نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها علائمی که می گویند شما هم سادیسم دارید!
سادیسم ، اختلال رفتاری
سادیسم عبارت است از علاقه به آزار رساندن دیگران به صورت جسمی، روانی و جنسی، طوری که این آزار رساندن موجب لذت و آرامش فرد آزاررسان شوددر این مقاله با علائم بیماری سادیسم آشنا شوید.

آیا با علائم بیماری سادیسم آشنا هستید؟

سادیسم یک اختلال رفتاری است رفتار باطل و اهانت آمیز نسبت به مردم دیگر ، لذت بردن از دیدن درد و ناراحتی دیگران است. افراد دارای شخصیت سادیستی رفتار ظالمانه ای دارند که به کرار در رفتار آنها دیده میشود. سادیسم می توانید شامل ظلم و ستم عاطفی یک شوهر نسبت به زنش باشد یا رفتار پرخاشگرانه یک مدیر نسبت به کارمندش یا رفتار زشت یک معلم نسبت به دانش آموزان . همه این ها و علائم دیگری که در این مطلب ذکر می شود شما را راهنمایی می کند تا بفهمید آیا بیماری سادیسم دارید یا نه؟

علائمی که می گویند شما هم سادیسم دارید

سادیسم عبارت است از علاقه به آزار دادن دیگران به صورت جسمی، روانی و جنسی، طوری که این آزار رساندن موجب لذت و آرامش فرد آزاررسان شود.
سادیسم یا دگرآزاری Sadism یا تمایل به آزاررسانی دیگران، در طبقه بندی های تازه روانپزشکی یک ویژگی شخصیتی محسوب می شود.
در گفتگوهای معمول بین عامه مردم، البته همیشه سادیسم به جا و برای اشاره به دگرآزاری استفاده نمی شود و گاهی برخی از آن به اشتباه استفاده می کنند.
سادیسم عبارت است از علاقه به آزار دادن دیگران به صورت جسمی، روانی و جنسی، طوری که این آزار رساندن موجب لذت و آرامش فرد آزاررسان شود. این افراد از تحقیر و تمسخر و آزار روحی یا جسمی و جنسی افراد به خصوص در حضور دیگران لذت زیادی می برند و گاهی رفتارهای پرخاشگرانه یا جنایتکارانه از خود بروز می دهند.

سادیسم
یکی از علائم سادیسم لذت بردن از دیدن درد و ناراحتی دیگران است

این علائم میگویند شما سادیسم دارید
روان درمانی تحلیلی و رفتاردرمانی، شرکت در گروه های خودیاری و همچنین خانواده درمانی، کاهش استرس های محیطی و دارو برای درمان به کار می رود.

انواع سادیسم به قرار زیر است:
الف:سادیسم ذهنی – که شخص صحنه های سادیستی را تجسم می نماید ولی اقدام به آزار دیگران نمی نماید.
ب :سادیسم احساسی – که شخص از تحقیر و آزار روحی دیگران لذت می برد و از پایمال کردن شخصیت دیگران ارضاء می شود.
ج :سادیسم بدنی – که شخص به آزار دیگران می پردازد و از ضرب و جرح ساده تا قتل و سوزاندن افراد مورد نظر خود پیش می رود. (منبع)

سادیسم، یکی از وجوه شخصیتی تیره ای است که داشتن آن منجر به آسیب و ضرر و زیان برای دیگران می شود. سه ویژگی دیگر شخصیتی که مثل سادیسم، زیان آور هستند، اینها هستند:
خودشیفتگی یا نارسیسیسم
سایکوپات بودن یا فقدان حس همدردی
ماکیاولیانیسم، تمایل به تسلط و سلطه به هر قیمت بر دیگران

بهترین مثال دنیای قدیم سادیسم، اصولا شخصی است که خود این صفت از نام او گرفته شده است:مارکی دو ساد. او یک نویسنده آثار اروتیک فرانسوی بود که درقرن هحدهم و اوایل قرن نوزدهم می زیست. به خاطر ضرب و جرحی که او بر قربانیان تجاوزهای خود وارد کرده بود به زندان و سپس آسایشگاه روانی فرستاده شد. شاید شما فیلم قلم پرها یا Quills را که بر اساس داستان زندگی او ساخته شده، دیده باشید. در این فیلم جفری راش نقش مارکی دو ساد را باز می کند. در ضمن کیت وینسلت، ژوکین فونیکس و مایکل کین هم در این فیلم حضور دارند.
از مارکی دو ساد که البته داستان و تاریخ خیلی جالبی دارد، اما زیاد هم نمی شود در موردش نوشت (!) که بگذریم، می رسیمبه ملموس ترین نمونه تلویزیونی حداقل در یک دهه اخیر برای بیشتر شماها:رمزی بلتون در سریال گیم آو ترونز.
همان طور که گفتم عامه مردم از واژه سادیسم خیلی وقت ها به درستی استفاده نمی کنند و تازه خیلی وقت ها هم یک فرد که صفت سادیستیک بود به او داده می شود، واقعا سادیسم ندارد.

سادیسم
یکی از علائم سادیسم آزار رساندن دیگران به صورت جسمی است.

روانشناسان و پژوهشگران یک پرسشنامه دقیق 9 سؤالی تهیه کرده اند که بر اساس آن می توان به طور دقیق گفت که یک فرد سادیسم دارد یا نه:
1- از سر به سر گذاشتن مردم به طوری که آنها بدانند من آنها را تحت کنترل داردم، لذت می برم.
2- از اذیت کردن اطرافیانم خسته نمی شوم.
3- اگر توانایی و اختیارش را داشته باشم، به مردم آسیب می زنم.
4-وقتی کسی را مسخره می کنم، از دیدن ناراحت شدنش، خوشحال می شوم.
5- بی رحمی کردن به دیگران، هیجان انگیز است.
6- از تمسخر مردم در جلوی دوستانشان، خشنود می شوم
7- تماشای دعوا و منازعه مردم، تحریکم می کند.
8- در مورد اذیت کردن کسانی که آزارم داده اند، فکر می کنم.
9- هیچ وقت از روی عمد به کسی آزار نمی رسانم، حتی اگر از آن شخص خوشم نیاید.
این پرسشنامه جدید و شیوه طراحی آن، به صورت یک مقاله در مجله Personality and Individual Differences در ژانویه سال میلادی به چاپ رسیده است. به طوری که پیداست به جز سؤال نهم، پاسخ مثبت به دیگر سؤالان نشانه سادیستیک بودن شخص است.

برخی از اقدامات درمانی بیماری سادیسم

 • روان درمانی تحلیلی، رفتاردرمانی، دارودرمانی
 • شرکت در گروه های خودیاری
 • خانواده درمانی
 • کاهش استرس های محیطی
 • زدودن افکار نامعقول جنسی، کنترل و پالایش تصورات ذهنی
 • مطالعه و بالا بردن سطح آگاهی
 • ورزش
 • شرکت در فعالیت های سالم اجتماعی
 • ارتباط با خدا و روی آوردن به معنویات
 • برقراری ارتباط با افراد سالم و یافتن دوستان مفید
 • تمرین خویشتن داری

 

علائمی که می گویند شما هم سادیسم دارید!

علائمی که می گویند شما هم سادیسم دارید!
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 5
برگرفته از یک پزشک _ ستاره / ف
این مطلب مفید بود ؟ 5 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف