نمناک اخبارپزشکی و سلامت زایمان شگفت انگیز یک زن در کرج
زایمان ، زن باردار
تیم پزشکی بیمارستان فوق تخصصی البرز، مادر بارداری را که براثر یک اتفاق نادر دچار ایست قلبی، تنفسی شده بود از مرگ حتمی نجات داد.
تاریخ انتشار : 17 اسفند 1396

زایمان زن کرجی دچار ایست قلبی

دکتر سکینه قربانی- متخصص زنان و زایمان- دیروز در تشریح این واقعه پزشکی گفت:این اتفاق نادر برای برخی مادران رخ می دهد که احتمال مرگ و میر مادر در این شرایط نزدیک به صد درصد است.
وی گفت:نجات این مادر باردار برای ما نیز بسیار شگفت انگیز بود چرا که تاکنون تقریباً هر بیماری با این مشکل مواجه شده جان خود را از دست داده است.این مادر باردار در بیمارستان ما دارای پرونده پزشکی بود و هیچ گونه بیماری یا علائمی که نشان دهنده بارداری پرخطر باشد، نداشت و تنها با درد زایمانی وارد این بیمارستان شد که هنگام بستری بودن و سیر طبیعی زایمانی ناگهان دچار تشنج و کبودی بدن شد.
این بیمار اگر در مراکز دیگری که شب ها پزشکان مقیم بیهوشی، داخلی و زنان ندارند انتقال می یافت، به طور قطع دوباره احیا نمی شد و به کام مرگ فرو می رفت.وی به شرح حالت بیماری این مادر پرداخت و گفت:طبق بررسی پزشکی، آمبولی مایع آمنیوتیک (مایع اطراف نوزاد) به خون بیمار ورود پیدا کرده بود که سبب بروز این حالت خاص در وی شد.اما وقوع این حالت برای بیمار قابل پیش بینی نبوده و قابل پیشگیری هم نیست و ممکن است خیلی اتفاقی رخ دهد.وی خاطرنشان کرد:به محض تشنج و ایست قلبی مادر، با توجه به اینکه امکان انتقال مادر به اتاق عمل وجود نداشت در زایشگاه پس از ریختن بتادین روی شکم مادر، با تیغ جراحی جنین را از شکم مادر باردار خارج کردم.این درحالی بود که متخصص بیهوشی مشغول احیای قلبی بیمار بودند.
دکتر قربانی با اشاره به اینکه در این عمل حساس تیم درمانی بیمارستان نقش اساسی داشتند، گفت:پزشکان، کارکنان و پرستاران حاضر، آزمایشگاه و بلوک زایمان نقش مهمی داشتند.
وی گفت:پزشکان بیهوشی از ناحیه رگ گردن خون مستقیم به این مادر تزریق کردند و اقدام های مؤثر پزشکی آنان سبب شد تا بیمار نجات یابد. در این جراحی نفسگیر نوزاد پسر به سلامت به دنیا آمد و مادر از مرگ حتمی نجات یافت.نوزاد زمانی به دنیا آمد که مادر دچار ایست قلبی شده بود و مدت ایست قلبی وی حدود 2 دقیقه و نیم به ثبت رسید اما با تولد فرزند، مادر نیز احیا شد. مادر 26 ساله که نخستین زایمان خود را پشت سر گذاشت پس از انجام اقدام های پزشکی ویژه همراه با نوزادش به خانه بازگشت.

زایمان شگفت انگیز یک زن در کرج

زایمان شگفت انگیز یک زن در کرج
: امتیاز : 5 تعداد رای : 27
برگرفته از رکنا - /م
این مطلب مفید بود ؟
27 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف