نمناک فرهنگ و هنرچهره ها ساره بیات و ماجرای بازیگر شدنش
ساره بیات ، گفتگوی ساره بیات
ساره بیات را می توان به جرات یکی از بازیگران با استعداد و متبحر در حرفه خویش نامید.بازیگری که در نقشهای مختلف به بهترین شکل ممکن توانست کارهای مورد توجهی را ارائه کند.در این گفتگو ساره بیات از زندگی شخصی و کاری خود می گوید.
بازدید : 6,845 نفر

گفت و گو با ساره بیات

وقتی به کارنامه «ساره بیات» نگاه می کنیم، آنچه بیش از هر چیزی به چشم می خورد شم غیرقابل انکار او در انتخاب هایش است که نقش هایش چه کوتاه و چه بلند، از نقاط برجسته آن کارها به حساب می آیند. بیات اگرچه در تلویزیون با مجموعه «یک مشت پر عقاب» دیده و با «بانو» مطرح شد اما روند درخشش را با حضور در فیلم تحسین شده «جدایی نادر از سیمین» پی گرفت. او در نقشی مکمل چنان توانایی هایش را به رخ کشید که حتی در جشنواره های خارجی هم تحسین شد؛ اتفاقی که با فیلم «ناهید» برای او افتاد. او در حالی این روزها «خداحافظی طولانی» را در اکران دارد که منتظر نمایش پروژه عظیم و تاریخی «محمد (ص)» است.

خداحافظی رضایتمندانه

یکی از عوامل تاثیرگذار و مهم برای من در شروع همکاری در یک پروژه، میزان اعتمادی است که به کارگردان اثر دارم و علاقه شخصی ام به سبک فیلمسازی آقای موتمن باعث شد تا حضور در فیلم «خداحافظی طولانی» را قبول کنم. چه زمانی که کار ساخته می شد به خاطر نوع برخورد حرفه ای ایشان و چه زمانی که کار در جشنواره پخش شد و مورد توجه قرار گرفت باعث شد تا به این نتیجه برسم که در انتخاب این فیلم اشتباه نکرده ام.

ساره بیات


دایه حضرت رسول (ص)

حضور در بعضی کارها کاملا دلی است و حس خوبی که آن کار دارد باعث می شود به هیچ مساله دیگری فکر نکند. برای من پیشنهاد بازی در نقش دایه حضرت محمد (ص) در پروژه بزرگ «محمد (ص)»، اتفاق فرخنده و مبارکی بود که اصلا در مورد پذیرش کار حتی لحظه ای تردید نداشتم.

برکت و نور معنوی جاری در این کار به حدی زیاد بود که اصلا برای هیچ یک از عوامل از جمله من مهم نبود که این کار الزاما در زمان جشنواره در بخش مسابقه حضور داشته باشد. به یاری خدا در زمان اکران هم مطمئن هستم که اتفاقات بسیار خوبی برایش می افتد. این کار در زمان تولید با وسواس خاصی ساخته شد و این مساله باعث شد تا پروسه تولید کار طول بکشد. قطعا نتیجه این نگاه و تلاش جمعی دشوار، در اکران کار تاثیر مثبتی خواهد گذاشت.

زنی از طبقه پایین

حضور در نقش زنانی از طبقه پایین جامعه یا در خانواده ای که دچار مشکل است، اتفاقی با برنامه ریزی قبلی یا عمدی نیست. «ناهید» را به خاطر چنین مساله ای انتخاب نکردم بلکه به نظرم داستان بسیار خوبی داشت و معتقدم یکی از بهترین آثار سینمایی بوده که تاکنون در آن بازی کرده ام و خوشحال هستم این فیلم در جشنواره های بین المللی مورد استقبال و تحسین واقع شد.

رد شدن از سد مخالفت ها

من کارم را با تئاتر شروع کردم، خیلی سال پیش بود که برای جشنواره پلیس کار تئاتر می کردم. حدود 2سال تئاتر کار کردم و بعدش چند سالی کار نکردم. دلیلش درس و دانشگاهم بود و یکسری کارهای شخصی. از طرفی چون بعد از نخستین کار تئاترم در جشنواره پلیس به عنوان نفر اول بازیگر زن انتخاب شدم پیشنهادات کاری زیاد شد ولی خانواده ام مخالف بودند و نگذاشتند کار کنم. با خود گفتم سنم بالاتر برود تا زورم به آنها بچربد (باخنده) چون اگر سنم بالا برود دیگر با من کار ندارند.

شاگرد اول کلاس

وقتی که بعد از آن وقفه تصمیم به بازگشت گرفتم، با کلاس های آقای پرستویی در موسسه کارنامه شروع کردم. آنجا هم جزو شاگرد اول ها بودم و درسم خوب بود. بعد از آنجا برای «یک مشت پر عقاب» که یک سریال تاریخی معاصر بود کارم کردم. سریال «یک مشت پر عقاب» نخستین کار تصویری من بود ولی در کنار آدم های حرفه ای قرار گرفتم؛ مثلا نخستین پلانم با رضا کیانیان را هیچ وقت فراموش نمی کنم و در طول کار خیلی از ایشان یاد گرفتم اما به دلیل اینکه نخستین کارم بود و به دلیل حرفه ای بودن اکیپ برایم سخت بود.

ساره بیات


حدود یک سال و نیم سر آن پروژه بودیم. یکسری از سکانس ها حذف شد، در ممیزی، در تدوین و خیلی اتفاقات خاصی برای سکانس ها و پلان های من افتاد و نمی دانم به چه دلیل همه هم در سکانس های من بود. ولی به طور کلی برای نخستین تجربه، کار راضی کننده ای بود.

هنر به شکل یواشکی

خانواده من خیلی با بازیگری مخالف بودند و من پنهانی رشته تحصیلی دانشگاهم را هنر انتخاب کردم که از راه هنر یواشکی وارد بازیگری بشوم ولی نشد و دانشگاه هنر خواندم و بعد که دانشگاه تمام شد، با کلاس های بازیگری ذهن خانواده ام را آماده کردم. خانواده من همیشه به من اعتماد داشتند و دوستان صمیمی من هستند اما هنر را جزء مشاغل نمی دانند.

جایگاه عزیز، دردانه خانواده

فکر می کنم به هر چیزی که در این حرفه می خواستم تا به امروز رسیده ام. شاید خیلی کم توقع باشم ولی به آن چیزی که خواستم رسیدم. خیلی سخت به اینجا رسیدم و شاید برای همین است که خیلی جایگاهم را دوست دارم. در کارهایی که کردم آنقدر اتفاقات عجیب و غریب و سخت افتاد که شاید هرکس دیگری غیر از من بود امکان نداشت بیشتر از این پیش برود ولی فکر می کنم که این سختی ها را لازم داشتم به خصوص برای من که یک آدم عزیزدردانه بودم و سختی های مختلف را تجربه نکرده بودم. خیلی راضی ام از اینکه در زندگی کاری ام صبور بودم و موانع زیادی را پشت سر گذاشتم.

ساره بیات و ماجرای بازیگر شدنش

ساره بیات و ماجرای بازیگر شدنش
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9
برگرفته از زندگی ایده آل-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 7 2
برچسب ها :
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف