نمناک سرگرمیدیدنی ها از کوچکترین تا گرانترین کتاب جهان + تصاویر
کتاب ، رکوردهای دنیای کتاب
با خاص ترین و جالب ترین رکوردهای گینس درباره کتاب که تا کنون به ثبت رسیده اند آشنا شوید این رکوردها در نوع خود بسیار جالب هستند.

 رکوردهای جالب دنیای کتاب

این سری از رکوردهای گینس سایت نمناک عجیب ترین و باورنکردنی ترین رکوردها درباره کتاب می باشد، آیا می دانستید کوچکترین کتاب دنیا چه ابعادی دارد؟ یا اسرارآمیزترین کتاب جهان که دانشمندان را کلافه کرده، چه نامیده می شود؟در این مقاله 8 رکورد دنیای کتاب که باورنکردنی هستند را برایتان می گوییم.


1.گران ترین کتاب جهان

اولین رکورد دنیای کتاب مربوط به گرانترین کتاب جهان است. وقتی کتابچه یادداشت لئوناردو داوینچی (Codex Leicester) در سال 1994 در حراجی کریستی در نیویورک برای فروش عرضه شد، تصور می شد که چند میلیونی فروش رود، اما کسی گمان نمی کرد که در نهایت شخصی برای آن 30 میلیون و 800 هزار دلار پرداخت کند. این خریدار که این مبلغ برایش حکم پول توجیبی را دارد، کسی نبود جز ثروتمندترین فرد جهان:بیل گیتس.


2.کهن ترین کتاب چاپی جهان

رکوردهای دنیای کتاب


این کتاب 600 سال پیش از نسخه چاپی انجیل گوتنبرگ و 868 سال پس از میلاد مسیح به چاپ رسید که از آن به عنوان کهن ترین کتاب چاپی جهان یاد می کنند:دیاموند سوترا. این کتاب متن گفتگویی ردوبدل شده میان بودا و یکی از شاگردانش است. برای چاپ این کتاب نشان های نوشتاری و تصاویر روی یک صفحه چوبی کنده کاری شده و سپس روی آنها را رنگ کرده و در نهایت روی کاغذ فشار داده اند.


3.کوچکترین کتاب جهان

کوچکترین کتاب

آیا قادرید این کتاب را ببینید؟ این کتاب مینیاتوری با ابعاد 74 در 75 میلی متر در ژاپن تهیه شده که رکورد کوچکترین کتاب جهان را به نام خود به ثبت رسانده است. این کتاب به اسم “ گل های فصول” در 22 صفحه تهیه شده و حاوی تصاویر گل ها همراه با توصیف آنهاست که در فونت یک دهم میلیمتر چاپ شده است. ناشر این کتاب (Toppan Printing) برای چاپ آن از تکنیکی استفاده کرده که در صنعت چاپ اسکناس استفاده می شود.


4.پرتیراژترین کتاب جهان

گرانترین کتاب

این کتاب صاحب چندین رکورد است:انجیل. مجموع تیراژ آن را تنها می توان تخمین زد. به نوشته کتاب رکوردهای گینس تا کنون بین 2و نیم تا 5 میلیارد نسخه از انجیل چاپ شده است. هر سال نزدیک به 20 میلیون نسخه جدید نیز به این مجموع اضافه می شود. انجیل همچنین رکورد بیشترین تعداد ترجمه ها را در اختیار دارد. این کتاب به بیش از 2500 زبان ترجمه شده است.


5.پرخواننده ترین رمان جهان

کتاب

بیش از چهار قرن است که داستان دن کیشوت میلیون ها خواننده در سراسر جهان را به وجد آورده و الهام بخش هنرمندانی نظیر ریشارد اشتراوس یا پیکاسو شده است. دن کیشوت اثر میگل سروانتس، نویسنده اسپانیایی تا به اینجا 500 میلیون بار چاپ شده است. برای مقایسه بد نیست بدانید که تیراژ کل مجموعه هفت جلدی داستان های هری پاتر تا به حال 400 میلیون نسخه بوده است.


6.قطورترین کتاب جهان

کتاب

قطورترین کتاب جهان با ضخامت 32 سانتی متر دربرگیرنده تمامی داستان های خانم مارپل به قلم آگاتا کریستی است (12 کتاب و 20 داستان کوتاه). این کتاب در سال 2009 در 500 نسخه توسط انتشارات Harper Collins منتشر شد.


7.اسرارآمیزترین کتاب جهان

کتاب

این رکورد دنیای کتاب مربوط به اسرارآمیزترین کتاب جهان است. این کتاب دانشمندان زیادی را کلافه کرده است:دست نوشته های ووینیچ که دربرگیرنده نقاشی های عجیب و غریب از جمله تصاویر گیاهان ناشناخته است و با الفبایی ناآشنا نگاشته شده است. نویسنده کتاب ناشناس است و خلق آن احتمالا به قرن 15 میلادی بازمی گردد. گفته می شود که این کتاب جزو دارایی های رودلف دوم (امپراتور رم مقدس) بوده است. در سال 1912 ویلفرد ووینیچ این کتاب را در ایتالیا خرید و با خود به آمریکا برد.


8.پرکارترین نویسنده جهان

کتاب

ال. ران هوبارد را به عنوان بنیانگذار فرقه ساینتولوژی می شناسند. اما طبق کتاب رکوردهای گینس او با نوشتن 1084 کتاب، رکورد نویسنده ای با بیشترین تعداد اثر را در اختیار دارد. همچنین رکورد ضبط بیشترین کتاب صوتی نیز به نام هوبارد ثبت شده است. او در ابتدا به عنوان نویسنده کتاب های علمی تخیلی کارش را آغاز کرد و بعدها مشغول نوشتن کتاب های تخصصی در زمینه فرقه مناقشه برانگیز ساینتولوژی شد.

از کوچکترین تا گرانترین کتاب جهان + تصاویر

برگرفته از آخرین خبر - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 4 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف