نمناک سبک زندگیکار و زندگی روش ساخت جوهر نامرئی با آب لیمو
جوهر نامرئی ، ساخت جوهر نامرئی
در زمانهای قدیم برای نوشتن نامه های سری روشهای مختلفی استفاده می کردند تا به قول امروزیها از هک شدن توسط دشمنان در امان باشند.یکی از این روشها نوشتن نامرئی با جوهرهای مخصوص بود.
بازدید : 17,006 نفر

طرز تهیه جوهر نامرئی

از لیمو در درجه اول به عنوان یک ماده غذایی استفاده می شود؛ به خاطر وجود اسید سیتریک در این مرکبات، معمولا از آن برای انجام آزمایش های خلاقانه و هیجان انگیز برای دانش آموزان استفاده می شود. حدود 5 درصد از وزن خشک لیمو اسید سیتریک است. وجود این اسید در لیمو دلیل ترش بودن مزه لیمو می باشد. جالب است بدانید که اسید سیتریک علاوه بر استفاده در آشپزی مصارف دیگری نیز دارد مثل ضد عفونی کردن و مواد شوینده و پاک کنندگی.

نوشتن با جوهر نامرئی

طرز ساخت جوهر نامرئی با لیمو

ساختن جوهر نامریی با لیمو نیز خیلی سرگرم کننده است. می توانید به بچه ها بگویید تصور کنند یک مأمور مخفی هستند و باید پیام هایشان را به صورت سری بفرستند. در این مطلب ما به شما گفته ایم چطور با وسائل ساده ای که در خانه دارید؛ لحظاتی شاد برای خود و فرزندتان فراهم آورید.

1 - همه آن چه که نیاز دارید، چیزهایی است که معمولا در خانه موجود است و نیروی پنهان آب لیمو (ترش) است.
 
آن چه که نیاز دارید:
  یک نصفه لیمو
  آب
  قاشق
  کاسه
  گوش پاک کن پنبه ای
  کاغذ سفید
  وسیله ای برای تولید حرارت مانند لامپ یا شمع
 
2 - مقداری آب لیمو را داخل کاسه بچکانید.
 
نوشتن با جوهر نامرئی
 
3 - چند قطره آب به آبلیمو اضافه کنید و آب و آبلیمو را با قاشق مخلوط کنید.
 
نوشتن با جوهر نامرئی
 
4 - گوش پاک کن را به داخل مخلوط فرو کنید و هر چه دوست دارید روی کاغذ سفید بنویسید. یا حتی نقاشی کنید.
 
5 - منتظر شوید تا پیام خشک شود.
 
6 - موقعی که خواستید پیام سری تان را به کس دیگری نشان دهید، کاغذ را با نگه داشتن آن دررنزدیکی یک حباب نور (لامپ) یا شمع و یا به کمک اتو یا سشوار گرم کنید.
پیام با تغییر رنگ و قهوه ای شدن قابل مشاهده می شود.
 
نوشتن با جوهر نامرئی
 

نتیجه حاصل از نوشتن با جوهر نامرئی 

7 - آب لیمو ماده ای آلی است که موقعی که گرم می شود، اکسید و قهوه ای رنگ می شود. وقتی آب لیمو را رقیق می کنید، خیلی سخت می شود آن را تشخیص داد و هیچ کس از وجود آن تا زمانی که گرم می شود، آگاه نمی شود و پیام مخفی آشکار نمی شود. مواد دیگری که همین کارکرد را دارند، آب پرتقال، عسل، شیر، آب پیاز و سرکه هستند.
جوهر نامریی را همچنین می توان با استفاده از واکنش های شیمیایی یا با استفاده از مایعات مشخصی زیر نور ماورای بنفش هم ساخت.
 
یادآوری
 وقتی که کاغذ را در معرض منبع گرمایی قرار می دهید، خیلی مراقب باشید! زیراممکن است مقدار گرمای ساطع شده از منبع گرما آن قدر زیاد باشد، که ورقه آتش گرفته و شعله ور شود. در هنگام انجام آزمایش حتما ازیک بزرگتر و یا دبیر مدرسه کمک بگیرید.

روش ساخت جوهر نامرئی با آب لیمو

روش ساخت جوهر نامرئی با آب لیمو
:
امتیاز : 3 تعداد رای : 201
برگرفته از چگونه-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 122 79
نظر کاربران
ورقا

ورقا

خیلی عالی بود واقعا دوست داشتم

پاسخ دادن 2 2
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف