نمناک فرهنگ و هنرسینما،تئاتر،تلویزیون فیلم هایی با موضوع زلزله در سینمای ایران
زلزله ، زلزله در سینمای ایران
دراین مطلب به معرفی فیلمهایی با محوریت زلزله از سه گانه زنده یاد عباس کیارستمی تا بیدارشو آرزو به کارگردانی کیانوش عیاری می پردازیم.
تاریخ انتشار : 23 آبان 1396

فیلم هایی درباره زلزله در سینمای ایران

شامگاه یکشنبه 21 آبان ماه 96 بود که زلزله ای به بزرگی7.3 ریشتر کرمانشاه و شهرهای غربی کشورمان را لرزاند و ویرانی های زیادی به بار آور و بسیاری از هموطنانمان را عزادار کرد. در پی وقوع این اتفاق ناگوار به بررسی فیلم هایی با محوریت زلزله در سینمای ایران می پردازیم.

فیلم هایی با محوریت زلزله در سینمای ایران

اولین و تنها سه گانه زلزله را مرحوم عباس کیارستمی ساخت. «خانه دوست کجاست»، «زندگی و دیگر هیچ» و «زیر درختان زیتون» سه گانه کیارستمی با محوریت زلزله بود.

فیلم سینمایی خانه دوست کجاست

خانه دوست کجاست عباس کیارستمی از مهمترین فیلم های تاریخ سینمای ایران و دنیا محسوب می شود .این فیلم پارهٔ اول از سه گانه کوکر است؛ دو فیلم دیگر زیر درختان زیتون و زندگی و دیگر هیچهستند که پس از این فیلم ساخته شدند.

فیلم خانه دوست کجاست

فیلم خانه دوست کجاست با موضوع زلزله رودبار

در خلاصه داستان خانه دوست کجاست آمده است :دانش آموزی که معمولاً مشق شب خود را روی ورق پاره می نویسد از طرف معلم تهدید به اخراج از کلاس می شود. پس از تعطیل کلاس شاگردی دیگر، که در روستای دیگر ساکن است، متوجه می شود که دفتر مشق همکلاس خود را همراه آورده است. برای جلوگیری از تنبیه همشاگردی خود تصمیم می گیرد دفتر را به او برساند، اما خانه او را نمی یابد. روز بعد قبل از آنکه معلم مشق هم شاگردی را ببیند دفتر را به او بازمی گرداند. مشق همشاگردی خود را نیز نوشته است و ...

فیلم سینمایی زندگی و دیگر هیچ

داستان دوم به نام «زندگی و دیگر هیچ» که یک سال بعد از زلزله مرگبار رودبار ساخته شد، داستانی درمورد همان زلزله است که در خلاصه داستان آن آمده است:سه روز پس از زلزله خرداد 1369 در استان گیلان، پدر و پسری از تهران به منطقه زلزله زده و به جستجوی بابک و احمد احمدپور بازیگران فیلم خانه دوست کجاست؟ می روند. به دلیل راه بندان مجبور می شوند راه های فرعی مختلفی را برای رسیدن به روستای کوکر، محل زندگی پسربچه ها طی کنند. پدر و پسر، احمد پورها را تا پایان فیلم نمی بینند اما خبرهایی از سلامت آنها می گیرند.

فیلم زندگی و دیگر هیچ

فیلم زندگی و دیگر هیچ با محوریت زلزله رودبار

این فیلم عباس کیارستمی برنده جایزه بخش نوعی نگاه در چهل و پنجمین جشنواره فیلم کن، فرانسه 1992 شد.

فیلم سینمایی زیر درختان زیتون

زیر درختان زیتون پارهٔ سوم از سه گانه کوکر است.آخرین و سومین قسمت از این سه گانه، دو سال بعد یعنی در سال 72 با نام «زیر درختان زیتون» ساخته شد. بازهم داستان در مورد رودبار است.

فیلم زیر درختان زیتون

فیلم زیر درختان زیتون با موضوع زلزله رودبار

در روستایِ کوکر، حسین به خواستگاریِ دختری به نامِ طاهره می رود، ولی چون خانه ندارد به او پاسخِ منفی می دهند. همان شب زلزله تمامِ مردم روستا را بی خانمان می کند. حسین در بی خانمانی خود را با همه یکسان می بیند و خوشحال هم هست. هفت روز می گذرد، در سرِ مزارِ «خدابیامرزها» حسین متوجه می شود طاهره و مادربزرگش زنده مانده اند. گروهی برایِ ساختنِ فیلم به کوکر می آیند. حسین با آنها کار می کند. گروه طاهره را برایِ بازی در نقشِ زن حسین انتخاب می کند. طاهره سرآخر راضی به بازی در کنار حسین می شود، ولی خارج از مکالماتِ اجباری مربوط به نقشش، کلمه ای با حسین سخن نمی گوید.


فیلم سینمایی دل بی قرار
فیلم سینمایی «دل بی قرار» به کارگردانی قربان محمدپور اثر دیگری بود که درباره زلزله رودبار ساخته شد. فیلم سینمایی «دل بی قرار» به کارگردانی قربان محمدپور اثر دیگری بود که درباره زلزله رودبار ساخته شد.دل بی قرار داستان خواهر و برادری به نام «معصومه» و «علی» است که بر اثر وقوع زلزله رودبار یکدیگر را گم می‏کنند و دست تقدیر برای آنها وقایع ناخواسته ای را رقم می زند.
فیلم دل بی قرار

فیلم دل های بی قرار با موضوع زلزله رودبار ساخته شد

کوروش تهامی (دکتر علی)، شهره قمر (معصومه) و نازنین فراهانی (مادر) نقش های اصلی کار را بر عهده دارند و علاوه بر آن ها، سارا خوئینی ها (در نقش مادرخوانده)، فرهاد جم (پدرخوانده) و جهانبخش سلطانی (حاج محمود) نقش های محوری «ل بی قرار را ایفا می کنند. همچنین سپیده پهلوان زاده در نقش(اعظم)، ناصر فروغ در نقش(گل آقا)، مانیا نوحی (ناهید)، سیامک اشعریون، سیروس اسنقی، اکبر حاتمی، محمد مهدی قاهری، علی برنجیان، داود سلامی و.... از بازیگران دل بی قرار هستند.


فیلم سینمایی بیدار شو آرزو

زلزله بم در اوایل زمستان 82 اتفاق افتاد که یکی از سهمگین ترین زلزله ها در ایران بود. «بیدار شو آرزو» به کارگردانی کیانوش عیاری روایتی از این زلزله بود.بیدار شو آرزو به کارگردانی کیانوش عیاری روایتی از زلزله بم است که یکی از بدترین زلزله ها در ایران بود. زلزله ای به بزرگی 6.6 ریشتر در ساعت 5:26 بامدا پنجم دی 1382 شهر بم و مناطق اطراف آن در شرق استان کرمان را لرزاند و در این زمین لرزه بیش از 20 هزار نفر قربانی شدند. کیانوش عیاری برای ساخت فیلم «بیدارشو آرزو» سریال «روزگار قریب» را تعطیل کرد و رهسپار شهر بم شد. فیلمی که همان گونه که خود او در ابتدای تیتراژ آن اشاره کرده در شرایط تلخ و سخت زلزله ساخته شد.
فیلم بیدار شو آرزو

فیلم بیدار شو آرزو با موضوع زلزله بم

داستان این فیلم قهرمان مشخصی ندارد و اغلب مردم از اهالی بزرگسال بم و روستاهای اطراف آن گرفته تا کودکان و امدادگران، قهرمان ماجرا هستند.ولی در میان آنها چهره دو نفر نمایانتر است معلم غیر بومی که در تلاش برای یافتن و نجات کودکان زنده مانده از زیر آوار و برپایی دوباره کلاس و مدرسه خود است و دیگری زندانی که براثر زلزله رها شده و همه اعضای خانواده اش را در این حادثه از دست داده است.


فیلم سینمایی مینای شهر خاموش
«مینای شهر خاموش» به کارگردانی امیرشهاب رضویان فیلم دیگری بود که زلزله بم سوژه اش را به دست فیلم‎ساز سپرد.
فیلم مینای شهر خاموش

فیلم مینای شهر خاموش روایتی از زلزله بم

فیلم مینای شهر خاموش روایتگر داستان دکتر پارسا فردی است که مقیم آلمان است و برای انجام یک عمل جراحی بعد از سی و سه سال به ایران برمی گردد و به اصرار قناتی (که یکی از آشناهای خانوادگی اوست)، به زادگاهش بم می رود. حضور او در بم خاطراتی را برای او زنده می کنند که در نهایت به نتیجه ای غیر قابل پیش بینی ختم می شود. در این میان فلاش بک های او از گذشته در کنار خطوط فرعی چون خط قصه راننده و نامزدش، همبازی دوران کودکی، عشق قدیمی به مینا و زلزله بم و حواشی آن طرح شده است.

عزت الله انتظامی ، شهباز نوشیر ، صابر ابر ، رضا خمسه از بازیگران اصلی این فیلم سینمایی هستند.

فیلم هایی با موضوع زلزله در سینمای ایران

فیلم هایی با موضوع زلزله در سینمای ایران
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 3
منبع : بخش فرهنگ و هنر نمناک/ م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 3 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف