند واکنش های آلرژی زای زیادی ایجاد کند. واکنش های آلرژی زا معمولا به خاطر محتوای این محصولات است. مواد شیمیایی موجود در این رنگ ها می تواند به موی کودک اسیب بزند. آمونیاک، هیدروژن پراکسید و ماده شیمیایی به نام پارا فنیلن دی آمین که در رنگ های شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد می تواند باعث ایجاد واکنش های آلرژیک بسیار شدید و جدی شود. همچنین این مواد شیمیایی می تواند بافت موی کودکان را به کلی تغییر دهد.

رنگ کردن مو

رنگ کردن موی دختربچه ها

بنابراین اگر به دنبال انجام اینکار هستید باید بدانید که آسیب زیادی به موی کودک وارد می شود. مواد شیمیایی موجود در این رنگ ها می تواند واکنش منفی بر روی مو و پوست سر داشته باشد. اگر کودک شما مبتلا به آسم باشد شرایط بدتر خواهد شد. اگر تصمیم دارید موهای کودکتان را در منزل رنگ کنید، دکتر شاه پیشنهاد می کند از رنگ های موقت استفاده کنید. این رنگ های موقت تنها شفت مو را پوشش می دهند و به پوست سر نفوذ نخواهند کرد. همچنین جایگزین های دیگری همچون گیاهان و چای ها برای رنگ های شیمیایی وجود دارد که می تواند بر روی رنگ مو تاثیرگذار باشد.

اگر برای رنگ کردن موهای کودک خود مصمم هستید، متخصصان توصیه می کنند از روش هایی همچون رنگ کردن مو از روی کلاه استفاده کنید تا نفوذ رنگ به ریشه مو کمتر باشد. قبل از اینکه رنگ کردن مو را آغاز کنید حتما آن را بر روی پوست امتحان کنید تا از نبود واکنش آلرژی زا مطمئن شوید. اگر می خواهید رنگ کردن مو را به یک آرایشگر بسپارید از او بخواهید از تکنیک بالیاژ استفاده کند. بالیاژ یک رویکرد آرام برای هایلایت کردن موست. اگر این روش به درستی انجام شود، ماده دکلره کننده ارتباط مستقیمی با پوست سر نخواهد داشت. همین امر موجب می شود حساسیت و واکنش ایجاد شده کمتر شود.

سایر روش های موقتی نیز می تواند برای کودکان عالی باشد. استفاده از رنگ های موقتی همچون گچ مو می تواند مفید باشد. اگر در منزل خود کودک کم سن و سال دارید و در مورد رنگ کردن موهای او شک دارید، بهتر است با یک متخصص در مورد خطرات موجود صحبت کنید.

رنگ کردن موی کودکان خطرناک است؟

رنگ کردن موی کودکان خطرناک است؟
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 4
برگرفته از مجله سلامت -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 3 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف