نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها زمان تشخیص عقب ماندگی ذهنی کودک
عقب ماندگی ، عقب ماندگی ذهنی
سندروم داون یا همان عقب ماندگی در سه ماهه دوم بارداری با تستی به نام کوآد مارکر می توان به وجود این بیماری پی برد.

بهترین زمان و راه تشخیص عقب ماندگی

سندرم داون به عنوان شایع ترین اختلال ژنتیک شناخته می شود (با شیوع 1.5 مورد در هر 1000 زایمان که به تولد نوزاد زنده می انجامد). درصدی از جنین های مبتلا به سندرم داون پیش از زایمان مادران می میرند. با تستی به نام کوآد مارکر می توان در سه ماهه دوم بارداری به احتمال وجود سندرم داون (مونگولیسم) پی برد.

عقب ماندگی ذهنی

زمان تشخیص سندرم داون


بروز سندرم داون با سن مادر ارتباط مستقیم دارد، به طوری که خطر تولد نوزادان مبتلا به سندرم داون در مادران تا سن 30 سالگی تقریبا ثابت بوده و حدود یک در 1000 است و از آن پس به صورت تصاعدی افزایش می یابد به طوری که در سن 35 سالگی یک در 250 و در سن 40 سالگی یک در 75 می شود. بیش از 80 درصد سندروم داون در مادران زیر 35 سال دیده می شود.
زنانی که در بارداری های قبلی دارای فرزند مبتلا به سندرم داون بوده اند نیز در معرض خطر بیشتری قرار دارند. تاثیر عوامل دیگری همچون سن پدر، سابقه ابتلا در اقوام درجه دو و یا سه، تشعشعات محیطی و غیره هنوز به طور کامل به اثبات نرسیده است.

عقب افتادگی

 علائم سندرم داون 


تست کوآد مارکر بین هفته 14 تا 22 بارداری انجام می شود ولی بهترین زمان انجام آن هفته 15 بارداری است. احتمال وجود سندرم داون با انجام محاسبات آماری بر روی مقادیر به دست آمده از تست، سن مادر و موارد دیگر همچون وزن مادر، سابقه مصرف سیگار، دیابت، بارداری های دوقلو و ... محاسبه می شود. نرم افزارهای ویژه ای برای این منظور طراحی شده اند که خطر ابتلای جنین را به صورت عددی و همچنین منحنی های خاص نشان می دهند. یافته های سونوگرافی نیز به تعیین میزان خطر ابتلای جنین به سندرم داون کمک می کنند.

عقب ماندگی ، زمان تشخیص عقب ماندگی ذهنی کودک

زمان تشخیص عقب ماندگی ذهنی کودک
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 58
برگرفته از سلامت نیوز
این مطلب مفید بود ؟ 45 13
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف