روانشناسی بالینی ، روانشناسی
روانشناسی بالینی شاخه ای از علم روانشناسی است که به بحث در زمینه اختلالات روانی و تشخیص آنها و درمان می پردازد. از عمر روان شناسی به شکل علمی و منظم فقط حدود یک قرن می گذرد.
بازدید : 4,465 نفر

روانشناسی بالینی

روانشناسی بالینی شاخه ای از علم روانشناسی است که به بحث در زمینه اختلالات روانی و تشخیص آنها و درمان می پردازد. از عمر روان شناسی به شکل علمی و منظم فقط حدود یک قرن می گذرد. ولی رشد آن در چند سال اخیر اعجاب آور بوده است. این رشته هم مانند علوم دیگر فرمان با ازدیاد روزافزون دانش رشته های تخصصی بوجود آمد و امروزه در امریکا حدود 30 - 20 بخش دارد و هر بخش علاقه و مهارت خاصی را عرضه می کند. ولی در 20 سال اخیر هیچ یک از رشته های روانشناسی به اندازه روانشناسی بالینی پیشرفت نکرده است و تعداد افرادی که در این بخش تحقیق می کنند از رشته های دیگر روان شناسی به مراتب بیشترند.

  

روانشناسی بالینی چیست؟

*

 

روانشناسی بالینی 

 شاخه ای از روان شناسی است که به درک، پیش بینی و درمان نابهنجاری، ناتوانی و آشفتگی های شناختی، هیجانی، زیست شناختی، روان شناختی، اجتماعی و رفتاری کمک می کند (رزنیک، 1991).

 

روانشناسی بالینی با معاینه، تشخیص، درمان و جلوگیری از اختلالات ذهنی سروکار دارد. با وجودی که روان شناسان بالینی غالباً در مراکز درمانی و بهداشتی کار می کنند امّا پزشک نیستند و دارو تجویز نمی کنند. روانشناسی بالینی بزرگترین حوزه در بین حوزه های روان شناسی است.

روانشناسی بالینی خود دارای چند رشته  تخصصی است که از آن میان می توان به سلامت روانی کودکان، سلامت روانی بزرگسالان، اختلالات هیجانی، سوء مصرف دارو، ناتوانی های یادگیری و روان شناسی سلامت اشاره کرد.

روان شناسان بالینی در حوزه آموزش روانشناسی بالینی چکار می کنند؟

روان شناسان بالینی غالباً در بیمارستان ها، بخش خصوصی یا نهادهای دانشگاهی کار می کنند. آن ها روش های عملی و رویکردهای نظری متعددی را فرا گرفته اند. برخی از آنان در درمان اختلالات خاصی تخصص دارند. درمان بعضی از جدّیترین اختلالات روانی از قبیل اسکیزوفرنی و افسردگی بر عهده  روان شناسان بالینی است.

روان شناسان بالینی علاوه بر کار کردن با بیماران، باید سابقه و پرونده  معاینه، تشخیص و اهداف درمانی بیمار را نگهداری کنند. این پرونده به پیگیری روند پیشرفت درمان کمک می کند.

روان شناسان بالینی در زمینه آموزش روانشناسی بالینی به چه مدرکی نیاز دارند؟

هر چند برخی افراد با مدرک کارشناسی ارشد نیز به کار می پردازند امّا اغلب فرصت های شغلی نیازمند مدرک دکتری در روانشناسی بالینی می باشند. در برخی از دوره های تحصیلات تکمیلی روانشناسی بالینی ، فارغ التحصیلان رشته های دیگر هم پذیرفته می شوند امّا غالباً توصیه می شود که دانشجویان قبل از شروع دوره  تحصیلات تکمیلی در روانشناسی بالینی ، مدرک کارشناسی خود را در رشته  روان شناسی بگیرند.

 رشته  روانشناسی بالینی برای چه کسانی مناسب است؟

روان شناسان بالینی نیاز به مهارت بسیار زیادی درارتباطات انسانی دارند. داشتن خلاقیت و ابتکار در انتخاب رویکردها و برنامه های درمانی نیز اهمیت بسزایی دارد.

 مزایا آموزش روانشناسی بالینی

کمک به دیگران برای غلبه بر مشکلاتشان می تواند بسیار ارضاءکننده باشد.

نیازهای و چالش های متفاوت هر بیمار، روان شناس بالینی را وامی دارد که در جستجوی راه حل های ابتکاری و خلاقانه برآید.

امکان کار خصوصی وجود دارد.

 معایب آموزش روانشناسی بالینی

احتمال فشار کاری زیاد به دلیل طبیعت و ماهیت دشوار درمان.

سروکار داشتن با بیماران پرتوقع، اهل جرو بحث و از نظر روانی ناپایدار.

صرف وقت زیاد برای هر بیمار

فرصت های شغلی رشته ی آموزش روانشناسی بالینی

1-روانشناس بالینی می تواند پس از احراز شرایط لازم (ازجمله 800 ساعت کارآموزی در مراکز دارای مجوز رسمی، تاییدیه از اساتید رشته و ...) و دریافت مجوز از سازمان نظام روانشناسی، اقدام به تأسیس کلینیک مشاوره بنماید.

2-به عنوان کارشناس این رشته در مراکز دولتی نظیر بهزیستی- شهرداری- نیروی انتظامی- سازمان زندان ها- کانون اصلاح و تربیت و ... در قسمت مربوطه جذب به کار شود.

3-در واحدهای کوچک دانشگاه آزاد و یا دوره های فراگیر و یا مؤسسات آموزش عالی آزاد به عنوان مدرس فعالیت کند.

4-در آموزش و پرورش به عنوان معلم و یا دبیر در دروس مربوطه و یا به عنوان مشاور مدرسه جذب به کار شود.

. 5-با اخذ مجوز از سازمان بهزیستی اقدام به تأسیس مهد کودک نماید

6-با اخذ مجوز از سازمان بهزیستی اقدام به تأسیس سرای سالمندان نماید.

. 7-در کلینیک های درمان اعتیاد به عنوان روانشناس مشغول به کار شوند

8- در کلینیک های مشاوره ای به کارهای درمانی بپردازد.

9-با روانپزشکان در کلینیک های خصوصی ایشان همکاری کند. (البته روانپزشکان مایل به همکاری با کارشناسان ارشد در گرایش های بالینی و خانواده درمانی هستند.)

10- در کلینیک های مشاوره و روان درمانی کودک به کارهای درمانی مثل بازی درمانی و ... بپردازد (در این مراکز تاکید بیشتر روی کارشناسان ارشد با گرایش بالینی کودک و نوجوان و بالینی است.)

شایان ذکر است که اشتغال در این مراکز مستلزم تحصیل در گرایش روانشناسی بالینی است و دارا بودن مدرک کارشناسی این گرایش کافی است.

مرکز آموزش مجازی پارس  به عنوان اولین و برترین برند آموزش مجازی کشور برگزارکننده دوره های آموزشی مجازی مختلف از جمله روانشناسی بالینی میباشد.

 

برای ثبت نام در دوره آموزش مجازی  روانشناسی بالینی  به وب سایت مرکز آموزش مجازی پارس مراجعه نمایید . مرکز آموزش مجازی  پارس برگزار کننده دوره های آموزش مجازی با اعطای گواهینامه بین المللی و مدرک معتبر پایان دوره می باشد.

www.elearnpars.org

 

تلفن های مرکز:8 الی 95022444-031

شماره تماس پیشتیبانی 24ساعته مرکز :

09130001866

09195757100

09195757200

09195757300

09197800188

 

روانشناسی بالینی

روانشناسی بالینی
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف