نمناک ورزشگوناگون حضور زنان عربستانی در کاروان المپیک یورو2016 ! +عکس
عربستان ، سارا عطار
حضور 4 ورزشکار خانم عربستانی در رقابت های المپیک ریو 2016 به دلیل منع ورزش بانوان در این کشور پادشاهی بسیار عجیب و حیرت آور است.
تاریخ انتشار : 20 مرداد 1395
بازدید : 3,310 نفر

4 زن اجاره ای در کاروان المپیک عربستان!

در حالی که خبرگزاری ها و پایگاههای خبری جهان به دنبال دلایل حضور کمرنگ بانوان ورزشکار عربستانی در رقابت های المپیک هستند از سوی دیگر در برخی از خبرها اینگونه عنوان شده که تمام 4 ورزشکاری که در رژه افتتاحیه المپیک ریو در کاروان ورزشی عربستان حضور داشتند ورزشکار حرفه ای نبوده و حضور آنها از سوی مقامات ورزشی عربستان به دلیل ترس و جلوگیری از انتشار اخبار منفی برعلیه عربستان در رسانه ها مبنی بر ممنوعیت حضور ورزشکاران زن عربستانی در اینگونه رقابتهای جهانی است.


در ادامه این گزارش آمده است:"سارا عطار" یکی از نخستین زنان ورزشکار عربستانی به شمار می رود که در المپیک لندن 2012 زمانیکه فقط 19 سال داشت در مسابقات دوی 800 متر شرکت کرد. زمانیکه سارا به خط پایان رسید تمام 80 هزار تماشاچی حاضر در ورزشگاه به احترام او ایستادند و این ورزشکار جوان را تشویق کردند. تشویق تماشاچیان به دلیل پیروزی سارا نبود، زیرا وی با اختلاف حدود نیم دقیقه از نفر اول از خط پایان گذشت. دلیل اصلی تشویق تماشاچیان بابت این بود که سارا از جمله نخستین زنان ورزشکار عربستانی به شمار می آمد که توانسته بود در رقابت های المپیک حاضر شود. ورزشکاری که در کشورش اجازه تمرین ورزشی نداشت و با علاقه و پشتکار شخصی به سطحی رسید که جواز حضور در المپیک لندن 2012 را به دست آورد.

عربستان تا پیش از المپیک لندن به بانوان ورزشکار این کشور اجازه حضور در این رقابت ها را نمی داد؛ اما "سارا عطار" تابوی گذشته را شکست و راه را برای دیگر بانوان ورزشکار کشورش باز کرد. سارا در المپیک لندن تنها نبود و "وجدان شاهرکانی،" دیگر دونده زن عربستان، نیز در آن رقابت ها حضور داشت.
عربستان در المپیک ریو 2016 چهار ورزشکار زن را در کاروان خود جای داد که برای این کشور با سخت ترین قوانین درمورد زنان یک گام بلند به سمت محترم شمردن حقوق بانوان به حساب می آید.
بانوان ورزشکار عربستانی چگونه می توانند به رقابت مهمی مانند المپیک راه یابند یا حتی از آنان انتظار کسب مدال داشت، زمانیکه در کشورشان از انجام هرگونه فعالیت ورزشی محروم هستند؟

دیده بان حقوق بشر در گزارش 4 اوت (14 مرداد) اعلام کرد پیشرفت های محسوسی در محترم شمردن حقوق زنان عربستانی به چشم می خورد. این دیدگاه مثبت احتمالا به دلیل انتصاب شاهزاده "ریما،" دختر بندر بن سلطان، به سمت معاون بخش زنان در شورای عالی ورزش، بوجود آمده است؛ اما حقیقت این است که زنان عربستانی هیچ گونه فعالیت ورزشی علنی ندارند و مسئولیتی برای شاهزاده ریما باقی نمی ماند تا به آن رسیدگی کند!
 
زنان عربستانی در کاروان المپیک 2016
 
در عربستان 150 باشگاه ورزشی وجود دارد که هیچکدام متعلق به بانوان نیست. مدارس دخترانه و پسرانه از یکدیگر جدا هستند و "زنگ ورزش" فقط برای دانش آموزان پسر وجود دارد. در هیچ مدرسه دخترانه ای سالن ورزشی وجود ندارد و آن دسته افرادیکه مایل هستند بصورت آزاد و مستقل باشگاه ورزشی زنانه راه اندازی کنند با موانع متعدد دولتی مواجه می شوند. قطعا به همین دلیل است که در میان 38 کشور مسلمان جهان، عربستان رتبه نخست بی تحرکی زنان را به خود اختصاص داده است. آمارهای رسمی نشان می دهد 73.1 درصد از زنان عربستانی هیچگونه فعالیت بدنی ندارند. واضح است در این شرایط 70 درصد از بزرگسالان عربستانی با بیماری افزایش وزن مواجه هستند.

26 درصد از مردان و 44 درصد از زنان عربستانی با چاقی مفرط دست به گریبان هستند و عجیب نیست 50 درصد از مردم این کشور بیماری دیابت دارند.

در شرایط یاد شده، حضور همین 4 ورزشکار زن عربستانی در المپیک ریو 2016 خود یک اتفاق شگفت آور به حساب می آید. عربستان نیاز دارد برای رسیدن به سطح استانداردهای جهانی برای تامین شرایط برابری جنسیتی، توجه بیشتری به حقوق بانوان کرده و علاوه بر اعطای آزادی های اجتماعی بیشتر به آنها، شرایط ورزش کردن را برای بانوان این کشور فراهم کند. حضور کمرنگ بانوان ورزشکار عربستانی در رقابت های مهم جهانی به خوبی نشان می دهد ورزش در این کشور کاملا مردانه است و جای خالی ورزشکاران زن این کشور در رقابت های مهم جهانی به خوبی احساس می شود.

حضور زنان عربستانی در کاروان المپیک یورو2016 ! +عکس

حضور زنان عربستانی در کاروان المپیک یورو2016 ! +عکس
:
امتیاز : 3.3 تعداد رای : 9
برگرفته از فردا-/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 6 3
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف