نمناک ورزشگوناگون برترین رکوردهای تنیس اوپن استرالیا
رکوردهای تنیس ، برترین رکوردهای تنیس
ورزشکاران زیادی وجود دارند که علاوه بر شرایط کنونی شان در گذشته رکوردهای بی نظیری را در رقابت های تنیس اوپن استرالیا به ثبت رساندند.
تاریخ انتشار : 27 دی 1395

رکوردهای تنیس در رقابت های اوپن استرالیا

مسابقات تنیس آزاد استرالیا که به اختصار اُپن استرالیا هم نامیده می شود یکی از چهار رقابت برجسته سالانه تنیس در دنیاست که بر روی هم با نام گرنداسلم شناخته می شوند. مسابقات تنیس آزاد استرالیا از پربیننده ترین مسابقات تنیس در جهان است . یکصدمین دورهٔ این مسابقات، در ژانویهٔ 2009 برگزار شد. این مسابقات همه ساله در ماه ژانویه در شهر ملبورن استرالیا برگزار می شود و نخستین رقابت بزرگ هر سال در رشته تنیس است. زمان برگزاری مسابقات، مصادف با فصل تابستان در نیمکره جنوبی است. به همین دلیل معمولاً تمامی مسابقات در شب برگزار می شوند. در این گزارش می توانید اسامی ورزشکارانی را بخوانید که در رقابت های تنیس اپن استرالیا رکوردهای دیدنی زده اند.

نخستین گرند اسلم سال 2017 امروز (دوشنبه) در ملبورن پارک استرالیا آغاز می شود. بازگشت راجر فدرر سوییسی به مسابقات گرند اسلم، بهبودی رافائل نادال اسپانیایی، رقابت مرد شماره یک و دو جهان، اندی ماری بریتانیایی و نواک جوکوویچ صربستانی (مدافع عنوان قهرمانی) از نکات کلیدی مسابقات تنیس اوپن استرالیا هستند.

این رقابت ها برای نادال و فدرر کهنه کار که 30 و 35 ساله هستند خاص است. فدرر سوییسی پس از بازی های ویمبلدون در مسابقاتی شرکت نکرد و در سال جدید در جام هوپمن ظاهر شد. همه انتظار بازگشت درخشانی از قهرمان (چهار بار) این بازی ها دارند. او در میان بخت های نخست قهرمانی قرار ندارد، اما می تواند تا رتبه هایی بالایی صعود کند.

نادال مرد شماره 9 جهان که در سال 2009 فدرر را در فینال شکست داد و قهرمان شد، به نظر آماده می رسد. تنیسور اسپانیایی می خواهد شکست تلخ خود در سال گذشته را به فراموشی بسپارد. او در نخستین دور برابر هموطنش فرناندو ورداسکو شکست خورد.

ماری و جوکوویچ شانس نخست قهرمانی هستند. ماری بریتانیایی سال گذشته را به عنوان مرد شماره یک جهان به پایان رساند. او در پنج فینال ملبورن ناکام بوده است. مرد شماره یک جهان در سال 2010 مغلوب فدرر شد و در سال های 16، 15، 13، 2011 برابر جوکوویچ شکست خورد. هیچ کس در تاریخ گرند اسلم 6 فینال را از دست نداده است. اولین تجربه ماری در اوپن استرالیا 2006 بود. او در آن زمان در جایگاه شصت و دوم قرار داشت و در نخستین دور مغلوب ایگناسیو چلا شد.

 

رکوردهای تنیس

ماری بریتانیایی

 

در مقابل جوکوویچ با اعتماد به نفس دیده می شود. تنیسور صربستانی تاکنون 6 بار فاتح (16، 13، 12، 11، 8 و 2008) این رقابت ها شده است و با رکورد روی امرسون استرالیایی برابر است. جوکوویچ در بازی های دوحه در سال جدید توانست در فینال ماری را شکست دهد.

در بخش زنان سرنا ویلیامز آمریکایی به دنبال فتح این رقابت ها است تا بتواند از رکورد استفی گرف پیشی بگیرد. ویلیامز می تواند با رسیدن به فینال دوباره در جایگاه نخست رنکینگ زنان قرار گیرد. البته این در صورتی است که آنجلیک کربر نتواند به فینال برسد.

کربر مدافع عنوان قهرمانی با آمادگی کامل در این بازی ها حضور یافته و می خواهد نشان دهد قهرمانی در سال گذشته یک اتفاق نبوده است. تنیسور 28 ساله آلمانی در ستپامبر سال 2016 توانست به حکمرانی ویلیامز در صدر رنکینگ (186 هفته ) پایان دهد.

گاربینیه موگوروسا، تنیسور اسپانیایی پس از این که سال گذشته نخستین گرند اسلم خود را کسب کرد به دنبال این است که به ناکامی هایش پس از قهرمانی در فرانسه پایان دهد. موگوروسا علاوه بر ویلیامز و کربر، آگنیسزکا رادوانسکا، سیمون هالپ، کارولینا پلیسکووا، دومینیکا سیبولکووا را پیش رو دارد.

این ورزشکاران علاوه بر شرایط کنونی شان در گذشته رکوردهای بی نظیری را در اوپن استرالیا به ثبت رساندند که در ادامه به آنها اشاره می شود.

 

رکوردهای بی نظیر در اوپن استرالیا

طولانی ترین فینال تاریخ مردان

فینال جوکوویچ و نادال در سال 2012 که با پیروزی تنیسور صربستانی به پایان رسید، دهمین بازی طولانی تاریخ رقابت های تنیس است. این دیدار در پنج ست و با نتایج 2 – 6، 4 – 6، 7 – 5 ، 5 – 7 و (5) 7 – 6 به پایان رسید و پنج ساعت و 53 دقیقه طول کشید اما این دیدار طولانی ترین فینال در یک تورنمنت مهم بود. پس از این بازی دیدار نادال و گیرمو کوریا در فینال مسترز رم در سال 2005 طولانی ترین است. این بازی پنج ساعت و 14 دقیقه طول کشید.

 

رکوردهای تنیس

جوکوویچ و نادال

 

طولانی ترین بازی در بخش بانوان

در رقابت های بانوان اوپن استرالیا طولانی ترین بازی نیز دیده می شود. این بازی طولانی ترین دیدار گرند اسلم و دومین بازی طولانی در تاریخ رقابت های تنیس زنان است. فرانچسکا شیاوون برای شکست اسوتلانا کوزنتسووا به چهار ساعت و 44 دقیقه نیاز داشت. این بازی در مرحله یک هشتم نهایی در سال 2011 انجام شد و در سه ست با نتایج 6 بر چهار ، 6 بر یک و 6 بر چهار به پایان رسید.

در بخش بانوان تنها یک بازی است که با مدت زمان طولانی تری به پایان رسیده است. این دیدار که بین ویکی نلسون و جین هپنر در نخستین دور رقابت های ریچموند در سال 1984 برگزار شد، 6 ساعت و 31 دقیقه طول کشید. این بازی با پیروزی نلسون و با نتیجه 6 بر چهار و هفت بر 6 به پایان رسید. در این بازی یک امتیاز با رد و بدل شدن 643 ضربه به دست آمد که آن 29 دقیقه طول کشید و لقب طولانی ترین امتیاز تاریخ تنیس را به خود اختصاص داد.

فینال تکراری میان جوکوویچ و ماری

از 105 فینال مردان تاریخ تنیس اوپن استرالیا تنها 15 فینال بیش از یک بار تکرار شدند و دو فینال تکراری تنها 14 بار اتفاق افتاده است. اما فینال جوکوویچ و ماری بالاتر از آنها قرار دارد. مرد شماره یک و دو جهان تاکنون چهار بار در دیدار نهایی برابر هم قرار گرفتند. همه فینال ها با پیروزی تنیسور صربستانی به پایان رسید و باید دید این فینال دوباره تکرار می شود یا نه.

در بخش بانوان نیز تکراری ترین فینال چهار بار رخ داده است. مارگارت اسمیت و جان لهان از سال 1960 تا 63 دیدار های نهایی را برگزار کردند که همه با پیروزی اسمیت به پایان رسیده است.

جوکوویچ در یک قدمی عنوان بهترین تنیسور تاریخ رقابت های استرالیا

زمانی که از تنیس اوپن استرالیا صحبت می شود باید از جوکوویچ حرف زد. او به همراه امرسون بهترین های این رقابت ها هستند. مرد شماره دو جهان تاکنون 6 بار فاتح این رقابت ها شده است (16، 15، 13، 12، 2011 و 2008) و امسال می تواند با هفتمین قهرمانی از رکورد امرسون بگذرد. امرسون در سال های (67، 66، 65، 64 ، 63 و 1961) قهرمان شد.

 

رکوردهای تنیس

جوکوویچ 

 

ویلیامز​ به دنبال افتخاری دیگر

ویلیامز قصد دارد با قهرمانی در بازی های استرالیا دومین بانوی پر افتخار گرند اسلم شود. تنیسور آمریکایی پس از قهرمانی در ویمبلدون بیست و دومین عنوانش را در گرند اسلم کسب کرد و به رکورد استفی گرف رسید. او اکنون کورت را با 24 قهرمانی پیش رو دارد. علاوه بر این ویلیامز می تواند بهترین تنیسور زنان در مسابقات استرالیا شود. او 6 جام قهرمانی را در این کشور بالای سر برده است و با رکورد نانسی وین برابر است و تنها کورت را با یازده قهرمانی پیش روی خود دارد.

ماری به دنبال پایان دادن ناکامی ها

ماری پنج فینال را تجربه کرده اما هیچ عنوانی به دست نیاورده است. مرد شماره یک جهان هیچ گاه در نخستین تجربه اش در فینال گرند اسلم پیروز نشده است. او همچنین در اولین و تنها فینال رولن گروس مغلوب شد. فینال ویمبلون در سال 2012 را از دست داد اما در سال های 2013 و 2016 توانست پیروز شود. همچنین در Us Open سال 2008 شکست خورد. او توانست در سال 2012 در این بازی ها قهرمان شود. با این حال ناکامی هایش در استرالیا ادامه داشت و باعث شد در سال گذشته دومین بازیکنی شود که بیشترین فینال ها را از دست داده است. جان بروموویچ نیز همچون تنیسور بریتانیایی در پنج فینال شکست خورده است. او در سال های 49، 48، 47، 38، 1937 نایب قهرمان شد. ماری همچنین سومین تنیسوری است که سه فینال پیاپی را در استرالیا از دست داد.

در بخش زنان رکورد شکست در فینال ها به اسنا بوید اختصاص دارد. او 6 دیدار نهایی را مغلوب حریفش شده است که پنج فینال پیاپی بودند.

 

رکوردهای تنیس

ونوس ویلیامز

  

جوکوویچ برای قرار گرفتن در میان 10 تنیسور برتر

جوکوویچ می تواند در این رقابت ها به افتخاری فراتر از این بازی ها برسد. مرد شماره دو جهان می تواند در میان 10 بازیکن برتر تاریخ تنیس در پیروزی ها قرار گیرد. او اکنون 576 پیروزی کسب کرده است و با پت سمپرز (نفر دهم) 6 برد اختلاف دارد.

ونوس ویلیامز به دنبال بهبود جایگاهش

در بخش بانوان نیز ممکن است رکورد پیروزی ها جا به جا شود. ونوس ویلیامز که در میان 10 تنیسور برتر در پیروزی ها در جایگاه نهم قرار دارد می تواند با دو پیروزی رکورد کونچیتا مارتینس را با 739 برد بشکند و در جایگاه هشتم قرار گیرد.

برترین رکوردهای تنیس اوپن استرالیا

برترین رکوردهای تنیس اوپن استرالیا
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
برگرفته از ایسنا/ی
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف