نمناک اخبارحوادث زلزله 7.3 ریشتر ژاپن را لرزاند ، سونامی در راه است
زلزله ژاپن ، زلزله
براساس گزارش مرکز لرزه نگار آمریکا زلزله 7.3 ریشتر فوکوشیمای ژاپن موجب تخلیه شهر شد چرا که هشدار وقوع سونامی در این منطقه صادر شده است.
تاریخ انتشار : 2 آذر 1395
بازدید : 2,151 نفر

زلزله ژاپن سونامی به دنبال دارد

 مرکز لرزه نگاری آمریکا اعلام کرد، زمین لرزه ای به قدرت 7.3 ریشتر سواحل فوکوشیما در ژاپن را به لرزه درآورد و مردم این منطقه مجبور به ترک خانه های خود شدند.

بنا بر گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، در پی این حادثه هشدار وقوع سونانی صادر شده و ارزش پول ژاپن هم به شدت افت کرده است.

بنا به اعلام مرکز لرزه نگاری آمریکا، مرکز این زمین لرزه حدود 67 کیلومتری شمال شرق «آیواکی» بوده است.

مرکز هشدار سونامی این رویداد را «دریالرزه» خوانده و اینطور توضیح داده است که «تنها دریالرزه ها قدرت ایجاد سونامی را دارند. سونامی های کوچک محلی می توانند بواسطه دریالرزه ای به قدرت 6.8 ریشتر و یا بزرگتر بوجود آیند. سونامی های بزرگتر به وسعت اقیانوس معمولا با دریالرزه هایی به قدرت 8 ریشتر و بالاتر بوجود می آیند».

مرکز هواشناسی ژاپن هشدار داد که خطر وقوع سونامی در شرایط کنونی وجود دارد. در ابتدا گزارش شده بود که سونامی احتمالی ممکن است 3 متر ارتفاع داشته باشد اما اندکی بعد شبکه امدادرسانی گزارش کرد که این سونامی می تواند گسترده تر باشد.

بنا بر این گزارش، این زمین لرزه به مراتب از زمین لرزه 6.6 ریشتری که در آوریل سال 2011 میلادی به فاجعه هسته ای انجامید، پرقدرت تر است.

ساعت 2 بامداد سه شنبه به وقت تهران، شبکه «ان ایچ کی» ژاپن، وقوع سونامی به ارتفاع 90 سانتیمتر را گزارش کرد.

علاوه براین، تلویزیون ژاپن، وقوع یک آتش سوزی در کارخانه ای در شهر «آیواکی» را نیز گزارش کرده است اما اعلام شده که هنوز مشخص نیست این آتش سوزی با زمین لرزه در ارتباط بوده یا خیر.

مرکز لرزه نگاری آمریکا در گزارش ثانویه ای که منتشر کرد، قدرت زمین لرزه نزدیک فوکوشیما را 6.9 ریشتر با عمق 7 مایل گزارش کرد.

بنا بر گزارش شبکه تلویزیونی ژاپن، مسئولان در حال بررسی نیروگاه هسته ای فوکوشیما به منظور کشف آثار احتمالی ناشی از زمین لرزه هستند. سیستم خنک کننده رآکتور سوم نیروگاه متوقف شده است.

مقامات محلی فوکوشیما اعلام کردند که تا کنون 2 نفر بر اثر این زمین لرزه در شهر فوکوشیما و «یابوکی-چو» زخمی شده اند.

«شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن که به آرژانتین سفر کرده است، اعلام کرد، دولت ژاپن تمام آنچه در توان دارد برای مقابله با این زمین لرزه انجام خواهد داد.

ساعت 2:30 بامداد، شرکت برق توکیو اعلام کرد، سونامی به ارتفاع یک متر به نیروگاه هسته ای فوکوشیما رسیده است. تا کنون خسارتی گزارش نشده است.

ساعت 2:36 بامداد مقامات نیروگاه فوکوشیما گزارش کردند که فعالیت سیستم خنک کننده ای که متوقف شده بود، مجددا ازسر گرفته شد.

ساعت 2:45 بامداد، وقوع سونامی به ارتفاع 1.4 متر در «سندای» ژاپن گزارش شد.

ساعت 2:50 بامداد، مرکز لرزه نگاری آمریکا وقوع دست کم 5 پس لرزه را در سواحل نامی ژاپن گزارش کرد.

ساعت 4:10 بامداد، مقامات فرودگاه «سندای» ژاپن اعلام کردند که پروازها در این فرودگاه به دنبال هشدار وقوع سونامی کنسل شده است.

ساعت 4:15 بامداد، مرکز لرزه نگاری آمریکا گزارش کرد که زمین لرزه ای به قدرت 5.6 ریشتر جزیره شمالی نیوزیلند را نیز لرزانده است.

 

زلزله 7.3 ریشتر ژاپن را لرزاند ، سونامی در راه است

زلزله 7.3 ریشتر ژاپن را لرزاند ، سونامی در راه است
:
امتیاز : 4 تعداد رای : 5
برگرفته از فارس /ن
این مطلب مفید بود ؟ 4 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف