زخم معده
روزه داری برای سیستم دستگاه گوارش بدن مفید است ولی بایستی افرادی که ناراحتی معده مانند زخم معده حاد دارند به توصیه های پزشکی توجه کنند.

زخم معده و تاثیر آن روی روزه داری

روزه داری تنها در مرحله ای مجاز نیست که بیمار دچار زخم معده در مرحله حاد باشد ولی باید دانست گرسنگی و ناشتا بودن برای فرد ضرر ندارد و در بیمارانی که زخم معده آنان حاد است ، پزشکان توصیه می کنند که فرد روزه نگیرد .

زخم معده

زخم معده و تاثیر آن بر روزه گرفتن


در زخم معده حاد حدود دو هفته زمان لازم است که زخم ها ترمیم پیدا کنند و دراین مدت زمان روزه داری باعث تشدید علایم زخم معده خواهد شد .
روزه داری برای آن دسته از افرادی که ناراحتی های دستگاه گوارش دارند فرق می کند به طوری که برای برخی از افراد روزه گرفتن ضرر ندارد و توصیه می شود که روزه بگیرند اما گروهی دیگر از افراد توصیه نمی شود که روزه داری کنند .
بیمارانی که دچار بیماری ریفلاکس هستند در ابتدا می توانند چند روز روزه داری کنند اگر مشکلی خاصی برایشان به وجود نیامد، می توانند در طول ماه به روزه داری ادامه دهند.
اما آن دسته از افرادی که با روزه داری علایم ریفلاکس مانند تهوع ، سوزش سر دل ، ترش کردن و برگشت غذا به مری در آنان افزایش می یابد نمی توانند روزه داری کنند .
به گفته وی افرادی که ریفلاکس معده دارند سعی کنند آهسته و به صورت تدریجی غذا میل کنند و حجم مصرفی غذا را کاهش دهند و سعی کننده وعده های غذایی خود را افزایش دهند .
ریفلاکس از شایع ترین بیماری های دستگاه گوارش است که حدود 50 درصد افراد جامعه به آن مبتلا هستند . افرادی که ریفلاکس معده دارند بهتر است پس از سحری خوردن نخوابند و یا مدتی را در حالت نیمه نشسته به سر ببرند و سپس بخوابند.
مصرف فراوان میوه و سبزی های تازه در این ماه توصیه می شود زیرامیوه ها و سبزی ها حاوی فیبر زیادی هستند و از بروز یبوست در ماه رمضان پیشگیری می کند .همچنین مصرف سبزیجات در روزهای گرم ماه رمضان به رفع تشنگی روزه دار کمک می کند .

روزه داری و زخم معده

4.384
این مطلب مفید بود ؟7311
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از irna.ir
وبگردی