رکود بازار مسکن

آیا قیمت مسکن ارزان میشود؟

تاریخ انتشار : 25 تیر 1398کد مطلب : 31356زمان مطالعه : 3 دقیقه
طی یک سال اخیر شاهد جهش غیر قابل پیش بینی در قیمت مسکن بودیم. آخرین وضعیت بازار مسکن را در ادامه این گزارش می خوانید.

وضعیت قیمت مسکن

افکارنیوز: قیمت مسکن در یکسال اخیر جهشی غیر قابل پیش بینی داشت و همین موضوع باعث به وجود آمدن مشکلات بسیاری برای خانوارهای ایرانی به خصوص مستاجران شد.

مسکن یکی از مهمترین اولویت های هر خانواده ای است، کالایی مصرفی که متاسفانه در ایران به کالای مبادله ای تبدیل شده و با توجه به بالا رفتن قیمت ارز در کشور ، مسکن نیز گران شد. 

حسام عقبایی نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به کاهش 50 درصد معاملات در بازار مسکن در سال جاری بیان کرد:حجم معاملات خرید و فروش مسکن در سال 98 نسبت به سال گذشته تا 50 درصد کاهش پیدا کرده و این در حالی است که در سال 97 هم با کاهش میزان معاملات مسکن مواجه بودیم.

وی در ادامه در خصوص کاهش عرضه مسکن در سال های گذشته گفت:کاهش حجم معاملات مسکن در سال گذشته چشمگیر بوده است و این روند در سال جاری هم ادامه داشته که این رکود سنگین به دلیل رشد نامتعارف قیمت مسکن بوده است؛ به علاوه کاهش تولید هم موجب شده تا در شش سال گذشته با کاهش 45 درصدی عرضه مسکن مواجه شویم. 

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک تاکید کرد:در حال حاضر عمده افرادی که در بازار خرید و فروش مسکن فعالیت می کنند، خریداران و فروشندگان مصرفی نیستند، مصرف کنندگان واقعی قدرت خرید مسکن را ندارند و به همین دلیل عده ای به سمت حاشیه نشینی و خانه های خالی حاشیه ای تهران سوق پیدا کردند. 

عقبایی در توضیح وضعیت قیمت مسکن در تابستان سال جاری اظهار کرد:قیمت مسکن در تابستان امسال روند افزایشی نخواهد داشت. 

وی درباره ضرورت افزایش تسهیلات خرید مسکن اظهار داشت:یکی از دلایل رکود مسکن متناسب نبودن قدرت خرید مردم نسبت به افزایش قیمت ها است که افزایش سقف تسهیلات می توانست به رشد توان خرید مردم کمک کند. 

نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه با اشاره به احتمال افت قیمت مسکن تاکید کرد:به شرط ثبات قیمت ارز، واحد های بالای 150 متر تا پایان شهریور ماه احتمالا با افت قیمت مواجه می شوند؛ همچنین در نیمه دوم امسال باز هم به شرط ثبات قیمت ارز، احتمال افت قیمت خانه های زیر 150 متر هم وجود دارد. 

وی خاطر نشان کرد:باید مالیات بر خانه های خالی هرچه سریع تر به اجرا برسد تا ضرر خالی نگه داشتن واحد های مسکونی بسیار بالا باشد که مالکان مجبور به اجاره دادن این واحد ها شوند. 

کیان پور از نمایندگان مجلس نیز اظهار کرد:افزایش قیمت خرید و فروش مسکن، وضعیت اجاره بها را بغرنج کرده است و در چند ماه اخیر شاهدیم قیمت اجاره بها در اکثر شهرهای کشور بین 30 تا 40 درصد افزایش داشته است. 

کیان پور اضافه کرد:در این شرایط چالش هایی برای اجاره نشین ها ایجاد شده است و افراد برای تأمین مسکن نیازمند ودیعه و کرایه بیشتری هستند. 

این عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی بیان کرد:دولت باید از مستأجران حمایت مالی و اعتباری کند و در این شرایط چنانچه خانواده ها توان پرداخت اجاره بها نداشته باشد باید به زندگی در حاشیه شهر و مناطق پایین تر رضایت دهند. 

کیان پور تصریح کرد:باید تدبیری برای حل این موضوع اندیشیده شود.با راه اندازی صندوق حمایت از مستأجران و پرداخت تسهیلات کم بهره این مسأله تاحدودی قابل حل است.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی بیان کرد:یکی از مؤلفه های اصلی در تولید مسکن مسأله بهای زمین است، در اواخر سال گذشته قیمت زمین 122 درصد افزایش قیمت داشت.

به نظر می رسد مسکن همچنان وضعیت رکودی خود را حفظ کند مگر آنکه دولت هر چه زودتر اخذ مالیات از خانه های خالی را شروع و از سوی دیگر زمین ارزان در اختیار مردم قرار دهد و با ارائه وام با سود کم تولید مسکن را بالا برده تا با بالا رفتن عرضه مسکن قیمت ها کاهش یابد.

انتهای پیام/م

بررسی آخرین وضعیت قیمت مسکن

1.73
این مطلب مفید بود ؟12
وبگردی