نمناک اخبارگوناگون زنده گیری سه حلقه مارسمی افعی در نوشهر +عکس
مار سمی ، افعی
وجود سه مار سمی و غبر یومی با طول بیش از یک متر که درمیان آن ها یکی نر، دیگری ماده و یکی هم بچه مار دیده می شود در خانه مسکونی یک شهروند نوشهری زنده گیری شد.
تاریخ انتشار : 1 اردیبهشت 1396
بازدید : 2,563 نفر

مارهای سمی خطرناک و غیربومی در خانه یک نوشهری

رئیس اداره حفاظت محیط زیست نوشهر گفت:ماموران آتش نشانی با همکاری ماموران حفاظت محیط زیست نوشهر سه حلقه مار سمی افعی گرزه ای را در یک واحد مسکونی این شهر زنده گیری کردند.

کامبیز محسن سلطانی در گفت وگو یی با اشاره به تماس یکی از شهروندان منطقه شمع ساحل نوشهر مبنی بر وجود چند حلقه مار سمی در یکی از منازل مسکونی، اظهارکرد:پس از این تماس بلافاصله نیروهای آتش نشانی و حفاظت محیط زیست به منطقه اعزام شدند تا نسبت به گرفتن مارها و شناسایی نوع آن اقدام کنند.

وی با بیان اینکه این حلقه مار مربوط به منطقه مازندران نبودند، تصریح کرد:بر اساس گزارش مامور محیط بانی که برای زنده گیری این مارها به منزل این شهروند اعزام شده بود، این مارها در داخل بخاری حضور داشتند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست نوشهر با اشاره به غیر بومی بودن مارهای سمی گفت:اینگونه مارها بیشتر در استان هایی مانند کرمانشاه، آذربایجان و اردبیل زیست می کنند و احتمال دارد به شیوه قاچاقی یا از سوی افراد دوره گرد وارد این استان شده باشد.

مارسمی

مارسمی افعی

سلطانی تصریح کرد:این مارها از نوع بسیار سمی و خطرناک هستند و از اینکه تاکنون به ساکنان این منزل آسیب نرسانده بودند به دلیل این بوده که در خواب زمستانی به سر می برند و معمولا از اواخر فروردین از خواب بیدار می شوند.

وی با بیان اینکه سم این مار بسیار خطرناک است و در صورت گزیدگی اگر تا نیم ساعت پادزهر نرسد فرد فوت می کند، خاطر نشان کرد:این مارها هرکدام از یک متر و 28 تا یک متر و 48 سانتی متر طول دارند که درمیان آن ها یکی نر، دیگری ماده و یکی هم بچه مار دیده می شود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست نوشهر افزود:در حال حاضر این مارها در حال انتقال به ساری برای شناسایی بیشتر و نگهداری هستند و از آنجایی که سم آن ها نیز خاصیت دارویی دارد بر اساس هماهنگی های به عمل آمده قرار است به موسسه رازی استان البرز انتقال داده شوند.

اردوان پاشا مامور محیط بانی اداره حفاظت محیط زیست نوشهر نیز که اقدام به گرفتن مارها کرده بود در این باره گفت:سه گونه مار از نوع مارهای سمی مناطق خشک آذربایجان غربی و شرقی، کرمانشاه، زنجان و سمنان هستند و اینکه چطور اینجا حضور دارد جای تحقیق دارد.

وی افزود:این گونه مارها در فصل زمستان در خواب هستند و هنگام گرما بیدار می شوند و سم آنها برای دارو بسیار کاربرد دارد و برای انعقاد خون استفاده می شود.

زنده گیری سه حلقه مارسمی افعی در نوشهر +عکس

زنده گیری سه حلقه مارسمی افعی در نوشهر +عکس
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 7
برگرفته از صراط-/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 7 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف