نمناک تکنولوژیگوناگون شش راه طلایی برای انجام بازاریابی چریکی !!
بازاریابی ، سئو
بازاریابی چریکی به استفاده از تکنیک های نامنظم و غیرعادی است تا بتوان توجه کاربران به را خود جلب کرد و از این رو نیاز به دانش هنر، خلاقیت و انرژی دارد.

رپورتاژ آگهی : برای بازاریابانی که ایده های بزرگ ولی بودجه کمی دارند، بازاریابی چریکی بهترین گزینه است. بازاریابی چریکی نوعی از بازاریابی است که با استفاده از تکنیک ها و روش های نامنظم انجام می شود و برای انجام آن نیاز به سرمایه بالایی نمی باشد و اگر به درستی انجام شود، اثر آن بیشتر از بقیه انواع بازاریابی خواهد بود.

اولین بار اصطلاح بازاریابی چریکی در سال 1984 توسط جی کونراد معرفی شد. بازاریابی چریکی همان طور که گفتیم به استفاده از تکنیک های نامنظم و غیرعادی است تا بتوان توجه کاربران به را خود جلب کرد و از این رو نیاز به دانش هنر، خلاقیت و انرژی دارد. بازده بازاریابی چریکی را می توان با استفاده میزان توجهی که به خود جلب می کند و افزایش فروشی که بعد از آن به وجود می آید، در نظر گرفت.
این نکته را در نظر داشته باشید که کاربران امروزه با انواع پیام های تبلیغاتی متفاوتی در سطح شهر یا از طریق ابزارهای دیجیتال مارکتینگ خود مانند موبایل و تبلت روبرو می شوند و فقط حداکثر 4 تا از این تبلیغات ها و پیام ها در ذهن آن ها باقی می ماند که آن هم بیشتر مواقع یک تصویر مبهم خواهد بود؛ پس خیلی مهم است که شما بتوانید به نوعی تکنیک های بازاریابی چریکی را پیاده سازی نمایید که بیشترین تأثیر و ماندگاری را در ذهن کاربر داشته باشد.
در بازاریابی چریکی هدف این نیست که کاربر از محصول شما استفاده کند، بلکه باید به نوعی آن را انجام دهید که تبلیغ و محصولتان برای مدت زمانی خاص همراه با او باشد.
قبل از اینکه تکنیک ها را بیان کنیم، چند مورد مثال میزنیم:
  • دستگیره های اتوبوس و مترو که همراه آن ها محصولی داخل آن قرار داده شده است یا دستگیره شبیه به محصول مورد است.
  • صندلی هایی که طرح آن ها شبیه به محصول تبلیغ شده است مانند صندلی های و نیمکت های شهری تیک تک
  • کف پوش های سطح پاساژها به بعضی از آن ها به صورت چندبعدی هستند.
  • ماکت ها و مجسمه های سطح شهر که شکل غیرنامتعارفی با بقیه دارند.

سئو

این ها فقط نمونه ای از بازاریابی چریکی بودند؛ اما برای اینکه بتوانید یک استراتژی بازاریابی چریکی را به درستی اجرا کنید، نیاز است که موارد زیر را در نظر بگیرید. البته این نکته را در نظر داشته باشید که اگر دارای یک وب سایتی هم هستید، می توانید با این روش، آدرس سایت خود را تبلیغ کنید و که این روش خود یک سئو برون صفحه است و جالب اینجاست که این روش نسبت به برون صفحه های دیگری که در سطح شهر استفاده می شود، بازدهی بیشتری دارد.

تکنیک های بازاریابی چریکی

1. هوشمندانه ایجاد کنید
هدف این نوع بازاریابی، این است که کالا و محصول بیشتر در ذهن کاربر بماند. بهترین روش برای اینکه تبلیغ شما هوشندانه انجام شود، این است که کاربر را درگیر استفاده از کالا کنید؛ برای مثال همین دستگیره های مترو، اگر شما فروشنده کش باشید و قصد نشان دادن کیفیت آن را دارید، می توانید به جای دستگیره، از همین کش ها استفاده کنید. به این صورت کاربر، به نوعی درگیر استفاده از محصول شما می شود.
2. پویا باشد
منظور از پویا بودن این است که تبلیغ همزمان با حرکت کاربر حرکت کند. یکی مثال می توان کف پوش کف پاساژها تعیین کرد؛ شما می توانید از عکس های با بازی های خاص مانند ماروپله، منچ یا صفحات شطرنج استفاده کنید و به نوعی کاربر را تشویق کنید که با حرکت خود از این بازی استفاده کند و در نهایت به برند محصول شما برسد.
3. احساس دلگرمی ایجاد کنید
هیچ کسی کالای با کیفیتی که به رایگان در اختیارش قرار بگیرد را رد نمی کند. شما می توانید در تبلیغات خود، علاوه بر اینکه نمایی از محصول خود در سطح شهر ایجاد می کنید، نمونه کالای خود را به صورت رایگان در اختیار مشتریان قرار بدهید؛ برای مثال اگر شما کارخانه شکلات سازی دارید، برای تبلیغ و فروش محصولات خود، می توانید از یک دستگاه شبیه شکلات ایجاد کرده که توجه هر کاربر را به خود جلب کند و بعد با فشردن یک دکمه، یک بسته رایگان را دریافت کند. به این صورت شما هم تبلیغ محصول خود را کرده اید و هم به کاربر اجازه داده اید که نمونه محصول را تست کند.
4. تعاملی باشد
اصول استفاده از بازاریابی چریکی این است که بتواند یک حس تعاملی را با کاربر ایجاد کند. دستگیره ها، صندلی و غیره از نمونه هایی هستند که می توانند یک حس تعاملی را ایجاد کنند؛ کاربر زمانی که خسته باشد روی صندلی می نشیند و زمانی که قصد باز کردن درب را داشته باشد، از دستگیره استفاده می کند. همه این ها می توانند در آن لحظه با کاربر در انجام وظیفه و کار او همکاری و مشارکت و در نهایت تعامل داشته باشند.
5. نامحسوس باشد
تکنیک هایی که در تبلیغات بازاریابی چریکی استفاده می کنید، بهتر است که به صورت نامحسوس پیام شما را به کاربران برساند. برای مثال شرکت Mr.Clean برای تبلیغ محصولات خود از خطوط عابر پیاده استفاده کرد. این شرکت یک خط را انتخاب کرد و رنگ آن را نسبت به بقیه سفیدتر کرد و فقط لوگو خود را در گوشه قرار داد. هرکسی با دیدن این تبلیغ و لوگوی آن، می تواند متوجه پیام این شرکت شود که به عبارتی دیگر، نوعی برندینگ در ذهن او به صورت نامحسوس ایجاد کرده است.
ديجيتال ماركتينگ
بازاریابی چریکی، تکنیکی نیست که بتوان در یک ساعت، ایده ای را بدست آورد. انجام بازاریابی چریکی نیاز به مشاوره دارد و قبل از آن، باید هدف شما از این مساله به صورت کامل روشن شود تا بتوان مکان مناسب را برای تبلیغ پیدا کرد و بازخورد مناسب را دریافت نمود.
شرکت سئوکار مفتخر است که در کنار شما، استراتژی و انجام انواع تکنیک های بازاریابی چریکی را انجام دهد تا علاوه بر افزایش فروش، به برندینگ شما هم کمک کند.

شش راه طلایی برای انجام بازاریابی چریکی !!

شش راه طلایی برای انجام بازاریابی چریکی !!
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است .