نمناک اخبارحوادث “حادثه منا” به روایت شاهدان عینی
حادثه منا ، حادثه منا در عربستان
“حادثه منا” بعد از افتادن جرثقیل منجر به کشته شدن شمار زیادی از حجاج به ویژه زائرین ایرانی شد. برخی از شاهدین که از نزدیک نظاره گر این حوادث در مکه بودند علت اصلی ماجرا را بیان کردند.
تاریخ انتشار : 4 مهر 1394

گزارشات شاهدین عینی حادثه منا 

بعد از گذشت بیش از دو روز از وقوع فاجعه صحرای منا و کشته و مصدوم شدن جمع زیادی از زائران بیت الله الحرام به ویژه زائران ایرانی برخی از شاهدین عینی که از نزدیک شاهد ماجرا بودند علت این حادثه را بیان کردند.

بی نظمی و سوءمدیریت سعودی ها در برگزاری مراسم حج امسال فاجعه آفریده و منجر به کشته شدن 1300 تن از حجاج شده است. حادثه ای که پس از سقوط جرثقیل و پنکه سقفی و همچنین آتش سوزی در هتل، به مرگبارترین واقعه امسال مکه، تبدیل شده است؛ اما موضع مقامات سعودی در برابر این اقدام، بسیار وقیحانه بوده و بی نظمی حجاج و به خصوص حجاج آفریقایی را دلیل اصلی این اتفاق عنوان کرده اند؛ اما روایت شاهدان عینی منا که در شبکه های مجازی به سرعت در حال پخش شدن هستند، خلاف این ادعاها را ثابت می کنند.

حادثه منا

کشته شدن حجاج در حادثه منا

هیچ نظارتی بر حادثه منا صورت نگرفت

«مرتضی باقری» یکی از حجاجی است که از نزدیک این ازدحام جمعیت را احساس کرده است:«علیرغم اینکه امسال تعداد حاجیان کمتر از سنوات گذشته است؛ ولی طبق تجربه بیش از 30سفر حضور در حج احساس کردم شرایط غیر عادی است و ازدحام کاملا غیر طبیعی است. در مسیر جمرات در چند نقطه بخاطر ازدحام متوقف شدیم.» او با غیرعادی خواندن این ازدحام، باتوجه به تجربه چندین ساله خود در هدایت کاروان حجاج نوشت:«در خیابانی که عمدتا ایرانی ها ،افریقایی ها، هندی ها و پاکستانی ها به سمت جمرات حرکت می کنند کاملا وضعیت غیر عادی محسوس بوده و بهم خوردن حال حجاج از ازدحام، ترافیک، نبود آب اشامیدنی و بسته بودن راه های خروجی خیابان بسمت جمرات شرایط ایجاد اتفاق وحشتناک کشتار حجاج را رقم زد. علیرغم انکه عربستان از نیروی هوایی و هلیکوپتر برای خدمات رسانی به حج بهره میبرد هیچگونه نظارتی بر این بخش که مهمترین و شلوغ ترین بخش مناسک حج است صورت نگرفت.» وی همچنین یکی از دلایل این فاجعه را عدم پختگی نیروهای سعودی خواند؛ تا جایی که برخی از مجروحین به دلیل همین اهمال کاری و عدم رسیدگی، بین اجساد دیگر حجاج، جان سپردند!

علی ضیا

گزارش علی ضیا بعد از حادثه منا

پلیس عربستان هیچ کمکی نمی کند

«علی ضیا» مجری رسانه ملی هم از کسانی است که در منا حضور داشته و موفق شده از این معرکه جان سالم به در ببرد. او دیشب در گفت وگوی تلفنی با برنامه «مهر باران» شبکه پنج سیما، با بیان این نکته پلیس عربستان هیچ کمکی انجام نمی دهد، گفت:«حدود هفت الی هشت تیم به سرپرستی مسئولان ما تشکیل شده است که هر یک از این تیم ها شامل 20 نفر می شوند و به مسلمانان سایر کشورها کمک می کنند.» البته ضیا گفته که وضعیت حجاج ایرانی نسبت به سایر کشورها بهتر است؛ چرا که «حجاج بعضی از کشورها از تشنگی جان خود را از دست داده اند و ما با تیم های مختلف برای این حجاج آب معدنی و سایر امکانات را ارایه می کنیم.»

 

حاج داوود هم قربانی حادثه منا شد

یکی از قربانیان حادثه دیروز منا، «داوود موسوی» جانباز ایرانی بود. درگذشت این جانباز ایرانی، واکنش های زیادی را در شبکه های اجتماعی دربرداشت. یکی از تاثیرگذارترین این عکس العمل ها دلنوشته «پرویز اسماعیلی» از نیویورک است که گوشه ای از آن دلنوشته به این شرح است:«گمان می کنم در توالی مناسک، داوود درست موقعی که باید قربانی می کرد، قربانی شد. واقعا این گونه قربانی شدن در وادی منا و رهایی از اسارت نفس، چه از شهادت فی سبیل الله دارد؟! که حق او بود. قربانی، بالاخره قبول شد. دیگر باید به او بگویم حاج داوود.»

حاج داوود قربانی

کشته شدن حاج داوود قربانی در حادثه منا

 

هیچ آمادگی در مسئولان سعودی وجود نداشت

دو تن از حجاج مصری و نیجریه ای هم یکی از دلایل این واقعه را در گفت وگو با آسوشیتدپرس برخورد دو موج پرجمعیت حجاج عنوان کردند. «عبدالله لطفی»، حاجی 44 ساله مصری، درباره این حادثه می گوید:«من دیدم که عده ای با برخورد با کسانی که روی ویلچیر بودند به زمین افتادند و پشت سر آنها عده بیشتری با برخورد به افراد زمین خورده، روی زمین افتادند. آدم ها در آن زمان از روی هم بالا می رفتند تا بتوانند نفس بکشند.» لطفی می گوید که تصادف دو گروه از انسان ها هرگز نباید روی می داد و در این باره «هیچ آمادگی» در میان مسئولان سعودی حاضر در صحنه وجود نداشت.
«اسماعیل حمبا»، حاجی 58 ساله نیجریه ای هم در توصیف زمین خوردن افراد و لگدکوب شدن آن ها می گوید:«این صحنه واقعا ترسناک بود.»

از مفقود شدن خبرنگار تا مجروح شدن فیلم بردار

«پیش بهار» خبرنگار اعزامی صداوسیما هم به نقل از یکی شاهدان عینی ماجرا در پیامی نوشته است:« در حال حاضر جنازه حجاج کشته شده در خیابان منتهی به رمی جمرات، تلنبار است. سعودی ها به هیچ کس اجازه حضور در محل را نمی دهند.» خبرنگاران و تصویربرداران حاضر در منا هم اوضاع خوبی نداشتند. پیش بهار مدتی در بیهوشی به سر می برده و تصویربردار هم دچار جراحت شده است. یکی از خبرنگاران هم مدتی مفقود می شود که گویا پس از مدتی پیدا می شود.

مرگ پدر در برابر پسر و شوهر در برابر همسر

روایت پزشک حاضر در صحنه هم با بیان اینکه اجازه کمک به آن ها نمی دهند، اینگونه وضعیت رقت بار منا را توصیف می کند:«علت حادثه بستن بدون هماهنگی یکی از مسیرها بود. عوار ض روحی زیاده. فوت پدر جلوی چشم فرزند و شوهر جلوی چشم همسر. به دلیل گرما آب روی جنازه ها و زنده های در حال جان دادن می ریختند.» او با اشاره به اینکه حجاج بقیه کشورها هم به آن ها روی می آورند، نوشته:«دمای هوا بالا است. بدون تعارف چند لیتر آب میخوریم و چندین لیتر عرق. خیلی به خارجیها کمک شد. دستمون بسته است. اونا هم به ما پناه میارند. امسال اجازه ورود دارو مثل هرسال ندادند.» این پزشک همچنین می نوسد که شماری از خانم ها هم جزو این کشته شدگان هستند که اسامی آن ها ذکر نشده است؛ البته عکس های آن ها موجود است که به لحاظ اخلاقی و شرعی مجاز به انتشار و ارسال آن ها نیستند.

شرطه هایی که به حجاج کمک کردند، گردن زده خواهند شد!

یکی از حجاج حاضر در منا هم نوشته است:«حجاج موقع ورود به به صحرای منا برعکس سالهای قبل که وارد فضای باز صحرا می شدند مجبور به عبور از یک کانال تنگ و طولانی بودند.جالب اینجاست که حجاج شیعه از ایران، عراق، افغانستان و چند کشور دیگر ابتدا وارد شده و پشت سر آنها حجاج آفریقائی به سرعت وارد می شوند. در همین لحظه درب خروجی کانال توسط شرطه های سعودی به بهانه عبور یک شاهزاده سعود بسته می شود و بقیه ماجرا.»
این حاجی معتقد است علیرغم شنیده شدن فریاد حجاج درب خروجی تا بیست دقیقه باز نشده است :«بعد از حادثه تا مدت زیادی مقامات سعودی از کمک رسانی امدادی امتناع کرده و بعدم از ورود تیم پزشکی ایرانی به بیمارستان ها ممانعت می کنند و همین باعث تلفات بیشتر شده. 28 نفر از شرطه های عربستان که تمرد کرده و درب کانال را گشوده اند و اقدام به کمک رسانی به حجاج کرده اند و شاهد ماجرا بوده اند، فردا گردن زده خواهند شد.» گفته می شود اگر درب کانال توسط این تیم امدادی باز نشده بود تعداد تلفات بیشتر می شد.

حادثه منا به روایت شاهدان عینی

“حادثه منا” به روایت شاهدان عینی
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 35
برگرفته از مهر-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 31 4
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف