روابط فرازناشویی
روابط فرازناشویی یا خیانت زمانی ایجاد می شود که یکی از زوجین در زندگی زناشویی ناراضی باشد و این روابط تاثیرات منفی و جبران ناپذیری بر زندگی فرزندان می گذارد.

روابط فرازناشویی چه بلایی است که زندگی را تخریب می کند؟

یکی از نیازهایی که بعد از ازدواج در بین زوجین برقرار می شود روابط زناشویی بین آن هاست که از اهمیت و شرایط ویژه ی خود برخورداراست و چگونگی پاسخ دهی به این نیاز ها می تواند به استحکام یا سست شدن پایه های زندگی منجر شود.

یکی از مسائلی که امروزه در کشور ما رو به گسترش است برقراری روابط فرا زناشویی می باشد که ممکن است برای هر قشری از جامعه اتفاق افتد و اگر فردی نتواند مهارت های دینی و آموزه های فرهنگی را در زندگی خود بکار گیرد دچار چنین روابطی خواهد شد. در این بخش از نمناک درباره این مسئله توضیح بیشتری می دهیم.

روابط فرازناشویی چیست؟

رابطه فرازناشویی به رابطه ای می گویند که در آن یکی از زوجین با فرد دیگری رابطه عاطفی ، کلامی یا جنسی برقرار می کند و این رابطه با پنهان کاری همراه است.

روابط فرازناشویی

روابط فرازناشویی یا رابطه پنهانی با دیگری

عوارض و تاثیرات منفی روابط فرازناشویی در زندگی مشترک

روابط فرازناشویی بر روی روان زوجین تاثیر گذار است و پیامدهای جبران ناپذیر زیادی را به صورت مستقیم و غیرمستقیم در زندگی فرزندان دارد.

در زندگی که مرد یا زن روابط خارج از چارچوب خانواده را دارند دائما در حال پرخاشگری و توجیه روابط نادرست خود هستند ، در این شرایط کودکان نیز پرخاشگرمی شوند . پرخاشگری تاثیر مستقیم اینگونه روابط است زیرا دوران کودکی آنها با تنش و دعوا گذشته است و این پرخاشگری و رفتارهای نادرست جزو اخلاقیات آنها خواهد شد.

این گونه رفتارها غیر مستقیم و بلند مدت در جامعه نیز اثر می گذارد که نزاع های خیابانی نشأت گرفته از این روابط است زیرا فرد نزاع کننده به علت دیدن پرخاشگری در محیط خانه توسط والدین همان روحیه در وجود او هم نهفته و در محیطی مانند جامعه فرصت بروز این حالت پرخاش را می یابد بنابراین روابط غیراز همسری در بلند مدت نه تنها باعث نابسامانی خانه بلکه سبب نابسامانی جامعه هم می گردد .

تاثیر روابط فرازناشویی

تاثیر روابط فرازناشویی بر فرزندان

علل روابط فرازناشویی

اگر فردی نتواند مهارت های دینی و آموزه های فرهنگی را در زندگی خود به کار برد روابط فرازناشویی می تواند برای او رخ دهد واین روابط مربوط به قشر خاصی نمی باشد. برخی از افراد این کار خود را با دلایلی توجیه می کنند اما این توجیهات چه توسط مرد و چه زن پاک کردن صورت مسئله است به طوری که باید نسبت به مسائل زندگی رویکرد مبتنی بر حل مسئله داشت.

مثلا برخی از خانم ها این کار خود را به دلیل ضعف مالی توجیه می کنند و مردان نیز به دلیل تامین نشدن روابط جنسی شان توسط همسرشان به روابط پنهانی روی می آورند و این کار خود را توجیه می کنند.

زوجین باید مهارت های بین فردی، مهارت های برقرار کردن ارتباط را با شرکت کردن در جلسات آموزش این مهارت ها و با مطالعه کتاب و تجربه های والد ین به دست بیاورند . زوجین همیشه نباید در حال کار کردن و جمع آوری پول باشند بلکه باید برای تامین نیازهای عاطفی خود زمانی را به یکدیگر اختصاص دهند و در این زمان با یکدیگر گفتگو کنند وعواطف و احساسات خود را با به کار بردن کلمات محبت آمیز به همدیگرابراز کنند .

عامل روابط فرازناشویی

علت روابط فرازناشویی چیست؟

چرا افراد به روابط فرازناشویی روی می آورند؟

این مقوله دو فرآیند دارد، یکی بی وفایی و سردی و دیگری، خیانت. بی وفایی خفیف تر از خیانت است و وقتی رابطه فرازناشویی از لحاظ عاطفی احساسی شدیدتر می شود، به رابطه نزدیک جسمانی منجر شده و نهایتا به خیانت کامل ختم می شود.خیانت انواع مختلف دارد؛ خیانت عاطفی، خیانت جنسی و خیانت عاطفی-جنسی.

فردی خیانت می کند.برای انواع خیانت ها دلایل مختلفی مانند کنجکاوی جنسی یا انتظارات آرمان گرایانه و یا احساس خلا عاطفی ذکر می شود. در برخی موارد نیز زنان و مردان دچار بحران های میانسالی شده و به سمت این روابط گرایش پیدا می کنند. نارضایتی جنسی، باورهای نادرست و وجدان پایین به لحاظ شخصیتی، می تواند جز عواملی باشد که هم در زنان و هم در مردان به چشم می خورد.

روابط اشتباهی که منجر به ازدواج شده، روابط حل نشده زمان مجردی، کاهش صمیمیت بین زوجین هم از دلایلی هستند که می تواند زمینه های بوجود آمدن روابط فرازناشویی را تقویت کند.

رابطه پنهانی و خیانت

عوامل موثر بر روابط فرازناشویی

چه کسانی به دنبال روابط فرا زناشویی می روند؟

  • افرادی که شخصیت تند مزاج و ناپایدار دارند ممکن است از پنهان کاری و هیجانی روابط فرزناشویی لذت ببرند و دست به چنین کارهایی بزنند. یا حتی برای انتقام گرفتن به سمت برقراری اینگونه روابط می روند.
  • افرادی که از روابط زناشویی خود لذت نمی برند و به دنبال ارضای نیازهای خود هستند.
  • افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارندو نیاز دارند مورد تایید قرار بگیرند تا شاید فرد جدید بتواند احساس خودارزشمندی به آنها بدهد.
  • افرادی که به هر دلیلی همسر خود را دوست ندارند .
  • افرادی که به شکلی غیرطبیعی میل به داشتن تجارب جدید دارند و دنبال کشف چیزهای جدید هستند.
  • افرادی که معمولا میل به انجام اعمال ممنوعه دارند و از مخفی کاری و هیجان آن لذت می برند.
  • افرادی که به هر دلیلی می خواهند از طرف مقابلشان انتقام بگیرندمثلا کسی که همسرش قبلا به او خیانت کرده و یا مورد خشونت رفتاری، کلامی یا جنسی قرار گرفته است.
  • افرادی که بیمار جنسی هستند و دوست دارند با شخص تازه ای رابطه جنسی نو و کوتاهی را تجربه کنند و از رابطه بلندمدت گریزانند.
  • افرادی که خیلی رمانتیک هستند و هیجان های عاطفی را دوست دارند و می خواهند این هیجانات را تجربه کنند تا از تنش های روزمره دور باشند.
  • افرادی که فکر می کنند اگر اینگونه روابط را نداشته باشند ، از دوستانشان عقب مانده اند پس برای جبران عقب ماندگی و نشان دادن خودی در میان همسالان و دوستان وارد این روابط می شوند.

در روابط فرازناشویی رسانه ها مقصرند

رسانه هایی مانند تلویزیون و رادیو با ساخت برنامه ها و فیلم ها، نزاع، دعواو خیانت را در میان خانواده ها پررنگ نشان می دهند و سبب شیوع روابط فرازناشویی و روحیه پرخاشگری در خانه و جامعه می شوند در حالی که رسانه ها باید با برنامه ریزی و سازوکار مناسب باید به ساخت فیلم و سریال هایی متناسب با نیازهای جامعه بپردازند و زمینه ساخت برنامه ها و فیلم ها از کار شناسان و جامعه شناسان وروانشناسان کمک بگیرند تا مردم کمتر به سمت برنامه های ماهواره ای بروند.

وقتی یکی از زوجین متوجه رابطه پنهانی همسر خود شود چگونه باید رفتار کند؟

در وهله اول بهتر است به هیچ وجه این افراد، این مورد را به خانواده خود یاخانواده همسرشان و به دوستانشان نگویند زیرا با بیان این موضوع اگر همسرشان همزمانی پشیمان شده باشد و بخواهد اشتباهش را جبران کند، دیگر نمی تواند. از طرف دیگر باید سعی کنند فرد خاطی را ببخشند و به او فرصت حرف زدن و بیان احساساتش را بدهند تا رابطه آسیب دیده ترمیم شود.

اگرهمسرتان روابط فرا زناشویی دارد و از شما پنهان می کند از او سوالاتی مانند 1) آیا هنوز من را دوست داری؟ اگر جواب بله بود، بپرسید:2) آیا به ادامه زندگی با من فکر می کنی؟ باز اگر جواب مثبت بود، بگویید:3) آیا رابطه ای خارج از رابطه زناشویی مان داری یا نه؟ و مسلما او به شما می گوید خیر و شما در آخر به او بگویید:4) می دانی که اگر وجود چنین رابطه ای برای من محرز شود چه هزینه ای را باید پرداخت کنی؟ بنابراین به جای خودخوری سعی کنید با او گفت و گو کنید و سپس تصمیمتان را برای ادامه زندگی بگیرید.

 

علل روابط فرازناشویی چیست و مقصر کیست؟ عوارض و پیامدها

58
این مطلب مفید بود ؟80
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی