نمناک اخبارحوادث آخرین اخبار مربوط به زلزله شدید تهران و البرز
زلزله تهران ، زلزله امشب تهران
زلزله نسبتا شدیدی در استان های تهران، البرز و قم احساس شد. در ادامه آخرین اخبار مربوط به زلزله تهران را می خوانید.
تاریخ انتشار : 30 آذر 1396

آخرین اخبار از زلزله تهران

لحظاتی پیش استان تهران با زلزله ای نسبتا شدید لرزید. این زلزله دراستانهای البرز و قم همچنین در بخش هایی از قزوین و استان مرکزی نیز احساس شد.
مرکز لرزه نگاری کشور مرکز این زلزله را مرز استانهای تهران و البرز - حوالی ملارد(تهران) و قدرت آن را 5.2 ریشتر اعلام کرده است.

گزارش مقدماتی زمین لرزه امشب استان تهران

بزرگی:5.2
محل وقوع:مرز استانهای تهران و البرز - حوالی ملارد(تهران)
تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی:1396/09/29 23:27:37
طول جغرافیایی:50.96
عرض جغرافیایی:35.69
عمق زمین لرزه:7 کیلومتر

نزدیک ترین شهرها:
3 کیلومتری ملارد (تهران)
7 کیلومتری مشکین دشت (البرز)
9 کیلومتری شهریار (تهران)

نزدیکترین مراکز استان:
16 کیلومتری کرج
39 کیلومتری تهران

 

ثبت 12 پس لرزه در تهران

مدیر کل بحران استانداری تهران گفت:پس از زلزله 5 و 2 دهم ریشتری دیشب تهران 12 پس لرزه زیر 4 ریشتری در تهران توسط مرکز زلزله نگاری ثبت شده است.

حسین الماسی مفیدی گفت:این پس لرزه ها به علت پایین بودن شدت لرزش در مقیاس ریشتر قابل لمس نبوده است اما هوشیاری شهروندان ضرورت دارد.
 
وی گفت:در پی زلزله دیشب یک نفر براثر استرس ناشی از وقوع زلزله فوت شد ضمن اینکه 20 نفر نیز به دلایل مختلف از جمله عجله وشتاب در خروج از محل استقرار و یا بروز بیماری های مختلف ناشی از استرس زلزله دیشب مصدوم شده اند.
 
الماسی مفیدی افزود:نشست شورای هماهنگی بحران استان تهران به ریاست استاندار تهران تا قبل از ظهر امروز با هدف ارزیابی میزان آمادگی دستگاه های مختلف و بررسی ظرفیت های موجود برگزار می شود.
 
وی گفت:دستگاه های مسئول تا اطلاع ثانوی در آماده باش کامل به سر می برند.
 
براین اساس، زمین لرزه ای به بزرگی 5،2 ریشتر ساعت 23،27 دقیقه چهارشنبه شب(29 آذرماه) درعمق 7 کیلومتری زمین رخ داده مرزاستان تهران و البرز در3 کیلومتری ملارد تهران و هفت کیلومتری مشکین دشت استان البرز و9 کیلومتری شهریاررخ داد.
 
براین اساس با تشکیل جلسه ستاد بحران به ریاست استاندار تهران نیز تمامی ادارات ومراکز دولتی به جز دستگاه های خدمات رسان امروزپنج شنبه ٣٠آذر تعطیل اعلام شد.

42 مصدوم در زمین لرزه استان البرز

رییس سازمان مدیربت بحران کشور آخرین آمار مصدودمان زمین لرزه اخیر را اعلام و تاکید کرد مصدومیت ها ناشی از ریزش آوارو تخریبی نبوده است.

اسماعیل نجار در حاشیه جلسه مدیریت بحران شهر تهران در گفتگو با ایسنا در مورد مصدومان زلزله تهران اعلام کرد:تعداد مصدومانی که پس از زلزله به مراکز درمانی مراجعه کره یک نفر در ساوه و 42 در استان البرز بوده اند اما هیچ یک در پی تخریب ساختمان و یا ریزش آوار دچار مصدومیت نشده بود بلکه حین فرار دچار حادثه شده بودند.

نجار با بیان اینکه تمامی این افراد به شکل سرپایی درمان شدند اظهار داشت:هیچ مورد فوتی ناشی از زلزله نداشتیم.

وی گفت در چند مورد معدود هم در برخی از سازه های گزارش ترک خوردگی داشیتم.

نجار با بیان اینکه تمامی دستگاه های امدادی و خدماتی در آماده باش کامل هستند گفت:مردم نیز به هیچ عنوان به شایعات توجه نکرده و اخبار را از رسانه های رسمی پیگیری کنند.

خطر قوع زلزله 7 ریشتری با فعال شدن گسل ماهدشت

محمد شکرچی زاده درباره آخرین وضعیت زلزله تهران که شب گذشته به بزرگای 5.2 رخ داد و پس از آن زلزله های خفیف دیگری به وقوع پیوست به ارایه نکاتی پرداخت و گفت:مرکز زلزله 5.2 ریشتری که شب گذشته رخ داد در 3 کیلومتری شهر ملارد و به واسطه فعال شدن گسل ماهدشت در جنوب کرج بود.

شکرچی زاده با اشاره به اینکه گسل ماهدشت سابقه فعالیت چندانی نداشته است و حداکثر بزرگای آن 6 ریشتر است، افزود:گسل ماهدشت در کنار گسل های ایپک و اشتهارد که بزرگای 7 تا 8 ریشتر را دارند واقع شده است و احتمال زیادی وجود دارد که آنها را فعال کند باید مردم احتیاط لازم را داشته باشند.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تصریح کرد:چنانچه گسل ایپک و اشتهارد بر اثر گسل ماهدشت فعال شده باشند، خطر جدی تهران و البرز را تهدید می کند.

وی با تاکید بر اینکه همکاران مرکز تحقیقات در شبکه شتاب نگاری در حال رصد ایستگاه های شبکه شتاب نگاری هستند، گفت:تاکنون، حداکثر شتابی که دریافت کردیم از ایستگاه مرز آباد کرج با شتاب 196 سانتیمتر بر مجذور ثانیه بوده که نزدیک دو دهم شتاب ثقل را دارد که شتاب نسبتا بزرگی است.

شکرچی زاده تاکید کرد:شتاب نسبتا زیاد زلزله نشان می دهد که ما باید ضمن حفظ آرامش، احتیاط لازم را به خرج دهیم و به راحتی نمی توان از کنار اتفاقی که رخ داده است، بگذریم.

وی ادامه داد:پیشنهاد ما در مرکز تحقیقات نیز همانطور که توسط سازمان مدیریت بحران کشور اعلام شد این است که به ویژه ساکنان غرب تهران و در شهرهای نزدیک مرکز زلزله همچون اشتهارد، ملارد و شهر قدس مردم حتی الامکان خارج از خانه های خود باشند. مردم به ویژه در خانه های قدیمی و غیرمقاوم و غیرمهندسی ساز نباشند و در نزدیک ترین نقطه در نزدیک محل زندگی خود شب را طی کنند و اگر در منازل خود هستند ملاحظاتی را همچون قرار گیری در زیر لوستر، پنجره و اشیای خطرآفرین رعایت کنند.

شکرچی زاده گفت:بعد از زلزله 5.2 ریشتری چندین پس لرزه رخ داد که از بزرگای زلزله کم شده است و امید داریم که زلزله نخست زلزله اصلی باشد. بر حسب تجربه می توان گفت که ما تقریبا از زلزله دور هستیم اما در عین حال، این را با اطمینان کامل نمی توان عنوان کرد. زیرا تجاربی نیز در مقابل وجود دارد که زلزله می آید و این به عنوان پیش لرزه است.

وی افزود:این احتمال نیز وجود دارد که گسل ماهدشت با توجه به تهاتری که با گسل های دیگر همچون گسل ایپک و اشتهارد دارد سبب زلزله بزرگ تری در تهران و البرز شود که به لحاظ علمی هیچ پیش فرضی را نمی توان رد کرد.

شکرچی زاده تصریح کرد:ما در شبکه شتاب نگاری در حال رصد هستیم و اگر اطلاعات دیگری باشد حتما اطلاع رسانی انجام می گیرد.

جزئیات کامل از زمین لرزه تهران و استان البرز

آخرین اخبار مربوط به زلزله شدید تهران و البرز
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 78
منبع : نمناک - /م
این مطلب مفید بود ؟ 70 8
نظر کاربران
جواد

جواد

زلزله ازآیات الهی ست آنرادریابیم

پاسخ دادن 0 1
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف