نمناک سبک زندگیکار و زندگی ساکولنت غوره ای گیاهی زیبا با برگ های تپل
ساکولنت غوره ای ، کاکتوس دانه تسبیحی
نگهداری از گیاهان آپارتمانی علاوه بر زیبایی باعث سم زدایی هوای منزل نیز می شود .ساکولنت غوره ای یک نوع گیاه آپارتمانی است که ما شما را با نحوه پرورش ونگهداری آن در منزل آشنا می کنیم.

آشنایی با نحوه ی پرورش ساکولنت غوره ای در منزل

ساکولنت غوره ای در ایران با نام های کاکتوس دانه تسبیحی و کاکتوس رشته مرواریدی معروف است . گیاهی زیبا که دارای رشد بسیار سریعی است و خیلی زود تمام سطح گلدان را می پوشاند و حتی از کناره های گلدان آویزان می شود و منظره زیبایی را به وجود می آورد. نگهداری این گیاه بسیار ساده است . ما شما را با نحوه نگهداری وپرورش این گیاه در منزل آشنا می کنیم.

ساکولنت غوره ای گیاهی دوست داشتنی با برگ های تپل

گیاه دانه غوره ای Senecio rowleyanus، رشته مروارید، رشته تسبیحی یا سنسیو گیاهی است با برگهای عجیب و گوشتی، خزنده و بالا رونده، کمیاب که بهترین انتخاب برای گلدانهای آویزن در منزل شما می باشد.
نام گذاری این گیاه از شکل ظاهری و نوع برگهای عجیبش نشات گرفته که شبیه دانه های غوره یا رشته های مروارید هستند.زیستگاه اصلی گیاه رشته تسبیحی جنوب غربی آفریقا می باشد، به طور کلی این گیاه برای مناطق نیمه گرمسیری و گرمسیری مناسب است.

گیاه غوره ای، گیاهی سریع الرشد با برگهایی همیشه سبز و زیباست که دارای گل هایی به رنگ سفید و صورتی با پرچم های رنگی و زیبا می باشد.
یکی از ویژگی های جالب گیاه رشته مروارید بوی معطری است که شبیه رایحه ی دارچین در فضا ایجاد می کند.
گیاه دانه تسبیحی انتخابی مناسب برای افرادی است که در آپارتمان زندگی می کنند و به دنبال گیاهی با شرایط نگهداری آسان و مشابه با کاکتوس ها می باشند.

الحق که نامش برازنده اش است! غوره ای! برگ های تپل و گوشتالود این ساکولنت عجیب و غریب مانند غوره هایی آبدار به شاخه اش چسبیده اند. ساکولنت غوره ای یکی از عجیب ترین و زیباترین ساکولنت هایی است که می توانید در خانه پرورش دهید.
نام انگلیسی این گیاه خیره کننده “نخ و مروارید” است، که واقعا هم به گیاه می آید! این ساکولنت را به سرعت از روی برگ هایش خواهید شناخت. همانطور که می بینید برگ های گیاه بر روی ساقه رونده اش، مانند مرواریدی، می رویند و از لبه گلدان آویزان می شوند. در صورتی که ساقه ها را کوتاه نکنید به درازای 60 سانتی متر هم می رسند!
برای اینکه گیاه بتواند زیبایی اش را تمام و کمال نشان دهد، آن را درون گلدانی آویز بکارید تا شاخسارش را از لبه گلدان پایین بیاندازد! همچنین می توانید ساقه هایش را به هم ببافید!
– نور
ساکولنت غوره ای به مکانی روشن با چند ساعت آفتاب مستقیم نیاز دارد.
– آبیاری
در طول فصل رشد گیاه، بهار و تابستان، خاک گلدان آن را همواره اندکی مرطوب نگه دارید. با فرا رسیدن زمستان، آبیاری را کاهش دهید. اگر برگ های کروی گیاه شروع به پهن شدن کردن، این نشانه آن است که گیاه به اندازه کافی آب نخورده و به آب بیشتری نیاز دارد

