نمناک بهداشت و سلامتتغذیه شروط روزه داری برای افراد دیابتی
ماه مبارك رمضان ، بيماران ديابتي
آن دسته از افرادی که در طول شبانه روز مجبور هستند برای کنترل دیابت خود دارو مصرف کنند فقط با توجه به برخی شرایط می توانند در ماه مبارک رمضان فریضه روزه داری را به انجام برسانند.

موارد مهمی که افراد دیابتی برای روزه داری باید بدانند.

4.5 تا 5 میلیون دیابتی در کشور بسر می برند که بیشتر این بیماران تمایل دارند در ماه مبارک رمضان، روزه بگیرند اما روزه داری دیابتی ها شرایطی دارد که رعایت آن ضرروی است.اگر چه بسیاری از بیماران دیابتی از روزه داری براساس قوانین شرع معاف هستند اما بسیاری از آنها این معافیت را نمی پذیرند و علاقه مند به روزه داری در این ماه مبارک هستند 

ژاله شادمان کارشناس ارشد تغذیه با اشاره به اینکه رعایت رژیم غذایی مناسب یکی از اصول اصلی کنترل قندخون است و چگونگی تغییرات الگوی غذایی بیماران دیابتی روزه دار می تواند منجر به افزایش یا کاهش قندخون شود، خاطر نشان کرد:قندخون افراد سالم در اوایل روزه داری ماه رمضان در محدوده طبیعی کمی کاهش می یابد و در ادامه ماه رمضان به مقدار قبل بازمی گردد، اما در افراد مبتلا به دیابت با توجه به شدت بیماری سطح کنترل قندخون، نوع و مقدار داروهای مصرفی تغییرات متفاوتی در قندخون دیده می شود.

 

روزه داری افراد دیابتی

توصیه هایی به افراد دیابتی

 
سابقه بروز افت قندخون قبل از ماه رمضان، کاهش مصرف مواد غذایی یا حذف وعده سحری، تنظیم نکردن دوز داروهای کاهنده قندخون در طول روزه داری و انجام فعالیت بدنی شدید در فاصله سحر تا افطار از عواملی است که باعث کاهش شدید قندخون بیماران دیابتی در ماه رمضان می شود.
 
عوامل تاثیرگذار بر قندخون بیماران دیابتی
 
 تغییراتی در زمان و میزان خواب از طریق کاهش ساعات خواب شبانه و افزایش خواب روزانه، الگوی شبانه روزی سیکل ترشح هورمون ها، میزان فعالیت بدنی، وزن، الگوی غذایی افراد، کالری دریافتی روزانه، میزان دریافت قند و نشاسته نسبت به چربی ها و پروتئین ها، نوع مواد غذایی مصرفی از لحاظ اثر آنها بر قند خون و افزایش مصرف غذاهایی که قند خون را بیشتر بالا می برند، جزء عواملی است که می تواند قندخون بیماران دیابتی را تحت تاثیر قرار دهد.
 
فصلی که ماه رمضان در آن واقع شده به دلیل تغییر فاصله زمانی اذان صبح تا اذان مغرب را در کاهش یا افزایش قندخون بسیار موثر بوده و در ماه رمضان به دلیل کاهش تعداد وعده های غذایی در شبانه روز مصرف مواد فیبری که بیشتر در حبوبات، میوه ها و سبزیجات وجود دارد، در بیشتر مواقع کاهش و کنترل قند خون را مختل می کند و برعکس کیفیت رژیم غذایی در این ماه در برخی افراد تغییر می کند؛ چرا که ممکن است برخی افراد هنگام روزه داری توجه بیشتری به کیفیت رژیم غذایی خود داشته باشند.
 
 شرکت در برنامه های آموزشی منظم به کاهش خطر افت قند خون کمک به سزایی می کند و به بیماران دیابتی که قصد روزه داری دارند، پیشنهاد می شود در دوره های آموزشی که حدود 2 تا 3 ماه قبل از ماه رمضان شروع می شود، شرکت کنند تا بتوانند روزه داری موفقی داشته باشند.
 
این کلاس ها شامل علایم کاهش قند خون و اقدامات ضروری در هنگام بروز این علایم، علایم افزایش قند خون و اقدامات ضروری در هنگام بروز این علایم، علایم کاهش آب بدن و اقدامات ضروری در هنگام بروز این علایم، خود پایشی منظم قند خون با گلوکومتر در طول ماه رمضان، رعایت رژیم غذایی مناسب، تنظیم فعالیت های بدنی در طول روزه داری و تنظیم زمان و میزان مصرف داروها توسط پزشک معالج می شود.
 
به طور کلی بیمارانی که به بیماری های قلبی - عروقی شدید، نارسایی قلبی، عوارض پیشرفته دیابت بر چشم، کلیه یا سیستم عصبی مبتلا نشدند و فشار خون نسبتا کنترل شده دارند و در حال حاضر قندخون قابل قبولی دارند و در سه ماهه اخیر دچار افت قند خون مکرر یا افزایش شدید قند خون نشده اند، در صورت صلاح دید پزشک خود و انجام تغییرات مورد نیاز در نوع و دوز داروهای خوراکی، می توانند روزه بگیرند.
 
با آموزش مناسب، تنظیم زمان و دوز دارو، تنظیم رژیم غذایی مناسب و فعالیت بدنی، روزه داری در بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 2 و برخی دیابتی های نوع 1 با کنترل نسبی قند خون در صورتی که عوارض مزمن پیشرفته ای نداشته باشند، بی خطر است. 

شروط روزه داری برای افراد دیابتی

شروط روزه داری برای افراد دیابتی
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از ایسنا-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف