نمناک بهداشت و سلامتتغذیه استفاده از رژیم غذایی کتوژنیک برای کنترل دیابت
رژیم غذایی کتوژنیک ، دیابت نوع 2
رژیم غذایی کتوژنیک رژیمی است با چربی زیاد، مقدار کافی پروتئین و قند اندک که بدن را وادار می کند تا بجای قند از چربی برای تأمین انرژی استفاده کند.

فواید رژیم غذایی کتوژنیک

دیابت نوع 2 یک بیماری است که روی سطح قند خون اثر دارد و امکان آن هست که با پیروی کردن یک رژیم غذیی سالم کنترل شود و همینطور با کنترل وزن؛ افرادی که چاق هستند می تواند خطر ابتلا به بیماری دیابت را با داشتن رژیم غذایی متعادل کم کنند.
داشتن رژیم غذیی سالم و سرشار از ویتامین و مواد معدنی و دارای میزان کم شکر و چربی های ناسالم راه حل بسیار مناسب است که علاوه بر کنترل دیابت می تواند به کم کردن چند کیلو اضافه وزن هم کمک کند.
نتایج تحقیقات نشان داده است که کم کردن 5 تا 10 درصد از وزن بدن به کاهش خطر دیابت تا حدود 50 درصد منجر می شود. حتا در افراد مبتلا به دیابت یا در خطر ابتلا کاهش وزن کمک زیادی به کنترل قند خون می کند. یکی از معروفترین الگوهای رژیم غذیی، رژیم غذیی کتوژنیک است. پیروی از رژیم کتوژنیک در برخی از افراد برای کنترل دیابت مفید بود است.

 

 

رژیم غذایی کتوژنیک

تاثیرات رژیم غذایی کنوژنیک در دیابت

 

رژیم غذایی کتوژنیک چیست؟

غذای حاوی کربوهیدرات مثل نان ، پاستا، میوه منبع اصلی تامین انرژی برای بدن است. بدن این مواد غذیی را می شکند و از آنها برای تولید قند و انرژی استفاده می کند. رژیم کتوژنیک از سوی دیگر حاوی میزان بیشتر چربی و کربوهیدرات محدود است، این رژیم در ابتدا به افرادی که به بیماری اپیلپسی مبتلا بودن توصیه شده است.
رژیم غذیی که در آن فرد از 30 گرم کربوهیدرات کمتر در روز مصرف می کند و 3 تا 4 گرم چربی برای هر کیلوگرم وزن بدن توصیه می شود.

اثر آن روی قند خون
از آنجا که در این رژیم کربوهیدرات کمتری به بدن می رسد، در نتیجه سطح قند خون در فرد پایین میاید. در نتیجه در طولانی مدت بدن سطح قند خون را پین نگاه می دارد و این می تواند به کنترل دیابت منجر شود.

عوارض جانبی احتمالی
این نوع از رژیم غذیی می تواند منجر به کاهش سطح سدیم بدن، ضعف، سردرد و گرفتگی ماهیچه شود. مصرف سبزیجات و ویتامین می تواند کمک زیاد به کاهش عوارض جانبی کند.

استفاده از رژیم غذایی کتوژنیک برای کنترل دیابت

استفاده از رژیم غذایی کتوژنیک برای کنترل دیابت
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 3
برگرفته از سلامتی/ی
این مطلب مفید بود ؟ 3 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف