نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها ایا دیابتی ها میتوانند روزه بگیرند ؟
دیابتی ها ، بیماران دیابتی
دیابتی ها همیشه این سوال برایشان پیش می آید که آیا میتوانند روزه بگیرند یا نه ؟ روزه گرفتن برای آن ها چه مضراتی دارد؟

روزه داری برای بیماران دیابتی

دیابت یا بیماری قند به علت ناتوانی بدن در تولید یا مصرف انسولین پدید می آید . انسولین ماده ای است که در بدن توسط غده لوزالمعده تولید می شود و باعث می گردد قند یا به عبارتی مهمترین منبع انرژی بدن مورد استفاده قرار گیرد.

این سوالی است که این روزها از پزشکان مرتب پرسیده می شود. برای پاسخ به این پرسش باید عوارض گرسنگی و تشنگی طولانی در بیماران دیابتی را بشناسیم. عارضه اصلی گرسنگی، کاهش یا افزایش قند خون است.

دیابتی ها

روزه داری دیابتی ها


افت قند خون: در بسیاری از مطالعات نشان داده شده، احتمال افت قند خون هنگام روزه داری در بیماران دیابتی بخصوص آنان که از داروهای مترشحه انسولین مثل گلی بنکلامید استفاده می کنند و نیز افرادی که تحت درمان انسولین هستند، چند برابر می شود.


این مشکل در باره بیمارانی که روزهای قبل از ماه رمضان برای کنترل بهتر، دوز دارو یا انسولینشان بیشتر شده است، بسیار بیشتر است. جالب این که در برخی بیماران قند خون زیاد می شود. این به دلیل کم کردن دارو برای جلوگیری از افت قند است. کم شدن دوز داروهای کاهنده قند خون برای اجتناب از هیپوگلایسمی در اکثر بیماران دیابتی اجتناب ناپذیر است و این کار در بسیاری مواقع، منجر به ایجاد هایپرگلایسمی و به هم خوردن کنترل قند خون می شود.


عارضه اصلی تشنگی طولانی غلیظ شدن خون و استعداد ایجاد لخته های خونی و بسته شدن رگ های مغزی و قلبی است. در بیمارانی که قند خونشان بالاتر از 180 است، ادرار زیاد و نبود امکان نوشیدن آب موجب بروز کم آبی پیش رونده می شود. این بیماران اگر در ماه های گرم، مبادرت به روزه داری کنند، بخصوص اگر مجبور به فعالیت در ساعات روز باشند، در معرض ایجاد دهیدراتاسیون یا همان کم آبی هستند.

بی آبی در بدن می تواند چند خطر عمده ایجاد کند:


اول: ایجاد سنکوپ به دلیل این که بیماران دیابتی همزمان دچار مشکلات اعصاب داخلی قلب و عروق هستند.
دوم: افزایش احتمال لخته شدن خون به خاطر زیاد شدن غلظت خون و عوارض بعدی آن شامل سکته های مغزی.
سوم: افزایش احتمال لخته شدن خون در رگ های چشم و به دنبال آن نابینایی.

با وجود خطرات بالا باید چند نکته را به خاطر سپرد:

بسته به شدت دیابت، داروهای مصرفی، سن بیمار، بیماری های همزمان و شدت فعالیت بیمار در طول روز میزان خطر از کم تا بسیار زیاد متفاوت است. ما به عنوان پزشک وظیفه داریم، میزان خطر را بیان کنیم و این بیمار است که تصمیم می گیرد، براساس اعتقادات خود چگونه عمل کند.
در پایان بحث، افرادی را که با وجود دیابت، گروه کم خطر برای روزه داری تلقی می شوند، معرفی می کنیم:
افراد کم خطر:بیماران دیابتی تیپ دو که با شیوه زندگی مناسب (تغدیه و ورزش) و داروهای کم عارضه مثل متفورمین و آکاربوزکنترل می شوند، به شرط این که اولا قند خون متوسط آنها کمتر از 150 باشد و در طول روز قند خونشان بالاتر از 180 نباشد و ثانیا بیماری همزمان دیگری (بیماری قلبی، چشمی و کلیوی) نداشته باشند.

ایا دیابتی ها میتوانند روزه بگیرند ؟

ایا دیابتی ها میتوانند روزه بگیرند ؟
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 18
برگرفته از جام جم -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 16 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف