واکسن ایدز

خبر جدید از ساخت واکسن ایدز

تاریخ انتشار : 8 آذر 1395کد مطلب : 40182زمان مطالعه : 2 دقیقه
دانشمندان استرالیایی با نتایج تحقیقات موفقیت آمیز خود یک گام به تولید واکسن ایدز نزدیک تر شدند .

واکسن ایدز در آستانه تولید

پس از تلاش های فراوان و گسترده بالاخره دانشمندان توانستند واکسن ایدز را کشف کنند. ایدز نوعی بیماری کشنده است که در همه کشورهای جهان، در گروه های سنی متفاوتو نژادهای مختلف، نه فقط در هم جنس بازان بلکه در هر دو جنس، مشاهده شده است. و در واقع ایدز یک مشکل جهانیاستو به کشور و گروه خاصی اختصاص ندارد.

عامل بیماری نوعی ویروس است که مبداء اولیه آن کاملاً مشخص نیست . عامل بیماری زا ویروسی است که قدرت آلوده کنندگی و سرایت پذیری بالایی دارد و به نام ویروس نقص ایمنی انسان یاH.I.V نامیده می شود، زیرا موجبات ضعف دستگاه دفاعی بدن انسان را فراهم می آورد .

ویروس ایدز در بدن انسان مراحل مختلفی را طی می کند که یکی از آنها دوره فعالیت پنهانی است ، در این مرحله ویروس در حال رشد و تکثیر است و پس از آنکه شرایط از هر نظر آماده شد، حملات خود را شروع می کند و سبب نابودی سلول های دفاعی و مرگ انسان می شود. آلودگی به ویروس در تمام دوران زندگی انسان ادامه پیدا می کند ..

تنها خون، ترشحات جنسی مردانه و زنانه و شیر مادر آلوده در انتقال بیماری دخالت دارد که از این راه ها آلودگی انتقال پیدا می کند .

چون ویروس ایدز نمی تواند به مدت طولانی در محیط خارج از بدن به حیات خود ادامه دهد ، تماس های عادی در محیط کار ، اجتماع و مدرسه باعث انتقال بیماری نمی شود؛ ویروس ایدز به شدت به حرارت حساس است.

واکسن ایدز

نتایج واکسن ایدز موفقیت آمیز بود

دانشمندان استرالیایی یک گام به تولید واکسن برای ویروس مرگبار HIV نزدیک شده اند.

محققان دانشگاه آدلاید و بیمارستان کوئین الیزابت از ویروس شایع سرماخوردگی برای ورود واکسن مبتنی بر DNA به سیستم ایمنی موش های آزمایشگاهی استفاده کرده اند.

این تیم تحقیق، واکسن را در نواحی ای از بدن که بیشتر درگیر عفونت HIV می شود وارد کردند و دریافتند نتیجه آزمایش شامل کاهش قابل توجه میزان عفونت در موش ها بوده است.

به گفته گروبر باک، سرپرست تیم تحقیق، «کشف ما بسیار امیدبخش بوده و قطعا ما در مسیر درستی حرکت می کنیم.»

وی در ادامه می افزاید:«بعد از گذشت 4 سال از مدت مطالعه، ما توانستیم با این ویروس شایع سرماخوردگی، پروتئین های HIV را کدگذاری کنیم و موش ها را واکسینه نماییم. ما توانستیم در سطوح مخاطی، ایمنی ایجاد کنیم.»

واکسن ایدز , ساخت واکسن ایدز نزدیک است

539
این مطلب مفید بود ؟390
برگرفته از مهر / م.ف
برچسب :
وبگردی