نمناک اخبارسیاست روسیه و ترکیه از جنگ تا دوستی !
روسیه ، روابط روسیه و ترکیه
رئیس جمهور روسیه پوتین در کنفرانس خبری مشترک با نخست وزیر یونان اعلام کرد که کشورش خواستار احیای روابط روسیه با ترکیه است.
تاریخ انتشار : 8 خرداد 1395

احیای روابط روسیه با ترکیه

در سال های اخیر نیازهای اجتماعی و منافع نقش مهمی در روابط ترکیه و روسیه داشته است. ترکیه در روابط خود با روسیه وارد مرحله امنیت زدایی، یعنی خارج کردن موضوعات از متن امنیتی و وارد نمودن آن به فضای گفتمان سیاسی شد.

روابط ترکیه و روسیه از جنبه های مختلف کمی و کیفی نسبت به گذشته تغییر کرده و دو کشور یک گام بلند را در جهت اعتمادسازی متقابل برداشته اند در این بین از زمان شروع بحران سوریه، جهت گیری و موضع متفاوت مسکو و آنکارا

موجب شد که دو کشور در دو جبهه مخالف قرار گیرند. از آن زمان به بعد، تحولات سوریه به عنوان عاملی مهمی در روابط روسیه و ترکیه عمل کرده است.

 

روسیه و ترکیه

روسیه خواهان احیای روابط با ترکیه 

رئیس جمهور پوتین، روز جمعه در کنفرانس خبری مشترک با نخست وزیر یونان گفت که کشورش خواستار احیای روابط با ترکیه است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز جمعه در کنفرانس خبری مشترک با نخست وزیر یونان گفت که کشورش خواستار احیای روابط با ترکیه است.

وی در این اظهارات که شبکه خبری راشاتودی به صورت زنده آن را پخش می کرد گفت:«ما تصور نمی کردیم که نیروهای ترکیه هواپیمای ما در سوریه را هدف قرار دهند.»

«پوتین»، در ادامه گفت:«حرف زدن کافی نیست، ترکیه باید برای احیای روابط کاری انجام دهد.»

تنش در روابط ترکیه و روسیه بعد از آن بالا گرفت که ارتش ترکیه آذرماه سال گذشته یک جنگنده روس را که در حال انجام عملیات نظامی علیه تروریست ها در سوریه بود را سرنگون کرد.

«ولادیمیر پوتین» بعد از آنکه درخواستش برای عذرخواهی از طرف ترکیه دستور وضع تحریم های اقتصادی علیه این کشور را صادر کرد.

رئیس جمهور روسیه در بخش دیگری از اظهاراتش در روز جمعه به موضوع استقرار سپر موشکی آمریکا در رومانی پرداخت و بار دیگر به واشنگتن درباره آن هشدار داد.

اقدام ماه گذشته واشنگتن در عملیاتی کردن سامانه دفاع موشکی در رومانی، واکنش شدید روسیه را به همراه داشته است.

واشنگتن مدعی است نصب این سامانه با هدف مقابله با آنچه تهدیدهای ایران و کره شمالی خوانده می شود، صورت گرفته اما این توضیحات کرملین را مجاب نمی کند. پوتین ماه گذشته گفته بود با توجه به توافق هسته ای ایران و گروه 1+5

«تهدید ایران» برطرف شده و توجیهی برای اسقرار سامانه دفاع موشکی آمریکا در اروپا وجود ندارد.

پوتین در سخترانی جمعه گفت:«روسیه معتقد است که سامانه موشکی آمریکا در رومانی تهدید است. ما به آن پاسخ خواهیم داد.»

رئیس جمهور روسیه اضافه کرد:«آمریکا از یک طرف توافق هسته ای ایران را پیش می برد و از طرف دیگر دفاع موشکی را.»

پوتین، علاوه بر این خواستار مشارکت همه کشورها از جمله ایران برای حل و فصل بحران سوریه شد. وی تأکید کرد کشورها باید اختلافات را کنار گذاشته و به اجماع برسند.

احیای روابط روسیه با ترکیه

روسیه و ترکیه از جنگ تا دوستی !
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از جامعه خبری الف / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف