نمناک اخبارعلمی کشف زبان مشترک بین انسان ها
زبان ، زبان انسان
دانشمندان دانشگاه کرنل آمریکا با بررسی دو سوم زبان های جهان دریافتند که احتمالا همه انسان ها به یک زبان جهانی صحبت می کنند.
تاریخ انتشار : 25 شهریور 1395

زبان جهانی انسان ها کشف شد

دانشمندان دریافته اند که احتمالا انسان ها با زبانی جهانی با یکدیگر صحبت می کنند چراکه آواهایی که انسان ها از آنها برای ایجاد واژه های مربوط به اجسام و ایده های مشترک استفاده می کنند، شباهتی باورنکردنی به یکدیگر دارند.

این کشف جدید، اصول بنیادین زبان شناسی را به چالش می کشد، اصولی که می گوید زبان ها به صورت مستقل از یکدیگر رشد می کنند درحالی که در آواهایی که واژه ها را ایجاد می کنند هیچ معنی ذاتی نهفته نشده است.

دانشمندان در تحقیقات خود بر روی بیش از 6000 زبان دنیا با الگوی عجیبی مواجه شدند که کلمات با معانی مشابه در زبان ها مختلف، دارای صدای یکسان نیز هستند. این مساله در حالی بود که زبان ها به هیچ وجه به هم مرتبط نبودند.

زبان

زبان جهانی مشترک انسان ها کشف شد

این یافته ها که در مجله مجموعه مقالات آکادمی ملی آمریکا (PNAS) منتشر شده، در تقابل با نظریه قدیمی زبان شناسی است و می تواند کار دانشمندانی را که در تلاش برای پیگیری تاریخ و تکامل زبان های جهان هستند، دشوار کند. طبق نظریه زبان شناسی، زبان ها بطور جداگانه توسعه یافته اند وهیچ ارتباطی بین صدا و معنی وجود ندارد.

اما تحقیق جدید که بر روی چند هزار زبان انجام شده، نشان داد که در مفاهیم ساده مانند اندام بدن، ارتباطات خانوادگی یا جنبه های جهان طبیعی، صداهای رایجی وجود دارند؛ انگار این مفاهیم که برای تجربیات انسانی مهم هستند، نوعی کلام جهانی را ایجاد کرده اند.

به گفته محققان، زبان های دارای صداهای مشابه از یک منبع جهانی سرچشمه گرفته اند. برای مثال کلمه "hospital" اسپانیایی و "hopital" فرانسوی هر دو از منبع لاتین نشات گفته اند یا اینکه بسیار زیاد وام گرفته شده اند.

زبان

انسان ها زبان جهانی مشترک دارند

آنها دریافتند که نوعی ارتباط صدا و معنی بین زبان های غیر مرتبط جهانی وجود دارد. برای مثال کلمات تعریف کننده "بینی" از حرف "ن" در اکثر زبان ها برخوردار است. شاید از آنجایی که بینی در ساخت این حرف نقش دارد، در واژه های تعریف کننده آن در اکثر زبان های جهان جا گرفته است.

کشف زبان مشترک بین انسان ها

کشف زبان مشترک بین انسان ها
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 4
برگرفته از ایسنا / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 3 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف