نمناک سبک زندگیبارداری و نوزاد حرفهای درگوشی با زنان باردار شاغل
زنان باردار شاغل ، بارداری زنان شاغل
خانمی که بعد از مدتها چالش و تلاش شروع به کار کرده است با قدم گذاشتن در دوران حاملگی باید سیاست های کاری و نکات مراقبت از سلامتی خاص زنان باردار شاغل را بداند تا در عین سلامتی شغل خود را حفظ کند.
بازدید : 7,080 نفر

توصیه های کاری و مراقبت از خود برای زنان باردار شاغل

زنان باردار شاغل شرایط و وضعیتی متفاوت با زنان باردار خانه دار دارند. مسئولیت بیشتر و حساسیت عملکرد در محیط کاری بخشی از این تفاوت هاست.در بسیاری از مشاغل خطرات قرار گرفتن در معرض آلودگی ها به شکلی است که زمان طرح مساله بارداری اهمیت بسیاری پیدا می کند.یکی از چالش های اصلی که زندگی حرفه ای بانوان را تهدید می کند، مساله بارداری و تولد فرزندی جدید است. این موقعیت دشوار نه تنها جسم و روان مادران را تحت فشار قرار می دهد، بلکه موقعیت شغلی آنها را نیز به مخاطره می اندازد.

 زنی که ماه ها و سال ها برای ورود به موقعیت کاری تازه تلاش کرده و رفته رفته خود را در آن تثبیت کرده است، پس از باردار شدن به ناگاه با موقعیتی مواجه می شود که ممکن است تمام تلاش های او را بر باد دهد. به همین دلیل چگونگی طرح مساله با مدیران و کارفرمایان در این موارد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. چرا که توجیه کردن رییس و حفظ حقوق کاری می تواند سرنوشت شغلی مادران جوان را تعیین کند. اگر به تازگی با این موقعیت شیرین اما دشوار مواجه شده اید، توصیه های زیر یاری رسان خواهند بود: 

زنان باردار شاغل

نکات مهم زنان باردار شاغل برای حفظ شغل

توصیه های مهم و کاربردی برای زنان باردار شاغل

 زمان طرح این مساله را مشخص کنید

در همان هفته های نخست درباره زمان طرح مساله بارداری خود و گفت و گو با کارفرما تصمیم گیری کنید. با آن که قانون خاصی وجود ندارد که شما را ملزم به انتخاب زمان خاصی نماید، اما اگر شرایط کاری تان به نحوی است که ممکن است سلامت کودک را به خطر بیندازد، زمان نزدیک تری را برای گفت و گو انتخاب کنید. در بسیاری از مشاغل، خطرات قرار گرفتن در معرض آلودگی ها به شکلی است که زمان طرح مساله بارداری اهمیت بسیاری پیدا می کند. به علاوه اگر در همان ماه های ابتدایی باردار بودن خود را به اطلاع کارفرما برسانید، گزینه های بهتری پیش روی هر دوی شما قرار خواهدگرفت.

 وفاداری خود را به سازمان نشان دهید

در گفت و گو با روسا و همکاران خود بر اهمیت موقعیت حرفه ای و اهداف سازمان تاکید کنید. به آنها اطمینان دهید که این مساله، به جز وقفه ای کوتاه تاثیری روی کیفیت کار شما نخواهدداشت. نگرانی و دغدغه خود را نسبت به مجموعه نشان دهید و سعی کنید تا حد امکان از آسیب های احتمالی بکاهید. پیش از آغاز دوران مرخصی، کارهای عقب افتاده را به پایان برسانید و به شرایط سروسامان دهید. با این کار همدلی بیشتری را از سوی همکاران خود دریافت خواهید کرد.

رویکرد مثبت داشته باشید

وقتی تصمیم به طرح مساله گرفتید، سعی کنید با رویکردی باز و مثبت با کارفرما مواجه شوید. شادمانی و خوشحالی خود را از این مساله نشان دهید و بر نکات مثبت این مساله تاکید کنید. اگر بتوانید رییس تان را نیز در خوشحالی خود سهیم کنید، مطمئنا او نیز با نگاهی متفاوت به این مساله نگاه خواهدکرد و شرایط آسان تر خواهدشد.

حقوق خود را بشناسید

براساس قوانین بیمه، مادرانی که چشم انتظار کودکی جدید هستند باید مورد حمایت قرار گیرند. این حمایت ها مواردی چون مرخصی زایمان و پس از زایمان و جبران حقوق از دست رفته در این دوران را شامل می شود. کارفرمایان براساس قانون ملزم به رعایت این موارد هستند و در صورتی که به هر دلیل پس از پایان دوران بارداری مایل به ادامه همکاری با شما نباشند، باید حق و حقوق شما را به طور کامل پرداخت کنند. به علاوه شما می توانید از مزایای بیمه بیکاری نیز استفاده کنید.

 البته سعی کید شرایط را به گونه ای پیش ببرید که پس از پایان این دوران امکان بازگشت به شغل پیشین وجود داشته باشد. اما اگر چنین نشد، نگران نشوید. قانون تا حدودی از شما حمایت خواهدکرد و بدون شک می توانید با تلاش و استفاده از اوقات استراحت خود در حین بارداری و پس از آن، موقعیت های بهتری را به دست آورید. در مجموع فراموش نکنید که سلامت کودک و خود شما باارزش ترین مساله است و نباید آن را به هیچ عنوان فدای عوامل دیگر کنید.

حرفهای درگوشی با زنان باردار شاغل

حرفهای درگوشی با زنان باردار شاغل
:
امتیاز : 3.7 تعداد رای : 15
برگرفته از ماهنامه معیشت /ن
این مطلب مفید بود ؟ 11 4
برچسب ها :
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف