سبزه هفت سین

سبزه هفت سین عید چقدر آب می خورد؟

تاریخ انتشار : 20 اسفند 1394کد مطلب : 28156زمان مطالعه : 2 دقیقه
گندمی که هر ساله ایرانی ها بنا به آداب و سنن تاریخی شان به سبزه هفت سین تبدیل می کنند حدود 7400 تن وزن و بیش از 9.6 میلیارد تومان ارزش مالی دارد.

گندم سبزه هفت سین

گندمی که هر ساله ایرانی ها بنا به آداب و سنن تاریخی شان به سبزه سفره هفت سین تبدیل می کنند، حدود 7400 تن وزن و بیش از 9.6 میلیارد تومان ارزش مالی دارد که البته با توجه به اینکه گندم یکی از پرمصرف ترین محصولات کشاورزی از نظر منابع آبی است، ارزش این محصول استراتژیک از نظر اقتصاد آب بسیار بیشتر از بهای وزنی آن می شود.

سبزه عید

 

به گزارش خبرنگار ایسنا، تهیه هفت سین سفره عید نوروز یکی از آداب و سنن تاریخی ایرانیان است که هر یک نویدی از اتفاق خوب و آینده ای روشن می دهد که می توان به سبزه این سفره به عنوان نمادی از سرسبزی و شادابی اشاره کرد.

 اما این سبزه شاداب معمولا از استراتژیک ترین محصول کشاورزی(گندم) تولید می شود که اگر هر یک از 24 میلیون و 766 هزار خانوار ایرانی حدود 300 گرم گندم برای سبزه سفره هفت سین خریداری کنند، در واقع بیش از 7400 تن گندم به سبزه و بعد از 13 روز به زباله تبدیل می شود. 

البته اگر بخواهیم میانگین قیمت های داخلی، خارجی و نرخ خرید تضمینی گندم را برای ارزشیابی این میزان گندم ضایع شده در نظر بگیریم، می توان گفت به طور متوسط هر کیلوگرم گندم حدود 1300 تومان در بازار مصرف به دست مردم می رسد و اگر بر این اساس قیمت میزان گندم مصرفی سفره هفت سین ایرانیان را محاسبه کنیم در واقع ایرانیان در ایام نوروز هر سال 9 میلیارد و 658 میلیون و 740 هزار تومان هزینه روی دست بخش کشاورزی می گذارند.

 در حالی که می توان به جای گندم از دیگر گیاهان همچون هسته خرما، هسته پرتقال و لیمو و .... برای سبزه سفره هفت سین استفاده کرد یا حتی به گفته کارشناسان می توان به جای دور انداختن و آلوده کردن محیط زیست آن را در فضاهای تعیین شده بکارند تا شاید فرهنگ سازی برای توسعه فضای سبز باشد.

سبزه هفت سین عید چقدر آب می خورد؟

3.99
این مطلب مفید بود ؟72
برگرفته از ایسنا - /م
برچسب :
نظرات
وبگردی