ساکولنت غوره ای

 ساکولنت غوره ای گیاهی زیبا با برگهایی همیشه سبز 

– دما
گیاه از بهار تا پاییز به هوای نسبتا گرمی نیاز دارد. ساکولنت غوره ای در طول زمستان دماهای خنک تری احتیاج دارد.
– خاک
هر گونه خاک کاکتوسی که در بازار موجود است، برای کاشت ساکولنت غوره ای مناسب خواهد بود اما بهتر است از خاک های شنی استفاده شود.
– کود دهی
گیاه را در طول فصل رشد به صورت 2 هفته یک بار با کودهای مایعی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند، کود دهی کنید. محلولی کودی، با نصف غلظت گفته شده روی بسته کود، برای تغذیه گیاه درست کنید.
در طول دوره استراحت، گیاه هر 6 هفته یک بار نیاز به تغذیه دارد.
تکثیر
ساکولنت غوره ای به راحتی از طریق قلمه ساقه قابل تکثیر است. برای تکثیر گیاه به این روش، در ابتدای فصل رشد چند ساقه نسبتا جوان از گیاه را به کمک تیغ یا چاقویی تیز و استریل از آن جدا کنید. چند گلدان کوچک را پر از خاک مخصوص جوانه زنی کنید و سپس قلمه ها را در آن بکارید. قلمه ها را در محیطی گرم و مرطوب قرار دهید. بعد از چند وقت رشد جدید را در آنها مشاهده می کنید و این به معنی موفقیت آمیز بودن قلمه گیری است! البته اگر محیطی گرم و مرطوب هم ندارید، نگران نباشید. گلدان قلمه ها را هم در کنار گلدان گیاه مادر قرار دهید. همانطور که قبلا هم گفتیم این گیاه به راحتی از طریق ساقه اش تکثیر می شود و سخت گیر نیست. حتی به هورمون ریشه زنی هم احتیاج نخواهید داشت.
قلمه ها باید در مدت کمی ریشه بزنند. اگر ریشه دهی با تاخیر مواجه شد، قلمه ها را چک کنید تا مطمئن شوید مشکلی ندارند.

ساکولنت غوره ای
ساکولنت غوره ای گیاهی کمیاب با برگهای عجیب و گوشتی

تعویض گلدان
گلدان ساکولنت غوره ای را هر سال بهار تعویض کنید. برای تعویض گلدان گیاه، ابتدا اجازه دهید خاک گلدان گیاه خشک شود. سپس به کف و دیواره های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید، خواهید دید که گیاه به راحتی از داخل گلدان خارج می شود. خاک قدیمی اطراف ریشه گیاه را به آرامی با دست جدا کنید و مواظب باشید که در این مرحله به ریشه های گیاه آسیبی نرسانید. گلدانی تنها یک سایز بزرگ تر از گلدان قبلی گیاه تهیه کنید و گیاه را در آن قرار دهید و سپس گلدان را با خاک تازه پر کنید. اگر گلدانی که گیاه را در آن می کارید چند سایز بزرگ تر از گلدان قبلی باشد، رشد گیاه با اختلال مواجه خواهد شد. چرا که گیاه با قرار گیری در گلدان بزرگ جدیدش، تمام انرژی خود را صرف تولید ریشه برای پر کردن فضای خاک می کند و انرژی اضافه ای برای رشد برایش باقی نمی ماند.
بعد از چند بار تعویض گلدان، گیاه بالغ شروع به خشک شدن و مردن می کند. در این هنگام بهتر است از ساقه های گیاه قلمه بگیرید و گیاه مادر را دور بیاندازید. چون گیاه مادر عمر خود را کرده است و رسیدگی بیشتر شما، تاثیری در روند مرگ آن ندارد. قلمه ها را در گلدان های جداگانه بکارید و به جای یک گیاه، چند گیاه داشته باشید! حتی می توانید آنها را به دوستان تان هدیه دهید!

ساکولنت غوره ای گیاهی زیبا با برگ های تپل

ساکولنت غوره ای گیاهی زیبا با برگ های تپل
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 19
برگرفته از فوت وفن _گل وگیاه منتخب / ف
این مطلب مفید بود ؟ 19 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف