نمناک سبک زندگیکودک فرزند شما به چه میزان خواب در شبانه روز نیاز دارد؟
خواب ، خواب کودک
خواب در سال های ابتدایی، می تواند عامل موثری در رشد سالم کودک باشد و این امکان را برای کودک فراهم می کند تا قوای از دست رفته ی خود را بازیابد.

نکاتی درباره خواب کودک

والدین باید روی خواب کودک دقت کنند، زیرا تعداد ساعتی که کودک می خوابد، روی سلامت وی تأثیرگذار است. نتایج بررسی ها نشان می دهد حتی کمبود یک ساعت خواب روی هوشیاری و عملکرد مغز کودک تأثیر می گذارد و خستگی مفرط را افزایش می دهد. بنابراین، متوجه زمان خوابیدن و مدت زمان خواب کودک خود باشید. زمان خواب نیز، تأثیر زیادی روی خلق و خوی کودک خواهد گذاشت. خوب است بدانید زمان بیداری نوزاد خیلی کوتاه است و به مرور این زمان افزایش پیدا می کند.

میزان خواب باید با سن کودک متناسب باشد ساعت خواب ظهر و خواب شب باید بر حسب سن کودک باشد.

خواب فرآیندی است که اهمیتش در زندگی همه افراد به ویژه کودکان ثابت شده است. خواب به فرآیند رشد کودک کمک می کند. میزان خواب و نحوه ی خوابیدن، حاوی اطلاعات مهمی از وضعیت جسمی و روحی کودک است. این مقاله سعی دارد با بیان 10 نکته ی ساده اما کلیدی درباره ی خواب کودک، اطلاعات لازم را در اختیار والدین قرار دهد.

چرا کودکان به خواب کافی نیاز دارند؟

جثه ی کوچک کودکان برای رشد کردن و سالم ماندن به خواب نیاز دارد. در زمان خواب ماهیچه های بدن، به ویژه ی ماهیچه های قلب بازسازی می شوند. خواب در کنترل سیگنال های گرسنگی نقش دارد و با تنظیم این سیگنال ها، به حفظ وزن کودک کمک می کند.

خواب کودک

جثه ی کوچک کودکان برای رشد کردن و سالم ماندن به خواب نیاز دارد

خواب و تقویت قوای مغز

خواب کافی با افزایش قدرت حافظه، مانع فراموشی می شود و عامل موثری در یادگیری و عملکرد بهتر دانش آموزان در مدرسه است. به گفته ی پروفسور کوشیدا (Kushida) رئیس مرکز پزشکی مطالعات خواب دانشگاه استنفورد:«خواب بر رمزگذاری های هیپوکامپ و تثبیت حافظه تاثیر می گذارد.»؛ هیپوکامپ بخشی از دستگاه لیمبیک مغز است و نقش مهمی در یادگیری ایفا می کند.

فرزند شما به چه میزان خواب در شبانه روز نیاز دارد؟

میزان خواب کافی با توجه به سن فرزندتان متغیر است. کودکان نوپا به 11 تا 14 ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارند. در کودکان سه تا پنج سال این میزان کاهش می یابد و به 11 تا 13 ساعت می رسد. کودکان 6 تا 13 ساله باید 9 تا 11 ساعت در شبانه روز بخوابند و 8 تا10 ساعت خواب برای نوجوانان کافی است.

خواب نیمروزی

خواب نیمروزی یا به اصلاح چرت زدن کودک به میزان خواب شبانه ی او بستگی دارد. همانطور که گفته شد کودک نوپا تقریبا به 14 ساعت خواب نیاز دارد و اگر خواب شبانه ی او 8 ساعت است، با چرت در میانه ی روز می تواند این مقدار را تامین کند.

چرت نیمروزی در سن 5 سالگی متوقف می شود. و اگر کودک شما در این سن همچنان به خواب نیمروزی نیاز دارد، باید ساعت خواب شبانه ی او بیشتر شود و زودتر به رختخواب برود. همچنین خواب نیمروزی نوجوانان نیز، نشانه ی کمبود خواب شبانه ی آنها است.

چطور باید کودک را به رختخواب برد؟

نباید تلاش برای خواباندن کودک تبدیل به درگیری شود. خواباندن کودک حتی در تعطیلات آخر هفته باید روال عادی خود را داشته باشد. برای آرام کردن افکار کودک و کمک به خواب بهتر او می توانید در نور کم برای او کتاب بخوانید. اتاق خواب باید تاریک، خنک، ساکت و بدون وسایل دارای نمایشگر مانند تلویزیون باشد. برای کودکانی که مشکل خواب دارند، تخت خواب فقط باید محلی برای خواب باشد و هنگام مطالعه، انجام تکالیف مدرسه و بازی کردن نباید از آن استفاده کرد.

خوابِ به موقع در نوجوانان

ممکن است فرزند نوجوان شما بر اساس ساعت درونی بدنش، دیر به خواب برود و برای جبران کمبود خواب، روز بعد دیر بیدار شود. کمک به نوجوان برای داشتن خوابی منظم و به موقع ساده نیست اما با رعایت چند راهکار امکان پذیر است. نور اتاق را کم کنید، حتی اگر فرزندتان برای خوابیدن آماده نیست. همانطور که قبلا هم گفته شد اتاق خواب باید خنک باشد. موقع خواب تلویزیون، موبایل و کامپیوتر باید خاموش باشند. بهتر است نوجوان شما در تعطیلات آخر هفته، فقط دو ساعت بیشتر از روزهای معمولی بخوابد.

آیا باید زمان بازگشایی مدارس برای خواب کافی تغییر کند؟

ساعت شروع مدارس همیشه موضوع بحث برانگیزی میان والدین و اولیای مدرسه بوده است. در شرایطی که شیفت صبح مدارس معمولا از ساعت 7 آغاز می شود و اغلب نوجوانان تا ساعت 11 شب بیدار هستند، زمان کافی برای خوابیدن آنها وجود ندارد. بازگشایی دیرتر مدارس اگر به زمان خواب نوجوان کمک کند می تواند باعث عملکرد درسی بهتر او شود. تحقیقات نشان می دهد نوجوانانی که خواب کافی دارند نمرات بهتر و بالاتری کسب می کنند. اما چون در حال حاضر اجرای این گزینه امکان پذیر نیست، بهتر است روی به رختخواب فرستادن به موقع کودکان تمرکز کنیم.

خواب کودک

ساعات کافی برای خواب کودک در سنین مختلف متفاوت است

آیا میزان خواب فرزند شما کافی است؟

اگر فرزندتان بعد از 15 تا 30 دقیقه پس از رفتن به رختخواب، به خواب می رود و به هنگام صبح، مشکلی با بیدار کردن او ندارید و لازم نیست مدام به اتاقش بروید و او را بیدار کنید، و اگر مدام خمیاز نمی کشد و به خواب نیمروزی نیاز ندارد، باید گفت بله او به مقدار کافی می خوابد.

اختلالات خواب

بسیاری از مشکلات مربوط به خواب، بخشی از فرآیند رشد کودک است. اما گاهی این مشکلات نشانه هایی از وجود یک اختلال هستند. اگر به هنگام خواب مشکلاتی از قبیل خروپف، وقفه های طولانی در تنفس و مشکلات تنفسی در کودک خود مشاهده کردید، باید برای درمان به پزشک اطفال مراجعه کنید. مشکلات دیگر مانند راه رفتن در خواب، کابوس دیدن و شب ادراری نیز نشانه هایی از وجود اختلالات خواب در کودکان هستند. 

تفاوت اختلال بیش فعالی با کمبود خواب

کمبود خواب در کودکان و بزرگسالان شکل یکسانی ندارد. وقتی که بزرگسالان دچار کمبود خواب می شوند، خسته به نظر می رسند و حرکات شان آهسته تر می شود، اما ممکن است کودک شما این کمبود را به صورت افزایش انرژی و هیجان نشان دهد و گاه شبیه به اختلال بیش فعالی به نظر برسد. متخصص اطفال در تشخیص صحیح می تواند به شما کمک کند. تحقیقات نشان می دهد حتی اگر کودک شما اختلال بیش فعالی داشته باشد، باز هم خواب کافی به افزایش توجه و کاهش علائم اختلال در او، کمک خواهد کرد

فرزند شما به چه میزان خواب در شبانه روز نیاز دارد؟

فرزند شما به چه میزان خواب در شبانه روز نیاز دارد؟
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
برگرفته از وب سایت چطور / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف