نمناک اخبارجامعه زلزله خیزترین منطقه تهران کجاست؟
زلزله تهران ، زلزله تهران 95
استاد پژو هشگاه زلزله شناسی در رابطه با آگاهی مردم و چگونگی برخورد با زمین لرزه زلزله خیزترین مناطق تهران را معرفی کرد.
تاریخ انتشار : 11 شهریور 1395

زلزله خیزترین مناطق تهران

مهدی زارع استاد پژو هشگاه زلزله شناسی آگاه کردن مردم نسبت به زلزله و چگونگی برخورد با آن را مهم برشمرد و گفت:امروز سالگرد رخداد زلزله در بویین زهرا است و دارای آثار فرهنگی و اجتماعی زیادی است. وقتی چنین زلزله ای رخ می دهد اتفاقات زیادی را به دنبال دارد، این منطقه حدود سه هزار و پنج هزار سال پیش دو زلزله بزرگ را هم تجربه کرده و یکی هم 900 سال گذشته و آخرین بار هم در حدود 50 سال پیش رخداده است.

وی ادامه داد:زلزله مسئله ای است که در طبیعت در حال تکرار است و ما باید راهی پیدا کنیم که چگونه خودمان را با زلزله سازگار کنیم.

وی در خصوص تاثیر آگاهی بخشی در رابطه با زلزله در طول زمان، گفت:باید خودمان را با سال های گذشته مقایسه کنیم و ببینیم که در 50 سال پیش در کجا بوده ایم یا در 20 سال پیش و الان. در ارزیابی که خودم دارم، می بینم نسبت به 10 سال پیش در جای خیلی بهتری قرار گرفته ایم، شاید از نظر عملیاتی بتوان نقشه گسل های تهران را که نتیجه تحقیقات چندین ساله است به عنوان یک مصداق بیان کنیم.

استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی با اظهار به اینکه باید آینده نگر باشیم، بیان داشت:درست است که آپارتمان های زیادی روی گسل های تهران ساخته شده است و کار از کار گذشته، اما باید از الان کارهای پیشگیری و مراقبت های لازم و آگاهی دادن به مردم در رابطه با مقابله با زلزله را انجام دهیم تا در آینده بحث ایمنی را بیشتر ببینیم.

علی مرادی رئیس مرکز لرزه نگاری تیز به تجربه هایی که ایران در خصوص زلزله دارد، گفت:اگر بخواهیم ایران را با کشورهای زلزله خیز جهان مقایسه کنیم، تفاوت عمده ای که مشاهده می کنیم در فرهنگ عمومی است و اینکه قوانین و کدهای مربوط به ساخت و ساز در آن کشورها به درستی اجرا می شود.

وی افزود:ما قانون را داریم، اما متاسفانه شاهد هستیم که هم اینک بخشی از سازه های جدیدمان هم در زلزله ها آسیب می بینند که نمونه آن را در ورزقان داشته ایم و این نشان می دهد که ما متاسفانه بحث زلزله را فراموش می کنیم و نیاز به فرهنگ سازی دارد.

رئیس مرکز لرزه نگاری با ابراز خرسندی از وجود دانشمندان و صاحب نظران در امر زلزله شناسی در کشور، اظهار داشت:دانشمندان خوبی را تربیت کرده ایم و از طرفی کشوری زلزله خیز هستیم و تجربه های خوبی را هم در زمینه زلزله داریم، اما مشکل آنجاست که این تجربه ها هنوز به عمل نیامده اند. چراکه آن چیزی که در فرهنگ جامعه و ساخت و ساز هایمان می بینیم این است که این قضیه را زیاد جدی نگرفته ایم و باید در فرهنگ سازی تجدید نظر صورت بگیرد.

مرادی با اشاره به زلزله خیز ترین منطقه تهران، عنوان کرد:از نظر ریسک زلزله و آسیب پذیری محاسباتی که اخیرا داشته ایم نشان می دهد هرچه قدر ما به سمت مرکز و جنوب تهران می رویم ریسک بالاتری دارد، یکی از دلایل آن هم وجود بافت فرسوده بیشتر و همچنین جمعیت بیشتر است.

وی متذکر شد:البته باید به حاشیه تهران هم توجه داشته باشیم که روز به روز بر جمعیت آن اضافه می شود.

زلزله خیزترین منطقه تهران کجاست؟

زلزله خیزترین منطقه تهران کجاست؟
:
امتیاز : 3.3 تعداد رای : 15
برگرفته از میزان /ن
این مطلب مفید بود ؟ 10 5
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف